wtorek, 03 październik 2023 18:16

Depresja w ciąży – rozpoznawanie i radzenie sobie z emocjami

depresja w ciąży depresja w ciąży pixabay

Ciąża to czas pełen radości, oczekiwania i nadziei. Z drugiej strony jednak może stanowić  wyzwanie od strony emocjonalnej, psychicznej. Często mówi się o depresji poporodowej, ale ta  może pojawić się również w czasie ciąży. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć wspomniany problem. Zasygnalizujemy jak rozpoznać  objawy depresji w ciąży oraz jak radzić sobie z emocjami w tym okresie.

 

Depresja w ciąży — czy to możliwe?

Tak, depresja w ciąży jest rzeczywistym zjawiskiem i może wpłynąć na zdrowie psychiczne przyszłej mamy. Zmiany hormonalne, zmęczenie, obawy związane z nadchodzącym macierzyństwem, a także inne stresujące czynniki mogą przyczynić się do powstania depresji u niektórych kobiet w czasie ciąży.

Objawy depresji w ciąży mogą być podobne do tych w depresji poporodowej i obejmować:

 • silne uczucie smutku lub beznadziejności, które utrzymuje się przez długi czas,
 • zmniejszone zainteresowanie rzeczami, które wcześniej były przyjemne i sprawiały radość,
 • utrata energii i uczucie chronicznego zmęczenia,
 • zmiany apetytu (nadmierne jedzenie lub brak apetytu),
 • problemy ze snem (bezsenność lub nadmierna senność),
 • trudności w koncentracji, podejmowaniu decyzji lub zapominanie rzeczy,
 • nadmierne poczucie winy lub bezwartościowości,
 • wycofanie się społeczne, unikanie kontaktu z innymi,
 • myśli o śmierci lub samobójcze (w skrajnych przypadkach).

Warto podkreślić, że niektóre z tych objawów mogą być częścią typowych doświadczeń ciążowych, takich jak zmęczenie czy zmiany nastroju. Jednak jeśli objawy te są intensywne, utrzymują się przez długi czas i utrudniają codzienne funkcjonowanie, mogą wskazywać na depresję w ciąży.

Jak radzić sobie z emocjami w ciąży?

Przyszłe mamy powinny dbać o swoje zdrowie psychiczne tak samo, jak o zdrowie fizyczne. Oto kilka praktycznych sposobów radzenia sobie z emocjami w ciąży.

 • Dziel się swoimi uczuciami – rozmawiaj z partnerem, rodziną lub przyjaciółmi o swoich obawach i uczuciach. Czasem otwarta rozmowa może przynieść ulgę.
 • Poszukaj grup wsparcia dla przyszłych mam, gdzie możesz spotkać inne kobiety w podobnej sytuacji.
 • Znajdź czas dla siebie – poświęć czas na relaksację i dbanie o swoje potrzeby.
 • Ćwicz – aktywność fizyczna może pomóc w zmniejszeniu poziomu stresu i poprawieniu samopoczucia.
 • Szukaj profesjonalnej pomocy – jeśli odczuwasz, że emocje są przytłaczające, nie wahaj się zwrócić do lekarza lub psychologa.
 • Zapoznaj się z poradami ekspertów na temat zdrowia psychicznego w ciąży –  takie informacje możesz znaleźć na stronie projektu Przystanek Mama, realizowanego  przez Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie.

Depresja w ciąży to realny problem, który wymaga zrozumienia i odpowiedniego wsparcia. Zachęcamy przyszłe mamy do rozwiązania testu na depresję poporodową jako pierwszego kroku w kierunku uzyskania pomocy. Nawet kobiety w 3 trymestrze mogą skorzystać z bezpłatnego wsparcia w ramach projektu. 

Pamiętaj, że rozmowa z lekarzem lub specjalistą może pomóc w zrozumieniu uczuć, jakie Tobą targają i rozpoczęciu procesu leczenia. Dbajmy o zdrowie psychiczne, zarówno podczas ciąży, jak i po porodzie, aby cieszyć się macierzyństwem w pełni i zapewnić dobre samopoczucie zarówno sobie, jak i dziecku.

 • Wygodny i spokojny sen dzięki stylowym piżamom dla niemowląt i dzieci
  Wygodny i spokojny sen dzięki stylowym piżamom dla niemowląt i dzieci

  Jeśli chcesz zadbać o spokojny sen swojego maluszka, kluczowe jest wybranie wysokiej jakości piżam dla dzieci i niemowląt. Wybór odpowiedniej piżamy ma ogromne znaczenie dla komfortu i zdrowia twojego dziecka, a także może wpłynąć na jakość jego snu. Specjalna konstrukcja piżamek dla noworodków i niemowlaków, bez niepotrzebnych wypustek czy szwów, zapewnia, że nic nie będzie przeszkadzało maluszkowi podczas snu.

  Written on czwartek, 30 listopad 2023 15:59
 • Analiza stylu: Jak ażurowe botki Carinii wpływają na Twoją garderobę i samopoczucie?
  Analiza stylu: Jak ażurowe botki Carinii wpływają na Twoją garderobę i samopoczucie?

  Elegancja połączona z nowoczesnością - to pierwsze skojarzenia, które nasuwają się, gdy spojrzymy na ażurowe botki marki Carinii. Jest coś wyjątkowego w sposobie, w jaki te niezwykłe buty wtapiają się w codzienne style i eleganckie zestawy. Ich uniwersalność i wygoda sprawiają, że są nie tylko modnym, ale i praktycznym wyborem dla każdej kobiety. Jak jednak botki te wpływają na Twoją garderobę i samopoczucie? Zapraszamy do analizy.

  Written on czwartek, 30 listopad 2023 15:39
 • Melatonina na sen i 5 innych sposobów, które mogą pomagać w zasypianiu
  Melatonina na sen i 5 innych sposobów, które mogą pomagać w zasypianiu

  Dane pokazują, że bezsenność to zmora Polaków. Wpływa na to wiele czynników, a jednym z głównych jest stres, który utrudnia zasypianie i może prowadzić do wyburzania w nocy. Na szczęście jest wiele metod, które pomogą minimalizować ten problem, czego przykładem jest melatonina na sen. Nie jest ona jednak jedyną, którą doradzają specjaliści. Sprawdźmy też inne, łatwe do wdrożenia metody!

  Written on środa, 29 listopad 2023 15:58
 • Leczenie naturalne proteinurii. Jak obniżyć poziom białka w moczu?
  Leczenie naturalne proteinurii. Jak obniżyć poziom białka w moczu?

  Obecność białka w moczu nie zawsze musi być sygnałem alarmowym – pojawia się ono fizjologicznie w czasie podwyższonego stresu, odwodnienia czy po intensywnym i wymagającym wysiłku fizycznym. Co jednak w sytuacji, gdy taki stan powtarza się lub utrzymuje? Czy są sposoby na to, by skutecznie obniżyć poziom białka w moczu?

  Written on czwartek, 09 listopad 2023 10:08
 • Nakładki Invisalign – komfort i szybki efekt
  Nakładki Invisalign – komfort i szybki efekt

  Zdrowe, proste zęby to marzenie wielu osób. Dotąd jednym rozwiązaniem na uzyskanie zadowalających efektów było noszenie stałych aparatów, które miały widoczne druty, powodowały duży dyskomfort. Obecnie powstała nowoczesna metoda, dzięki której można poprawić zgryz. To system Invisalign. Czym się wyróżnia? Jakie daje efekty?

  Written on środa, 08 listopad 2023 11:56
 • Jak samemu zrobić wodę jonizowaną - alkaliczną?
  Jak samemu zrobić wodę jonizowaną - alkaliczną?

  Woda jonizowana (alkaliczna) znana jest ze swoich cudownych właściwości dla ludzkiego zdrowia, ale nie tylko. Nadaje się ona również dla zwierząt czy roślin - wzmacnia je i poprawia ich kondycję. Taka woda charakteryzuje się podwyższonym pH. Czy możliwe jest stworzenie jej całkowicie samodzielnie w domowych warunkach?

  Written on środa, 08 listopad 2023 08:54
 • Jakie oleje do produkcji mydeł są najpopularniejsze?
  Jakie oleje do produkcji mydeł są najpopularniejsze?

  Co sprawia, że mydło jest tak skuteczne, a jednocześnie delikatne dla skóry? Kluczem do odpowiedzi na to pytanie są oleje, nieodłączny składnik każdego mydła. To właśnie one decydują o właściwościach końcowego produktu, wpływając na jego twardość czy nawilżające działanie. W świecie mydlarskim istnieje wiele rodzajów olejów, a każdy z nich ma swoje unikalne właściwości. Od oleju kokosowego, przez oliwę z oliwek, aż po olej rycynowy — wybór jest ogromny.

  Written on wtorek, 07 listopad 2023 09:15