sobota, 12 sierpień 2023 15:05

Jak rzucić palenie?

Rzucenie palenia Rzucenie palenia mat.prasowe

Palenie tytoniu jest jednym z największych zdrowotnych problemów na całym świecie. Według Global Burden of Disease co roku ponad 8 mln ludzi na świecie umiera z powodu chorób odtytoniowych. Jednak rzucenie palenia może znacząco poprawić zdrowie i jakość życia. W tym artykule przedstawimy strategie i wskazówki, które pomogą Ci rzucić palenie raz na zawsze.

 

Znajdź silną motywację

Rzucenie palenia wymaga silnej woli i motywacji. Zastanów się nad powodami, dla których chcesz rzucić palenie. Może to być poprawa zdrowia, oszczędność pieniędzy, lepszy wygląd czy dbanie o bliskich. Znalezienie silnej motywacji pomoże Ci utrzymać determinację w trudnych chwilach.

Określ cel i plan działania

Wytycz jasny cel rzucenia palenia i stwórz konkretny plan działania. Zdecyduj, kiedy chcesz rzucić palenie i jak będziesz to robić. Możesz wybrać datę, która jest dla Ciebie ważna, na przykład urodziny, Nowy Rok lub inne symboliczne wydarzenie. Sporządź plan, który uwzględni sytuacje, w których najczęściej sięgasz po papierosa i opracuj strategię radzenia sobie z pokusami.

Zasięgnij wsparcia

Znajdź wsparcie w swoim otoczeniu. Poinformuj rodzinę, przyjaciół i współpracowników o swojej decyzji i poproś ich o zrozumienie i wsparcie. Możesz także dołączyć do grupy wsparcia dla osób, które starają się rzucić palenie. Wspólne dzielenie się doświadczeniami i wsparcie innych osób, które przechodzą przez podobne wyzwanie, może być bardzo motywujące.

Zidentyfikuj i unikaj sytuacji ryzykownych

Zwróć uwagę na sytuacje, które zwykle prowokują u Ciebie chęć sięgnięcia po papierosa. To może być stres, spotkania towarzyskie z palącymi osobami, czy piciem alkoholu. Postaraj się unikać tych sytuacji na początku procesu rzucania palenia lub opracuj alternatywne strategie radzenia sobie z pokusami, na przykład poprzez skupienie się na oddechu, spacer czy picie wody.

Znajdź zdrowe sposoby radzenia sobie ze stresem

Wiele osób sięga po papierosa jako sposób na radzenie sobie ze stresem. Jednak istnieje wiele zdrowych alternatyw, które mogą pomóc Ci zgłębić stres bez sięgania po papierosa. Wypróbuj metody relaksacyjne, takie jak medytacja, joga, głębokie oddychanie czy spacery na świeżym powietrzu. Możesz również zastąpić palenie aktywnością fizyczną jak bieganie, pływanie czy jazda na rowerze. Regularna aktywność fizyczna nie tylko pomoże Ci zmniejszyć stres, ale także poprawi Twoje samopoczucie i kondycję.

Skorzystaj z dostępnych metod farmakologicznych

Podczas rzucania palenia, możesz wspomóc się dostępnymi na rynku różnymi metodami farmakologicznymi. Do najpopularniejszych należą: nikotynowa terapia zastępcza oraz środki zawierające cytyzynę.

NTZ ma na celu dostarczenie do organizmu określonych, mniejszych dawek nikotyny w formie innej niż papieros np. plastrów, gum czy tabletek z nikotyną mających wesprzeć w złagodzeniu objawów odstawienia i stopniowej redukcji zapotrzebowania organizmu na nikotynę.

Cytyzyna natomiast jest naturalną substancją, która funkcjonuje w podobny sposób co nikotyna. Działanie cytyzyny polega na blokowaniu wiązania nikotyny z receptorami mózgowymi, a w konsekwencji eliminuje przyjemność z podawania nikotyny. Jednocześnie pobudza ten receptor i produkuje dopaminę, co pozwala na złagodzenie objawów związanych z odstawieniem palenia.

Bądź wyrozumiały dla siebie

Walka z nałogiem to proces, który może być trudny i wymaga czasu. Pamiętaj, że mogą wystąpić nawroty i trudne chwile. Bądź wyrozumiały dla siebie i nie poddawaj się w przypadku ewentualnych niepowodzeń. Każdy krok w kierunku rzucenia palenia jest wartościowy, nawet jeśli trwa to dłużej niż oczekiwane. 

Bibliografia:

Murray Christopher J L i inni. Global burden of 87 risk factors in 204 countries and territories, 1990- 2019: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2019. Lancet, 2020, t. 396, nr 10258, s. 1223-1249.

https://recigar.pl/cytyzyna-czym-jest-i-czy-pomaga-w-rzuceniu-palenia/

Tutka P. i in., Cytyzyna – renesans znanego alkaloidu. Aspekty farmakologiczne zastosowania w leczeniu uzależnienia od nikotyny, „Farmakoterapia w Psychiatrii i Neurologii” 2006, 1 [online] http://www.fpn.ipin.edu.pl/archiwum/2006-zeszyt-1/cytyzyna-xxx-renesans-znanego-alkaloidu-aspekty-farmakologiczne-zastosowania-w-leczeniu-uzaleznienia-od-nikotyny.html

  • Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych
    Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych

    Niedawne badanie opublikowane w czasopiśmie „Aging and Disease” zbadało trzy poziomy aktywności fizycznej wśród zdrowych starszych dorosłych i jak te interwencje wpływały na funkcjonowanie hipokampu, obszaru mózgu kluczowego dla konsolidacji pamięci. Badacze odkryli, że uczestnicy angażujący się w intensywne treningi interwałowe (HIIT) doświadczyli poprawy funkcji hipokampu. Co więcej, zaobserwowano, że poprawa ta utrzymywała się do pięciu lat po rozpoczęciu interwencji.

    Napisano czwartek, 25 lipiec 2024 15:43
  • Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę
    Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę

    Ludzie mogą zmniejszyć ryzyko demencji związanej z wiekiem, właściwie ćwicząc swój mózg zamiast korzystać z Googla, według czołowego kanadyjskiego akademika.

    Napisano poniedziałek, 22 lipiec 2024 21:29
  • Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy
    Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy

    Najnowsze badania wykazały, że nieregularny sen może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Badacze z Bostonu i Manchesteru odkryli, że osoby o najbardziej zmiennym czasie snu miały o 59% większe ryzyko rozwoju cukrzycy w ciągu 7,5 roku niż osoby o najbardziej regularnym śnie.

    Napisano niedziela, 21 lipiec 2024 12:41
  • Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?
    Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?

    Milenialsi coraz częściej zrywają kontakty z rodzicami, twierdząc, że jest to korzystne dla ich zdrowia psychicznego. Psychologowie wskazują na rolę mediów społecznościowych w promowaniu tego trendu.

    Napisano środa, 17 lipiec 2024 14:44
  • Czy stres powoduje raka?
    Czy stres powoduje raka?

    Wielu naukowców od lat zastanawia się nad pytaniem, czy stres może powodować raka. Liczne badania wskazują na to, że poważne wydarzenia życiowe, takie jak żałoba, rozwód czy trauma, często występują tuż przed rozwojem choroby. Jednak dowody na to są dalekie od jednoznacznych.

    Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 17:11
  • Niezdrowa żywność reklamowana online
    Niezdrowa żywność reklamowana online

    Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

    Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
  • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
    Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

    Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

    Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50