poniedziałek, 18 grudzień 2023 09:49

Prostatektomia radykalna – nowoczesny sposób leczenia raka prostaty

Operacja robotem da Vinci Operacja robotem da Vinci freepik.com

Jak wynika z raportu „Nowotwory złośliwe w Polsce w 2020 roku” rak prostaty stanowi 19,6% wszystkich zachorowań na nowotwory wśród mężczyzn. Tym samym jest to najczęstszy nowotwór diagnozowany u męskiej części społeczeństwa. Wysoka jest również jego śmiertelność, która wynosi 10,6% spośród wszystkich chorób nowotworowych. Obecnie lekarze dysponują skutecznymi metodami leczenia raka prostaty, do których zalicza się prostatektomia radykalna w asyście robota. Na czym polega ta operacja i kto kwalifikuje się do zabiegu?

 

Czym jest rak prostaty?

Prostata (gruczoł krokowy, stercz) to narząd wielkości kasztana, który znajduje się w miednicy, poniżej pęcherza moczowego. Przez miąższ gruczołu krokowego przebiega część sterczowa cewki moczowej, a tylna część prostaty przylega do odbytnicy. Rak prostaty najczęściej rozwija się w obwodowej części gruczołu krokowego, a do czynników ryzyka zaliczamy przede wszystkim wiek (65-80 lat), obciążenie rodzinne oraz uwarunkowania hormonalne i genetyczne. 

Rak prostaty może przez długi czas przebiegać bezobjawowo lub dawać niecharakterystyczne objawy, dlatego bardzo ważna jest regularna diagnostyka. 

Najczęstsze objawy łagodnego rozrostu stercza które mogą towarzyszyć rakowi prostaty:

 • naglące parcie na mocz,
 • wrażenie stałego parcia na mocz,
 • ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
 • trudności w rozpoczęciu oddawania moczu,
 • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza po mikcji,
 • wąski strumień moczu,
 • częste oddawanie moczu w porach nocnych,
 • ból w okolicach podbrzusza i krocza.

Wraz z rozwojem choroby mogą wystąpić istotne objawy, takie jak krwinkomocz, zastój moczu w pęcherzu, wodonercze, niewydolność nerek, ból na poziomie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, spadek apetytu, utrata masy ciała, osłabienie, bolesna ejakulacja czy trudność w uzyskaniu wzwodu. Mogą to by objawy zaawansowanej już choroby. 

Na czym polega prostatektomia radykalna?

Prostatektomia radykalna to obecnie najnowocześniejsza i najbardziej zaawansowana technologicznie metoda, dzięki której możliwy do wyleczenia jest rak prostaty. Prostatektomia pozwala na operowanie z wyjątkową precyzją, jakiej nie dostarcza żadna inna metoda leczenia nowotworu gruczołu krokowego. Dzięki temu można uniknąć uszkodzenia zwieracza, cewki moczowej i pęczków naczyniowo-nerwowych, które znajdują się w okolicy prostaty. W efekcie prostatektomia radykalna redukuje ryzyko uciążliwych powikłań, takich jak nietrzymanie moczu czy zaburzenia erekcji. Operacja odbywa się przy użyciu nowoczesnego robota chirurgicznego da Vinci.

Prostatektomia radykalna w asyście robota jest przeznaczona dla pacjentów z rakiem prostaty ograniczonym do gruczołu krokowego lub z nowotworem zaawansowanym miejscowo, bez przerzutów do innych organów. Metoda ta bywa również stosowana w leczeniu multidyscyplinarnym.

Przed zabiegiem należy przeprowadzić diagnostykę, która obejmuje rezonans magnetyczny i biopsję fuzyjną prostaty, nieraz tomografię komputerową. Następnie pacjent musi się stawić na wizycie kwalifikacyjnej do zabiegu, po której ustalany jest termin. Dalsza diagnostyka obejmuje konsultację internistyczną i anestezjologiczną oraz badania ambulatoryjne na 10 dni przed zabiegiem.

Jak przebiega operacja robotem?

Prostatektomia radykalna to operacja robotem zapewniającym wysoką precyzję zabiegu – żadna inna metoda chirurgicznego leczenia raka prostaty nie daje takiej dokładności. Jest to minimalnie inwazyjna metoda, która polega na usunięciu gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi – w niektórych przypadkach podczas zabiegu usuwane są również węzły chłonne.

Podczas operacji lekarz wykonuje na skórze brzucha pacjenta 5 otworów o rozmiarze od 0,5 do 2 cm, przez które wprowadzane są ramiona robota. Jedno z ramion jest wyposażone w stereoskopową kamerę, dzięki której możliwe jest uzyskanie obrazu pola operacyjnego w 3D, natomiast pozostałe ramiona obsługują narzędzia. Operacja robotem da Vinci zwiększa precyzję zabiegu i redukuje elementy niepożądane, takie jak drżenie rąk operatora względem tradycyjnej laparoskopii lub klasycznej chirurgii otwartej.

Pacjent zgłasza się do szpitala na dzień przed zabiegiem w celu konsultacji i badań. Zabieg trwa 2-3 godziny i jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Większość pacjentów otrzymuje wypis po 48-72 godzinach od zakończenia zabiegu.

Jakie są zalety operacji raka prostaty robotem?

Największą zaletą prostatektomii radykalnej w asyście robota jest bez wątpienia wysoka precyzja zabiegu, która umożliwia uniknięcie powikłań, w tym nietrzymania moczu czy zaburzeń erekcji. 

Pozostałe zalety operacji robotem da Vinci:

 • krótki czas hospitalizacji (48-72 h),
 • szybszy powrót do normalnej aktywności,
 • mniejsza utrata krwi podczas zabiegu,
 • mniejsze dolegliwości bólowe po zabiegu,
 • większy komfort dla lekarza przeprowadzającego zabieg.

Prostatektomię radykalną w asyście robota medycznego przeprowadza Szpital św. Elżbiety w Warszawie. Oprócz samego zabiegu w skład pakietu wchodzą również: pobyt w Szpitalu, wsparcie opiekuna Pacjenta, stała opieka medyczna, całodzienne wyżywienie, pionizacja pozabiegowa z fizjoterapeutą, pooperacyjna edukacja fizjoterapeutyczna, opracowanie diety, usunięcie cewnika, wynik histopatologiczny i pooperacyjna konsultacja kontrolna. 

 • Jedzenie małych ryb może zmniejszać ryzyko śmierci
  Jedzenie małych ryb może zmniejszać ryzyko śmierci

  Spożywanie małych ryb w całości może zmniejszać ryzyko śmierci z powodu raka i innych przyczyn, według najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie Public Health Nutrition.

  Napisano czwartek, 20 czerwiec 2024 22:21
 • Nowości w kalkulatorach ubezpieczeniowych online
  Nowości w kalkulatorach ubezpieczeniowych online

  Współczesne kalkulatory ubezpieczeniowe online przeszły znaczną ewolucję, dostosowując się do rosnących oczekiwań użytkowników oraz dynamicznych zmian technologicznych. Oferują one znacznie więcej niż tylko proste obliczenia składki ubezpieczeniowej. Nowoczesne narzędzia są zaprojektowane, aby dostarczać spersonalizowane oferty, zwiększać przejrzystość procesów oraz integrację z innymi systemami. W artykule tym przyjrzymy się nowościom, które obecnie dominują w kalkulatorach ubezpieczeniowych online.

  Napisano czwartek, 20 czerwiec 2024 09:58
 • Dziedziczność Alzheimera
  Dziedziczność Alzheimera

  Nowe badania sugerują, że ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera jest wyższe, jeśli matka pacjenta była wcześniej zdiagnozowana z tą chorobą, w porównaniu do przypadków, gdy chorobę miał ojciec. Badania przeprowadzone przez naukowców z Massachusetts pokazują również, że ojcowie, u których choroba Alzheimera wystąpiła przed 65. rokiem życia, mogą także zwiększać ryzyko jej rozwoju u swoich dzieci.

  Napisano poniedziałek, 17 czerwiec 2024 23:26
 • Jak wybrać odzież medyczną? Praktyczny poradnik
  Jak wybrać odzież medyczną? Praktyczny poradnik

  Wybór odpowiedniej odzieży medycznej to kluczowy aspekt pracy w służbie zdrowia. Niezależnie od tego, czy jesteś lekarzem, pielęgniarką, fizjoterapeutą, czy technikiem medycznym, odpowiednia odzież wpływa na komfort pracy i profesjonalny wygląd. W poniższym artykule przedstawimy, jak wybrać odzież medyczną, zwracając uwagę na materiały, wygodę oraz szeroką gamę dostępnych fasonów.

  Napisano niedziela, 16 czerwiec 2024 09:37
 • Jak depresja może pogarszać utratę pamięci?
  Jak depresja może pogarszać utratę pamięci?

  Nowe badania wykazują dwukierunkowy związek między depresją a utratą pamięci. Naukowcy od dawna wiedzieli, że nastrój i pamięć są ze sobą powiązane, ale jest to pierwsze badanie, które szczegółowo bada relację między tymi dwoma czynnikami. Wyniki sugerują, że osoby z silniejszymi objawami depresji doświadczają szybszej utraty pamięci, a z kolei znacząca utrata pamięci prowadzi do wyższego poziomu objawów depresji.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 23:45
 • Korzyści aktywności na świeżym powietrzu
  Korzyści aktywności na świeżym powietrzu

  Aktywność fizyczna przynosi liczne korzyści zdrowotne, w tym zapobieganie chorobom przewlekłym, poprawę funkcji układu odpornościowego i wydłużenie oczekiwanej długości życia. Jednak badania pokazują, że większość dorosłych w Stanach Zjednoczonych ćwiczy znacznie mniej niż zalecane 150-300 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo. Okazuje się, że ćwiczenia na świeżym powietrzu mogą oferować jeszcze więcej korzyści niż te wykonywane w pomieszczeniach.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 00:51
 • Wpływ stresu na zdrowie
  Wpływ stresu na zdrowie

  W czerwcu 2016 roku, gdy niemiecka reprezentacja piłkarska przygotowywała się do meczu z Słowacją w mistrzostwach Europy, grupa naukowców z Niemiec z ciekawością obserwowała reakcje kibiców. Ich celem było zbadanie związku między krótkotrwałym, ostrym stresem psychicznym a jego fizycznymi skutkami, w tym zawałami serca i udarami.

  Napisano czwartek, 13 czerwiec 2024 01:03