poniedziałek, 18 grudzień 2023 09:49

Prostatektomia radykalna – nowoczesny sposób leczenia raka prostaty

Operacja robotem da Vinci Operacja robotem da Vinci freepik.com

Jak wynika z raportu „Nowotwory złośliwe w Polsce w 2020 roku” rak prostaty stanowi 19,6% wszystkich zachorowań na nowotwory wśród mężczyzn. Tym samym jest to najczęstszy nowotwór diagnozowany u męskiej części społeczeństwa. Wysoka jest również jego śmiertelność, która wynosi 10,6% spośród wszystkich chorób nowotworowych. Obecnie lekarze dysponują skutecznymi metodami leczenia raka prostaty, do których zalicza się prostatektomia radykalna w asyście robota. Na czym polega ta operacja i kto kwalifikuje się do zabiegu?

 

Czym jest rak prostaty?

Prostata (gruczoł krokowy, stercz) to narząd wielkości kasztana, który znajduje się w miednicy, poniżej pęcherza moczowego. Przez miąższ gruczołu krokowego przebiega część sterczowa cewki moczowej, a tylna część prostaty przylega do odbytnicy. Rak prostaty najczęściej rozwija się w obwodowej części gruczołu krokowego, a do czynników ryzyka zaliczamy przede wszystkim wiek (65-80 lat), obciążenie rodzinne oraz uwarunkowania hormonalne i genetyczne. 

Rak prostaty może przez długi czas przebiegać bezobjawowo lub dawać niecharakterystyczne objawy, dlatego bardzo ważna jest regularna diagnostyka. 

Najczęstsze objawy łagodnego rozrostu stercza które mogą towarzyszyć rakowi prostaty:

  • naglące parcie na mocz,
  • wrażenie stałego parcia na mocz,
  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
  • trudności w rozpoczęciu oddawania moczu,
  • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza po mikcji,
  • wąski strumień moczu,
  • częste oddawanie moczu w porach nocnych,
  • ból w okolicach podbrzusza i krocza.

Wraz z rozwojem choroby mogą wystąpić istotne objawy, takie jak krwinkomocz, zastój moczu w pęcherzu, wodonercze, niewydolność nerek, ból na poziomie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, spadek apetytu, utrata masy ciała, osłabienie, bolesna ejakulacja czy trudność w uzyskaniu wzwodu. Mogą to by objawy zaawansowanej już choroby. 

Na czym polega prostatektomia radykalna?

Prostatektomia radykalna to obecnie najnowocześniejsza i najbardziej zaawansowana technologicznie metoda, dzięki której możliwy do wyleczenia jest rak prostaty. Prostatektomia pozwala na operowanie z wyjątkową precyzją, jakiej nie dostarcza żadna inna metoda leczenia nowotworu gruczołu krokowego. Dzięki temu można uniknąć uszkodzenia zwieracza, cewki moczowej i pęczków naczyniowo-nerwowych, które znajdują się w okolicy prostaty. W efekcie prostatektomia radykalna redukuje ryzyko uciążliwych powikłań, takich jak nietrzymanie moczu czy zaburzenia erekcji. Operacja odbywa się przy użyciu nowoczesnego robota chirurgicznego da Vinci.

Prostatektomia radykalna w asyście robota jest przeznaczona dla pacjentów z rakiem prostaty ograniczonym do gruczołu krokowego lub z nowotworem zaawansowanym miejscowo, bez przerzutów do innych organów. Metoda ta bywa również stosowana w leczeniu multidyscyplinarnym.

Przed zabiegiem należy przeprowadzić diagnostykę, która obejmuje rezonans magnetyczny i biopsję fuzyjną prostaty, nieraz tomografię komputerową. Następnie pacjent musi się stawić na wizycie kwalifikacyjnej do zabiegu, po której ustalany jest termin. Dalsza diagnostyka obejmuje konsultację internistyczną i anestezjologiczną oraz badania ambulatoryjne na 10 dni przed zabiegiem.

Jak przebiega operacja robotem?

Prostatektomia radykalna to operacja robotem zapewniającym wysoką precyzję zabiegu – żadna inna metoda chirurgicznego leczenia raka prostaty nie daje takiej dokładności. Jest to minimalnie inwazyjna metoda, która polega na usunięciu gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi – w niektórych przypadkach podczas zabiegu usuwane są również węzły chłonne.

Podczas operacji lekarz wykonuje na skórze brzucha pacjenta 5 otworów o rozmiarze od 0,5 do 2 cm, przez które wprowadzane są ramiona robota. Jedno z ramion jest wyposażone w stereoskopową kamerę, dzięki której możliwe jest uzyskanie obrazu pola operacyjnego w 3D, natomiast pozostałe ramiona obsługują narzędzia. Operacja robotem da Vinci zwiększa precyzję zabiegu i redukuje elementy niepożądane, takie jak drżenie rąk operatora względem tradycyjnej laparoskopii lub klasycznej chirurgii otwartej.

Pacjent zgłasza się do szpitala na dzień przed zabiegiem w celu konsultacji i badań. Zabieg trwa 2-3 godziny i jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Większość pacjentów otrzymuje wypis po 48-72 godzinach od zakończenia zabiegu.

Jakie są zalety operacji raka prostaty robotem?

Największą zaletą prostatektomii radykalnej w asyście robota jest bez wątpienia wysoka precyzja zabiegu, która umożliwia uniknięcie powikłań, w tym nietrzymania moczu czy zaburzeń erekcji. 

Pozostałe zalety operacji robotem da Vinci:

  • krótki czas hospitalizacji (48-72 h),
  • szybszy powrót do normalnej aktywności,
  • mniejsza utrata krwi podczas zabiegu,
  • mniejsze dolegliwości bólowe po zabiegu,
  • większy komfort dla lekarza przeprowadzającego zabieg.

Prostatektomię radykalną w asyście robota medycznego przeprowadza Szpital św. Elżbiety w Warszawie. Oprócz samego zabiegu w skład pakietu wchodzą również: pobyt w Szpitalu, wsparcie opiekuna Pacjenta, stała opieka medyczna, całodzienne wyżywienie, pionizacja pozabiegowa z fizjoterapeutą, pooperacyjna edukacja fizjoterapeutyczna, opracowanie diety, usunięcie cewnika, wynik histopatologiczny i pooperacyjna konsultacja kontrolna. 

  • Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych
    Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych

    Niedawne badanie opublikowane w czasopiśmie „Aging and Disease” zbadało trzy poziomy aktywności fizycznej wśród zdrowych starszych dorosłych i jak te interwencje wpływały na funkcjonowanie hipokampu, obszaru mózgu kluczowego dla konsolidacji pamięci. Badacze odkryli, że uczestnicy angażujący się w intensywne treningi interwałowe (HIIT) doświadczyli poprawy funkcji hipokampu. Co więcej, zaobserwowano, że poprawa ta utrzymywała się do pięciu lat po rozpoczęciu interwencji.

    Napisano czwartek, 25 lipiec 2024 15:43
  • Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę
    Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę

    Ludzie mogą zmniejszyć ryzyko demencji związanej z wiekiem, właściwie ćwicząc swój mózg zamiast korzystać z Googla, według czołowego kanadyjskiego akademika.

    Napisano poniedziałek, 22 lipiec 2024 21:29
  • Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy
    Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy

    Najnowsze badania wykazały, że nieregularny sen może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Badacze z Bostonu i Manchesteru odkryli, że osoby o najbardziej zmiennym czasie snu miały o 59% większe ryzyko rozwoju cukrzycy w ciągu 7,5 roku niż osoby o najbardziej regularnym śnie.

    Napisano niedziela, 21 lipiec 2024 12:41
  • Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?
    Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?

    Milenialsi coraz częściej zrywają kontakty z rodzicami, twierdząc, że jest to korzystne dla ich zdrowia psychicznego. Psychologowie wskazują na rolę mediów społecznościowych w promowaniu tego trendu.

    Napisano środa, 17 lipiec 2024 14:44
  • Czy stres powoduje raka?
    Czy stres powoduje raka?

    Wielu naukowców od lat zastanawia się nad pytaniem, czy stres może powodować raka. Liczne badania wskazują na to, że poważne wydarzenia życiowe, takie jak żałoba, rozwód czy trauma, często występują tuż przed rozwojem choroby. Jednak dowody na to są dalekie od jednoznacznych.

    Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 17:11
  • Niezdrowa żywność reklamowana online
    Niezdrowa żywność reklamowana online

    Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

    Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
  • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
    Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

    Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

    Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50