wtorek, 04 maj 2021 13:58

Kto może stosować kwasy na twarz?

kwasy na trądzik kwasy na trądzik pixabay

Wiele osób boryka się z różnorodnymi problemami skórnymi. Ich rozwiązaniem mogą być regularne wizyty w gabinecie kosmetycznym i stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków.

 

Jednym z ciekawszych zabiegów, z jakich można skorzystać są kwasy na skórę twarzy. Zabiegi tego typu są już stosowane od dłuższego czasu i zdobywają sobie coraz większą ilość zwolenników. Ale kto faktycznie może sobie pozwolić na stosowanie tego rodzaju zabiegów? Na jakie problemy skórne są one najczęściej polecane?

Jakie kwasy są najczęściej stosowane w pielęgnacji skóry?

Kwasy powinny być dostosowane do potrzeb skóry. Dlatego zabiegi powinny być wykonywane pod okiem odpowiednio przeszkolonego specjalisty. Inne bowiem będą kwasy na trądzik, a inne do pielęgnacji skóry suchej czy wrażliwej. Do najczęściej stosowanych w kosmetyce kwasów zalicza się m.in.:

  • kwasy AHA (alfa-hydroksylowe), czyli: kwas migdałowy, kwas mlekowy, kwas glikolowy, kwas jabłkowy;
  • kwas pirogronowy (alfa-ketokwas);
  • kwasy beta-hydroksylowe (BHA);
  • kwas polihydroksylowy (PHA);
  • kwas lipohydroksylowy (LHA).

Kiedy warto stosować kwasy do pielęgnacji skóry twarzy?

Tak jak to zostało wyżej wspomniane, kwas dobiera się tak, aby jak najlepiej odpowiadał na potrzeby skóry konkretnej osoby. Przykładowo kwasy AHA uznawane są za najdelikatniejsze ze wszystkich stosowanych w kosmetyce. Poleca się je m.in. przy pielęgnacji skóry normalnej i dojrzałej, a także z przebarwieniami czy przesuszonej.

W przypadku cery trądzikowej, zanieczyszczonej i mającej problem z zaskórnikami, zaleca się stosowania kwasów BHA. Pomagają one także w przypadku pielęgnacji skóry tłustej. Do pielęgnacji cery trądzikowej polecane są także kwasy z grupy LHA. Z kolei do cery wrażliwej, naczynkowej oraz wiotkiej poleca się stosowanie kwasów PHA, które działają przeciwzmarszczkowo, zmniejszają widoczność przebarwień, a także chronią włókna kolagenowe przed uszkodzeniami związanymi z ekspozycją skóry na niekorzystne czynniki zewnętrzne.

  • Sztuczna inteligencja w edukacji
    Sztuczna inteligencja w edukacji

    Sztuczna inteligencja (AI) coraz częściej znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach, w tym w edukacji i rozwoju dzieci. Projekty badawcze Zhen Bai z Uniwersytetu w Rochester pokazują, jak technologie AI mogą wspierać rozwój poznawczy dzieci oraz uczynić edukację bardziej interaktywną i dostępną.

    Napisano niedziela, 17 listopad 2024 19:37
  • Jak sobie poradzić z zimową melancholią?
    Jak sobie poradzić z zimową melancholią?

    Zimowe miesiące mogą być wyzwaniem, ale odpowiednie nastawienie i praktyczne rozwiązania mogą przekształcić ten czas w okazję do relaksu i odkrywania nowych aktywności. Eksperci oferują szereg wskazówek, jak radzić sobie z ciemnością, chłodem i nastrojem w tym okresie.

    Napisano sobota, 16 listopad 2024 22:35
  • Krzesła drewniane sztaplowane – naturalne piękno w połączeniu z praktycznością
    Krzesła drewniane sztaplowane – naturalne piękno w połączeniu z praktycznością

    W dobie rosnącej popularności wnętrz inspirowanych naturą, meble łączące estetykę z funkcjonalnością zyskują szczególne uznanie. Krzesła drewniane sztaplowane to perfekcyjne połączenie naturalnego piękna i praktyczności, które świetnie sprawdzi się nie tylko w domach, ale również w przestrzeniach komercyjnych – od eleganckich restauracji, przez stylowe biura, aż po nowoczesne sale konferencyjne.

    Napisano poniedziałek, 21 październik 2024 11:42
  • Wpływ gniewania się na zdrowie
    Wpływ gniewania się na zdrowie

    Badania od dawna wskazują na związek między wyrażaniem złości a negatywnymi skutkami zdrowotnymi, takimi jak podwyższone ciśnienie krwi. Nowe badania opublikowane w czasopiśmie Physiology & Behavior wskazują, że niewłaściwe kontrolowanie złości może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie serca.

    Napisano poniedziałek, 11 listopad 2024 17:18
  • Nowe oszustwo sieje zamęt w Wielkiej Brytanii: Metoda na przechwycenie karty przed jej dostarczeniem
    Nowe oszustwo sieje zamęt w Wielkiej Brytanii: Metoda na przechwycenie karty przed jej dostarczeniem

    Liczba kradzieży pieniędzy za pomocą przechwyconych kart płatniczych gwałtownie rośnie. Metoda oszustów polega na kradzieży kart jeszcze przed ich dostarczeniem, co umożliwia im dostęp do funduszy i korzystanie z karty, zanim dotrze ona do właściciela.

    Napisano niedziela, 10 listopad 2024 18:20
  • Zimowa depresja i jak sobie z nią radzić
    Zimowa depresja i jak sobie z nią radzić

    Krótsze dni zimowe mogą wywołać sezonową depresję u osób wrażliwych na zmiany światła słonecznego. Zaburzenie afektywne sezonowe (SAD) dotyka miliony ludzi na całym świecie. Wielu pacjentów korzysta z terapii światłem, leków oraz terapii poznawczo-behawioralnej, aby poprawić swoje samopoczucie.

    Napisano niedziela, 03 listopad 2024 22:26
  • Mało znane znaczenie witaminy D
    Mało znane znaczenie witaminy D

    Badania wskazują, że witamina D jest nie tylko kluczowa dla zdrowia kości, ale również dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Niedobór tej witaminy wiązany jest z wyższym ryzykiem chorób autoimmunologicznych, jednak mechanizmy tej zależności były dotychczas słabo poznane. Nowe badanie opublikowane w Science Advances ujawnia, że brak aktywnej formy witaminy D wpływa negatywnie na rozwój limfocytów T, co prowadzi do nadmiernej autoaktywacji tych komórek i ryzyka uszkodzenia własnych tkanek organizmu.

    Napisano sobota, 02 listopad 2024 23:25