poniedziałek, 30 październik 2023 10:06

Co to jest endoskopowe zmniejszenie żołądka?

Zmniejszanie żołądka Zmniejszanie żołądka mat.prasowe

Czy wiecie, co oznacza tajemnicze słowo bariatria? Jest to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem otyłości oraz powiązanych z nią schorzeń. Obejmuje ona zarówno metody leczenia zachowawczego, takie jak dietetyka czy farmakoterapia, jak i chirurgiczne, polegające przede wszystkim na zabiegu zmniejszania żołądka.

 

Na czym polega zmniejszenie żołądka?

Zmniejszanie żołądka to chirurgiczny zabieg, mający na celu ograniczenie ilości jedzenia, którą pacjent jest w stanie spożyć. Bezpośrednio wpływa to na procesy metaboliczne w celu pomocy w utracie wagi. Istnieje kilka technik służących do zmniejszenia żołądka, ale ich główny cel to ograniczenie jego pojemności. Razem z nami poznaj dostępne metody na zabieg zmniejszenia żołądka.

OverStitch - endoskopowa plastyka żołądka

Jest ona małoinwazyjną metodą na zmniejszenie pojemności żołądka, wykonywaną przez usta i przełyk przy użyciu endoskopu. Nie wymaga dzięki temu żadnych cięć chirurgicznych. Realizowana ona jest w ten sposób, że podczas zabiegu lekarz wprowadza do żołądka endoskop wyposażony w specjalne urządzenie do szycia (OverStitch). Następnie za pomocą tego urządzenia, lekarz zszywa wewnętrzną ścianę żołądka, co skutkuje jego zmniejszeniem i zmianą kształtu na bardziej podłużny.

Pacjenci po tym zabiegu mogą odczuwać szybsze uczucie sytości i ograniczają spożycie pokarmu, co prowadzi do utraty wagi. Dużą zaletą tej metody jest również to, że po zabiegu pacjenci mogą zwykle wrócić do domu tego samego dnia.

Balon żołądkowy

Ta metoda również wyróżnia się minimalną inwazyjnością i polega na umieszczeniu specjalnego balonu w żołądku, który zajmuje część jego objętości. Balon jest wprowadzany do żołądka przez usta przy użyciu endoskopu. Po umieszczeniu w żołądku, balon jest napełniany solą fizjologiczną, powietrzem lub innym bezpiecznym roztworem, co powoduje że zwiększa swoją objętość. zajmując więcej miejsca w żołądku.

Obecność balonu sprawia, że pacjent czuje się szybciej syty, co pomaga w ograniczeniu ilości spożywanego jedzenia i wspomaga proces odchudzania. Balon zazwyczaj pozostaje w żołądku przez okres od 6 miesięcy do roku, po czym jest usuwany. Podobnie jak w przypadku metody OverStitch i tutaj ważna jest zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia.

Operacja zmniejszenia żołądka — wskazania

 • Wskaźnik masy ciała (BMI). BMI powyżej 40 – co klasyfikuje się jako ciężką otyłość. BMI od 35 do 40 – jeśli występują poważne schorzenia związane z otyłością, takie jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, zwyrodnienia stawów związane z nadwagą i inne.
 • Historia prób odchudzania. Pacjent powinien wykazać, że wcześniejsze leczenie otyłości, np. diety, ćwiczenia, leki, nie przyniosły oczekiwanych, długoterminowych efektów.
 • Ocena zdrowia psychicznego. Istotne jest, aby pacjent był psychicznie stabilny i nie miał nieleczonych zaburzeń, które mogłyby wpłynąć na zabieg zmniejszania żołądka lub zdolność przestrzegania zaleceń pooperacyjnych. Nieleczona bulimia, anoreksja czy ciężkie depresje mogą być przeciwwskazaniami przy zmniejszeniu żołądka.
 • Gotowość do zmiany stylu życia. Pacjent musi być świadomy i gotowy do wprowadzenia znaczących zmian w stylu życia, w tym przestrzegania specjalistycznych diet i regularnego ćwiczenia po operacyjnym zmniejszaniu żołądka.
 • Brak przeciwwskazań medycznych. Niektóre choroby zdrowotne mogą uniemożliwiać przeprowadzenie operacji lub zwiększać ryzyko powikłań.
 • Edukacja. Pacjent musi być dobrze poinformowany o ryzyku, korzyściach i zobowiązaniach związanych z operacją. W wielu ośrodkach wymagane jest również uczestnictwo w programach wsparcia przed i po operacji.
 • Wiek. Chociaż wiek sam w sobie nie jest przeciwwskazaniem, starsi pacjenci mogą mieć większe ryzyko powikłań.

Kto się kwalifikuje do zabiegu zmniejszenia żołądka?

Endoskopowa plastyka żołądka to zabieg bezpieczny, jednak nie każdy się do niego kwalifikuje. Głównymi kryteriami do przyjęcia na endoskopowe zmniejszenie żołądka jest przede wszystkim wskaźnik masy ciała (BMI) pacjenta oraz powiązane z jego otyłością schorzenia. W większości przypadków kwalifikacja do tego typu operacji jest procesem kompleksowym i obejmuje także ocenę zdrowia psychicznego, gotowości pacjenta do zmiany stylu życia oraz potencjalnych przeciwwskazań.

 • Wygodny i spokojny sen dzięki stylowym piżamom dla niemowląt i dzieci
  Wygodny i spokojny sen dzięki stylowym piżamom dla niemowląt i dzieci

  Jeśli chcesz zadbać o spokojny sen swojego maluszka, kluczowe jest wybranie wysokiej jakości piżam dla dzieci i niemowląt. Wybór odpowiedniej piżamy ma ogromne znaczenie dla komfortu i zdrowia twojego dziecka, a także może wpłynąć na jakość jego snu. Specjalna konstrukcja piżamek dla noworodków i niemowlaków, bez niepotrzebnych wypustek czy szwów, zapewnia, że nic nie będzie przeszkadzało maluszkowi podczas snu.

  Written on czwartek, 30 listopad 2023 15:59
 • Analiza stylu: Jak ażurowe botki Carinii wpływają na Twoją garderobę i samopoczucie?
  Analiza stylu: Jak ażurowe botki Carinii wpływają na Twoją garderobę i samopoczucie?

  Elegancja połączona z nowoczesnością - to pierwsze skojarzenia, które nasuwają się, gdy spojrzymy na ażurowe botki marki Carinii. Jest coś wyjątkowego w sposobie, w jaki te niezwykłe buty wtapiają się w codzienne style i eleganckie zestawy. Ich uniwersalność i wygoda sprawiają, że są nie tylko modnym, ale i praktycznym wyborem dla każdej kobiety. Jak jednak botki te wpływają na Twoją garderobę i samopoczucie? Zapraszamy do analizy.

  Written on czwartek, 30 listopad 2023 15:39
 • Melatonina na sen i 5 innych sposobów, które mogą pomagać w zasypianiu
  Melatonina na sen i 5 innych sposobów, które mogą pomagać w zasypianiu

  Dane pokazują, że bezsenność to zmora Polaków. Wpływa na to wiele czynników, a jednym z głównych jest stres, który utrudnia zasypianie i może prowadzić do wyburzania w nocy. Na szczęście jest wiele metod, które pomogą minimalizować ten problem, czego przykładem jest melatonina na sen. Nie jest ona jednak jedyną, którą doradzają specjaliści. Sprawdźmy też inne, łatwe do wdrożenia metody!

  Written on środa, 29 listopad 2023 15:58
 • Leczenie naturalne proteinurii. Jak obniżyć poziom białka w moczu?
  Leczenie naturalne proteinurii. Jak obniżyć poziom białka w moczu?

  Obecność białka w moczu nie zawsze musi być sygnałem alarmowym – pojawia się ono fizjologicznie w czasie podwyższonego stresu, odwodnienia czy po intensywnym i wymagającym wysiłku fizycznym. Co jednak w sytuacji, gdy taki stan powtarza się lub utrzymuje? Czy są sposoby na to, by skutecznie obniżyć poziom białka w moczu?

  Written on czwartek, 09 listopad 2023 10:08
 • Nakładki Invisalign – komfort i szybki efekt
  Nakładki Invisalign – komfort i szybki efekt

  Zdrowe, proste zęby to marzenie wielu osób. Dotąd jednym rozwiązaniem na uzyskanie zadowalających efektów było noszenie stałych aparatów, które miały widoczne druty, powodowały duży dyskomfort. Obecnie powstała nowoczesna metoda, dzięki której można poprawić zgryz. To system Invisalign. Czym się wyróżnia? Jakie daje efekty?

  Written on środa, 08 listopad 2023 11:56
 • Jak samemu zrobić wodę jonizowaną - alkaliczną?
  Jak samemu zrobić wodę jonizowaną - alkaliczną?

  Woda jonizowana (alkaliczna) znana jest ze swoich cudownych właściwości dla ludzkiego zdrowia, ale nie tylko. Nadaje się ona również dla zwierząt czy roślin - wzmacnia je i poprawia ich kondycję. Taka woda charakteryzuje się podwyższonym pH. Czy możliwe jest stworzenie jej całkowicie samodzielnie w domowych warunkach?

  Written on środa, 08 listopad 2023 08:54
 • Jakie oleje do produkcji mydeł są najpopularniejsze?
  Jakie oleje do produkcji mydeł są najpopularniejsze?

  Co sprawia, że mydło jest tak skuteczne, a jednocześnie delikatne dla skóry? Kluczem do odpowiedzi na to pytanie są oleje, nieodłączny składnik każdego mydła. To właśnie one decydują o właściwościach końcowego produktu, wpływając na jego twardość czy nawilżające działanie. W świecie mydlarskim istnieje wiele rodzajów olejów, a każdy z nich ma swoje unikalne właściwości. Od oleju kokosowego, przez oliwę z oliwek, aż po olej rycynowy — wybór jest ogromny.

  Written on wtorek, 07 listopad 2023 09:15