sobota, 12 sierpień 2023 15:05

Jak rzucić palenie?

Rzucenie palenia Rzucenie palenia mat.prasowe

Palenie tytoniu jest jednym z największych zdrowotnych problemów na całym świecie. Według Global Burden of Disease co roku ponad 8 mln ludzi na świecie umiera z powodu chorób odtytoniowych. Jednak rzucenie palenia może znacząco poprawić zdrowie i jakość życia. W tym artykule przedstawimy strategie i wskazówki, które pomogą Ci rzucić palenie raz na zawsze.

 

Znajdź silną motywację

Rzucenie palenia wymaga silnej woli i motywacji. Zastanów się nad powodami, dla których chcesz rzucić palenie. Może to być poprawa zdrowia, oszczędność pieniędzy, lepszy wygląd czy dbanie o bliskich. Znalezienie silnej motywacji pomoże Ci utrzymać determinację w trudnych chwilach.

Określ cel i plan działania

Wytycz jasny cel rzucenia palenia i stwórz konkretny plan działania. Zdecyduj, kiedy chcesz rzucić palenie i jak będziesz to robić. Możesz wybrać datę, która jest dla Ciebie ważna, na przykład urodziny, Nowy Rok lub inne symboliczne wydarzenie. Sporządź plan, który uwzględni sytuacje, w których najczęściej sięgasz po papierosa i opracuj strategię radzenia sobie z pokusami.

Zasięgnij wsparcia

Znajdź wsparcie w swoim otoczeniu. Poinformuj rodzinę, przyjaciół i współpracowników o swojej decyzji i poproś ich o zrozumienie i wsparcie. Możesz także dołączyć do grupy wsparcia dla osób, które starają się rzucić palenie. Wspólne dzielenie się doświadczeniami i wsparcie innych osób, które przechodzą przez podobne wyzwanie, może być bardzo motywujące.

Zidentyfikuj i unikaj sytuacji ryzykownych

Zwróć uwagę na sytuacje, które zwykle prowokują u Ciebie chęć sięgnięcia po papierosa. To może być stres, spotkania towarzyskie z palącymi osobami, czy piciem alkoholu. Postaraj się unikać tych sytuacji na początku procesu rzucania palenia lub opracuj alternatywne strategie radzenia sobie z pokusami, na przykład poprzez skupienie się na oddechu, spacer czy picie wody.

Znajdź zdrowe sposoby radzenia sobie ze stresem

Wiele osób sięga po papierosa jako sposób na radzenie sobie ze stresem. Jednak istnieje wiele zdrowych alternatyw, które mogą pomóc Ci zgłębić stres bez sięgania po papierosa. Wypróbuj metody relaksacyjne, takie jak medytacja, joga, głębokie oddychanie czy spacery na świeżym powietrzu. Możesz również zastąpić palenie aktywnością fizyczną jak bieganie, pływanie czy jazda na rowerze. Regularna aktywność fizyczna nie tylko pomoże Ci zmniejszyć stres, ale także poprawi Twoje samopoczucie i kondycję.

Skorzystaj z dostępnych metod farmakologicznych

Podczas rzucania palenia, możesz wspomóc się dostępnymi na rynku różnymi metodami farmakologicznymi. Do najpopularniejszych należą: nikotynowa terapia zastępcza oraz środki zawierające cytyzynę.

NTZ ma na celu dostarczenie do organizmu określonych, mniejszych dawek nikotyny w formie innej niż papieros np. plastrów, gum czy tabletek z nikotyną mających wesprzeć w złagodzeniu objawów odstawienia i stopniowej redukcji zapotrzebowania organizmu na nikotynę.

Cytyzyna natomiast jest naturalną substancją, która funkcjonuje w podobny sposób co nikotyna. Działanie cytyzyny polega na blokowaniu wiązania nikotyny z receptorami mózgowymi, a w konsekwencji eliminuje przyjemność z podawania nikotyny. Jednocześnie pobudza ten receptor i produkuje dopaminę, co pozwala na złagodzenie objawów związanych z odstawieniem palenia.

Bądź wyrozumiały dla siebie

Walka z nałogiem to proces, który może być trudny i wymaga czasu. Pamiętaj, że mogą wystąpić nawroty i trudne chwile. Bądź wyrozumiały dla siebie i nie poddawaj się w przypadku ewentualnych niepowodzeń. Każdy krok w kierunku rzucenia palenia jest wartościowy, nawet jeśli trwa to dłużej niż oczekiwane. 

Bibliografia:

Murray Christopher J L i inni. Global burden of 87 risk factors in 204 countries and territories, 1990- 2019: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2019. Lancet, 2020, t. 396, nr 10258, s. 1223-1249.

https://recigar.pl/cytyzyna-czym-jest-i-czy-pomaga-w-rzuceniu-palenia/

Tutka P. i in., Cytyzyna – renesans znanego alkaloidu. Aspekty farmakologiczne zastosowania w leczeniu uzależnienia od nikotyny, „Farmakoterapia w Psychiatrii i Neurologii” 2006, 1 [online] http://www.fpn.ipin.edu.pl/archiwum/2006-zeszyt-1/cytyzyna-xxx-renesans-znanego-alkaloidu-aspekty-farmakologiczne-zastosowania-w-leczeniu-uzaleznienia-od-nikotyny.html

 • Rodzinne pływanie- klucz do zacieśniania więzi i zdrowego stylu życia!
  Rodzinne pływanie- klucz do zacieśniania więzi i zdrowego stylu życia!

  W dobie wszechobecnej cyfryzacji i szybkiego tempa życia, znalezienie aktywności, która jednoczy wszystkich członków rodziny, staje się dużym wyzwaniem. Grupowe zajęcia pływackie oraz wspólne pływanie dzieci i młodzieży z rodzicami, mogą okazać się, nie tylko przyjemną formą aktywności fizycznej, ale także skutecznym sposobem na zacieśnianie więzi rodzinnych. Pływanie, będące nie tylko sportem, ale również ważną umiejętnością życiową, może stać się fundamentem wspólnych przeżyć i wspomnień, a nowo zawierane znajomości, z czasem przekształcają się w trwałe relacje.

  Written on poniedziałek, 19 luty 2024 16:47
 • Przeszczep włosów DHI: innowacyjna metoda przywracania gęstości włosów
  Przeszczep włosów DHI: innowacyjna metoda przywracania gęstości włosów

  W dzisiejszym świecie, utrata włosów może stanowić nie tylko problem estetyczny, ale również wpływać na samoocenę i pewność siebie. Na szczęście, rozwijająca się medycyna estetyczna oferuje innowacyjne rozwiązania, takie jak metoda przeszczepu włosów DHI (Direct Hair Implantation), która zdobywa coraz większą popularność. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej nowoczesnej metodzie i jej potencjalnym korzyściom.

  Written on niedziela, 04 luty 2024 20:28
 • Manicure hybrydowy – jak uniknąć 5 najczęstszych błędów
  Manicure hybrydowy – jak uniknąć 5 najczęstszych błędów

  Trening czyni mistrza. Dotyczy to niemal każdej dziedziny; nie inaczej jest z wykonywaniem manicure hybrydowego. Każda z nas popełnia błędy, niezależnie od ilości obejrzanych wcześniej filmików instruktażowych. Nie należy się wiec zniechęcać, wpadki zdarzają się nawet doświadczonym stylistkom! 

  Written on czwartek, 01 luty 2024 07:13
 • Skuteczne i wygodne wkładki na odciski - odkryj ich korzyści dla Twoich stóp!
  Skuteczne i wygodne wkładki na odciski - odkryj ich korzyści dla Twoich stóp!

  Odciski, znane również jako clavus, to częsty problem, który dotyka wiele osób. Są to miejsca na skórze, które poddawane są zbyt intensywnym obciążeniom oraz naciskom, prowadząc do reakcji obronnej skóry. Aby złagodzić ból i dyskomfort związany z odciskami, kluczowe jest znalezienie odpowiednich rozwiązań, które zapewnią ulgę i ochronę.

  Written on poniedziałek, 15 styczeń 2024 12:22
 • Komputronik bez tajemnic: Przewodnik po najlepszych kodach rabatowych w technologii
  Komputronik bez tajemnic: Przewodnik po najlepszych kodach rabatowych w technologii

  Komputronik, będąc jednym z wiodących sprzedawców sprzętu elektronicznego i komputerowego w Polsce, oferuje szeroki wybór produktów technologicznych. W dobie dynamicznie rozwijającej się technologii, zakup nowego sprzętu może być znacznym obciążeniem dla budżetu. Na szczęście, istnieją sposoby na zmniejszenie tych kosztów dzięki wykorzystaniu kodów rabatowych. W tym artykule podpowiemy, jak efektywnie znajdować i stosować kody rabatowe w Komputronik, aby zakupy były bardziej przystępne cenowo.

  Written on niedziela, 07 styczeń 2024 16:40
 • Prostatektomia radykalna – nowoczesny sposób leczenia raka prostaty
  Prostatektomia radykalna – nowoczesny sposób leczenia raka prostaty

  Jak wynika z raportu „Nowotwory złośliwe w Polsce w 2020 roku” rak prostaty stanowi 19,6% wszystkich zachorowań na nowotwory wśród mężczyzn. Tym samym jest to najczęstszy nowotwór diagnozowany u męskiej części społeczeństwa. Wysoka jest również jego śmiertelność, która wynosi 10,6% spośród wszystkich chorób nowotworowych. Obecnie lekarze dysponują skutecznymi metodami leczenia raka prostaty, do których zalicza się prostatektomia radykalna w asyście robota. Na czym polega ta operacja i kto kwalifikuje się do zabiegu?

  Written on poniedziałek, 18 grudzień 2023 09:49
 • Wzmocnienie zębów – 5 sposobów na zdrowe i mocne uzębienie
  Wzmocnienie zębów – 5 sposobów na zdrowe i mocne uzębienie

  Zdrowe i mocne zęby to nie tylko atrybut pięknego uśmiechu, ale również niezbędny element ogólnego stanu zdrowia naszego organizmu. Częste wizyty u dentysty, próchnica, czy choroby dziąseł mogą jednak skutecznie zakłócić troskę o zdrowe uzębienie. Szczęśliwie, istnieją proste sposoby, które możemy włączyć do naszej codziennej rutyny, aby wzmocnić nasze zęby i zapobiegać wielu problemom. W poniższym artykule przyjrzymy się pięciu kluczowym praktykom, które pomogą Ci zachować zęby w doskonałej kondycji.

  Written on wtorek, 02 styczeń 2024 13:47