wtorek, 04 maj 2021 13:58

Kto może stosować kwasy na twarz?

kwasy na trądzik kwasy na trądzik pixabay

Wiele osób boryka się z różnorodnymi problemami skórnymi. Ich rozwiązaniem mogą być regularne wizyty w gabinecie kosmetycznym i stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków.

 

Jednym z ciekawszych zabiegów, z jakich można skorzystać są kwasy na skórę twarzy. Zabiegi tego typu są już stosowane od dłuższego czasu i zdobywają sobie coraz większą ilość zwolenników. Ale kto faktycznie może sobie pozwolić na stosowanie tego rodzaju zabiegów? Na jakie problemy skórne są one najczęściej polecane?

Jakie kwasy są najczęściej stosowane w pielęgnacji skóry?

Kwasy powinny być dostosowane do potrzeb skóry. Dlatego zabiegi powinny być wykonywane pod okiem odpowiednio przeszkolonego specjalisty. Inne bowiem będą kwasy na trądzik, a inne do pielęgnacji skóry suchej czy wrażliwej. Do najczęściej stosowanych w kosmetyce kwasów zalicza się m.in.:

  • kwasy AHA (alfa-hydroksylowe), czyli: kwas migdałowy, kwas mlekowy, kwas glikolowy, kwas jabłkowy;
  • kwas pirogronowy (alfa-ketokwas);
  • kwasy beta-hydroksylowe (BHA);
  • kwas polihydroksylowy (PHA);
  • kwas lipohydroksylowy (LHA).

Kiedy warto stosować kwasy do pielęgnacji skóry twarzy?

Tak jak to zostało wyżej wspomniane, kwas dobiera się tak, aby jak najlepiej odpowiadał na potrzeby skóry konkretnej osoby. Przykładowo kwasy AHA uznawane są za najdelikatniejsze ze wszystkich stosowanych w kosmetyce. Poleca się je m.in. przy pielęgnacji skóry normalnej i dojrzałej, a także z przebarwieniami czy przesuszonej.

W przypadku cery trądzikowej, zanieczyszczonej i mającej problem z zaskórnikami, zaleca się stosowania kwasów BHA. Pomagają one także w przypadku pielęgnacji skóry tłustej. Do pielęgnacji cery trądzikowej polecane są także kwasy z grupy LHA. Z kolei do cery wrażliwej, naczynkowej oraz wiotkiej poleca się stosowanie kwasów PHA, które działają przeciwzmarszczkowo, zmniejszają widoczność przebarwień, a także chronią włókna kolagenowe przed uszkodzeniami związanymi z ekspozycją skóry na niekorzystne czynniki zewnętrzne.

  • Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych
    Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych

    Niedawne badanie opublikowane w czasopiśmie „Aging and Disease” zbadało trzy poziomy aktywności fizycznej wśród zdrowych starszych dorosłych i jak te interwencje wpływały na funkcjonowanie hipokampu, obszaru mózgu kluczowego dla konsolidacji pamięci. Badacze odkryli, że uczestnicy angażujący się w intensywne treningi interwałowe (HIIT) doświadczyli poprawy funkcji hipokampu. Co więcej, zaobserwowano, że poprawa ta utrzymywała się do pięciu lat po rozpoczęciu interwencji.

    Napisano czwartek, 25 lipiec 2024 15:43
  • Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę
    Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę

    Ludzie mogą zmniejszyć ryzyko demencji związanej z wiekiem, właściwie ćwicząc swój mózg zamiast korzystać z Googla, według czołowego kanadyjskiego akademika.

    Napisano poniedziałek, 22 lipiec 2024 21:29
  • Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy
    Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy

    Najnowsze badania wykazały, że nieregularny sen może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Badacze z Bostonu i Manchesteru odkryli, że osoby o najbardziej zmiennym czasie snu miały o 59% większe ryzyko rozwoju cukrzycy w ciągu 7,5 roku niż osoby o najbardziej regularnym śnie.

    Napisano niedziela, 21 lipiec 2024 12:41
  • Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?
    Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?

    Milenialsi coraz częściej zrywają kontakty z rodzicami, twierdząc, że jest to korzystne dla ich zdrowia psychicznego. Psychologowie wskazują na rolę mediów społecznościowych w promowaniu tego trendu.

    Napisano środa, 17 lipiec 2024 14:44
  • Czy stres powoduje raka?
    Czy stres powoduje raka?

    Wielu naukowców od lat zastanawia się nad pytaniem, czy stres może powodować raka. Liczne badania wskazują na to, że poważne wydarzenia życiowe, takie jak żałoba, rozwód czy trauma, często występują tuż przed rozwojem choroby. Jednak dowody na to są dalekie od jednoznacznych.

    Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 17:11
  • Niezdrowa żywność reklamowana online
    Niezdrowa żywność reklamowana online

    Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

    Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
  • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
    Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

    Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

    Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50