niedziela, 06 luty 2022 17:07

Medycyna pracy - badania w Krakowie

Medycyna pracy Medycyna pracy pixabay

Zgodnie z wytycznymi zawartymi w art. 229 Kodeksu Pracy do obowiązku pracodawcy należy zapewnienie osobom zatrudnionym stosownej opieki medycznej.

Zakres tego przepisu obejmuje między innymi badania okresowe, badania wstępne, badania profilaktyczne oraz badania w przypadku niezdolności do wykonywania czynności zawodowych trwających dłużej niż 30 dni. Oczywiście wymagania odnośnie zakresu i częstotliwości badań zależne są od wielu czynników, w tym specyfiki warunków pracy czy wieku osoby zatrudnionej.

Skierowanie na badania medycyny pracy

Wystawione przez pracodawcę skierowanie na badania medycyny pracy powinno opisywać warunki i opis stanowiska nowego pracownika oraz ewentualne zagrożenia związane z wykonywanymi zadaniami. Osoba zgłaszająca się do przychodni winna mieć ze sobą także ważny dokument tożsamości (ze zdjęciem). W przypadku osób poddawanych badaniom kontrolnym pracownik musi dostarczyć zaświadczenie o zakończeniu leczenia oraz dokumentację medyczną, opisującą przebyte leczenie (dotyczy to niezdolności do pracy trwającej ponad 30 dni).

Badania sanitarno-epidemiologiczne

Wymóg przeprowadzania badań sanitarno epidemiologicznych to oddzielny przepis ustawodawcy. Medycyna pracy opiera się nie tylko na wytycznych Kodeksu Pracy. Z punktu widzenia pracownika i pracodawcy istotne są inne wytyczne, opisane w oddzielnych ustawach i kodeksach. Do tej grupy zalicza się Ustawa o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych. Tamże określono, jakie badania należy wykonać, będąc zatrudnionym w zakładzie pracy lub instytucji, w której występuje ryzyko przenoszenia chorób drogą kropelkową. Na badania sanitarno-epidemiologiczne kierowani są między innymi pracownicy oświaty, służby zdrowia, gastronomii czy zakładów wytwarzających kosmetyki, farmaceutyki i parafarmaceutyki.

Szczepienia pracownicze

Szczepienia pracownicze - kwestia sporna?W tym przypadku niejasności może budzić przepis (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 stycznia 2012 roku w sprawie wykazu rodzajów czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień ochronnych
wymaganych u pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy lub podwładnych podejmujących pracę, zatrudnionych lub wyznaczonych do wykonywania tych czynności), mający regulować obowiązkowe szczepienia pracownicze dla określonych branż i stanowisk. Znajdują się tam zarówno zalecane, jak i obligatoryjne (obowiązkowe) szczepienia. Pracodawca w razie jakichkolwiek wątpliwości winien zasięgnąć porady specjalisty od takich działów, jak BHP i medycyna pracy. Np. w stolicy małopolski - Krakowie – w mieście i okolicach działa wiele przedsiębiorstw, w których pracodawca jest zobowiązany do poinformowania zatrudnionych o zalecanych szczepieniach na ich stanowiskach oraz powinien zapewnić ich realizację. Co ważne, podobnie jak w przypadku badań okresowych i wstępnych, także przy szczepieniach pracowniczych, pracodawca zobowiązany jest do pokrycia kosztów. W tym celu pracodawca powinien odnaleźć rekomendowaną placówkę przeprowadzającą diagnostykę w zakresie medycyny pracy kraków.

  • Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych
    Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych

    Niedawne badanie opublikowane w czasopiśmie „Aging and Disease” zbadało trzy poziomy aktywności fizycznej wśród zdrowych starszych dorosłych i jak te interwencje wpływały na funkcjonowanie hipokampu, obszaru mózgu kluczowego dla konsolidacji pamięci. Badacze odkryli, że uczestnicy angażujący się w intensywne treningi interwałowe (HIIT) doświadczyli poprawy funkcji hipokampu. Co więcej, zaobserwowano, że poprawa ta utrzymywała się do pięciu lat po rozpoczęciu interwencji.

    Napisano czwartek, 25 lipiec 2024 15:43
  • Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę
    Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę

    Ludzie mogą zmniejszyć ryzyko demencji związanej z wiekiem, właściwie ćwicząc swój mózg zamiast korzystać z Googla, według czołowego kanadyjskiego akademika.

    Napisano poniedziałek, 22 lipiec 2024 21:29
  • Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy
    Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy

    Najnowsze badania wykazały, że nieregularny sen może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Badacze z Bostonu i Manchesteru odkryli, że osoby o najbardziej zmiennym czasie snu miały o 59% większe ryzyko rozwoju cukrzycy w ciągu 7,5 roku niż osoby o najbardziej regularnym śnie.

    Napisano niedziela, 21 lipiec 2024 12:41
  • Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?
    Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?

    Milenialsi coraz częściej zrywają kontakty z rodzicami, twierdząc, że jest to korzystne dla ich zdrowia psychicznego. Psychologowie wskazują na rolę mediów społecznościowych w promowaniu tego trendu.

    Napisano środa, 17 lipiec 2024 14:44
  • Czy stres powoduje raka?
    Czy stres powoduje raka?

    Wielu naukowców od lat zastanawia się nad pytaniem, czy stres może powodować raka. Liczne badania wskazują na to, że poważne wydarzenia życiowe, takie jak żałoba, rozwód czy trauma, często występują tuż przed rozwojem choroby. Jednak dowody na to są dalekie od jednoznacznych.

    Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 17:11
  • Niezdrowa żywność reklamowana online
    Niezdrowa żywność reklamowana online

    Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

    Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
  • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
    Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

    Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

    Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50