Znajdź silną motywację
Rzucenie palenia wymaga silnej woli i motywacji. Zastanów się nad powodami, dla których chcesz rzucić palenie. Może to być poprawa zdrowia, oszczędność pieniędzy, lepszy wygląd czy dbanie o bliskich. Znalezienie silnej motywacji pomoże Ci utrzymać determinację w trudnych chwilach.
Określ cel i plan działania
Wytycz jasny cel rzucenia palenia i stwórz konkretny plan działania. Zdecyduj, kiedy chcesz rzucić palenie i jak będziesz to robić. Możesz wybrać datę, która jest dla Ciebie ważna, na przykład urodziny, Nowy Rok lub inne symboliczne wydarzenie. Sporządź plan, który uwzględni sytuacje, w których najczęściej sięgasz po papierosa i opracuj strategię radzenia sobie z pokusami.
Zasięgnij wsparcia
Znajdź wsparcie w swoim otoczeniu. Poinformuj rodzinę, przyjaciół i współpracowników o swojej decyzji i poproś ich o zrozumienie i wsparcie. Możesz także dołączyć do grupy wsparcia dla osób, które starają się rzucić palenie. Wspólne dzielenie się doświadczeniami i wsparcie innych osób, które przechodzą przez podobne wyzwanie, może być bardzo motywujące.
Zidentyfikuj i unikaj sytuacji ryzykownych
Zwróć uwagę na sytuacje, które zwykle prowokują u Ciebie chęć sięgnięcia po papierosa. To może być stres, spotkania towarzyskie z palącymi osobami, czy piciem alkoholu. Postaraj się unikać tych sytuacji na początku procesu rzucania palenia lub opracuj alternatywne strategie radzenia sobie z pokusami, na przykład poprzez skupienie się na oddechu, spacer czy picie wody.
Znajdź zdrowe sposoby radzenia sobie ze stresem
Wiele osób sięga po papierosa jako sposób na radzenie sobie ze stresem. Jednak istnieje wiele zdrowych alternatyw, które mogą pomóc Ci zgłębić stres bez sięgania po papierosa. Wypróbuj metody relaksacyjne, takie jak medytacja, joga, głębokie oddychanie czy spacery na świeżym powietrzu. Możesz również zastąpić palenie aktywnością fizyczną jak bieganie, pływanie czy jazda na rowerze. Regularna aktywność fizyczna nie tylko pomoże Ci zmniejszyć stres, ale także poprawi Twoje samopoczucie i kondycję.
Skorzystaj z dostępnych metod farmakologicznych
Podczas rzucania palenia, możesz wspomóc się dostępnymi na rynku różnymi metodami farmakologicznymi. Do najpopularniejszych należą: nikotynowa terapia zastępcza oraz środki zawierające cytyzynę.
NTZ ma na celu dostarczenie do organizmu określonych, mniejszych dawek nikotyny w formie innej niż papieros np. plastrów, gum czy tabletek z nikotyną mających wesprzeć w złagodzeniu objawów odstawienia i stopniowej redukcji zapotrzebowania organizmu na nikotynę.
Cytyzyna natomiast jest naturalną substancją, która funkcjonuje w podobny sposób co nikotyna. Działanie cytyzyny polega na blokowaniu wiązania nikotyny z receptorami mózgowymi, a w konsekwencji eliminuje przyjemność z podawania nikotyny. Jednocześnie pobudza ten receptor i produkuje dopaminę, co pozwala na złagodzenie objawów związanych z odstawieniem palenia.
Bądź wyrozumiały dla siebie
Walka z nałogiem to proces, który może być trudny i wymaga czasu. Pamiętaj, że mogą wystąpić nawroty i trudne chwile. Bądź wyrozumiały dla siebie i nie poddawaj się w przypadku ewentualnych niepowodzeń. Każdy krok w kierunku rzucenia palenia jest wartościowy, nawet jeśli trwa to dłużej niż oczekiwane.
Bibliografia:
Murray Christopher J L i inni. Global burden of 87 risk factors in 204 countries and territories, 1990- 2019: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2019. Lancet, 2020, t. 396, nr 10258, s. 1223-1249.
https://recigar.pl/cytyzyna-czym-jest-i-czy-pomaga-w-rzuceniu-palenia/
Tutka P. i in., Cytyzyna – renesans znanego alkaloidu. Aspekty farmakologiczne zastosowania w leczeniu uzależnienia od nikotyny, „Farmakoterapia w Psychiatrii i Neurologii” 2006, 1 [online] http://www.fpn.ipin.edu.pl/archiwum/2006-zeszyt-1/cytyzyna-xxx-renesans-znanego-alkaloidu-aspekty-farmakologiczne-zastosowania-w-leczeniu-uzaleznienia-od-nikotyny.html