Jednym z ciekawszych zabiegów, z jakich można skorzystać są kwasy na skórę twarzy. Zabiegi tego typu są już stosowane od dłuższego czasu i zdobywają sobie coraz większą ilość zwolenników. Ale kto faktycznie może sobie pozwolić na stosowanie tego rodzaju zabiegów? Na jakie problemy skórne są one najczęściej polecane?
Jakie kwasy są najczęściej stosowane w pielęgnacji skóry?
Kwasy powinny być dostosowane do potrzeb skóry. Dlatego zabiegi powinny być wykonywane pod okiem odpowiednio przeszkolonego specjalisty. Inne bowiem będą kwasy na trądzik, a inne do pielęgnacji skóry suchej czy wrażliwej. Do najczęściej stosowanych w kosmetyce kwasów zalicza się m.in.:
- kwasy AHA (alfa-hydroksylowe), czyli: kwas migdałowy, kwas mlekowy, kwas glikolowy, kwas jabłkowy;
- kwas pirogronowy (alfa-ketokwas);
- kwasy beta-hydroksylowe (BHA);
- kwas polihydroksylowy (PHA);
- kwas lipohydroksylowy (LHA).
Kiedy warto stosować kwasy do pielęgnacji skóry twarzy?
Tak jak to zostało wyżej wspomniane, kwas dobiera się tak, aby jak najlepiej odpowiadał na potrzeby skóry konkretnej osoby. Przykładowo kwasy AHA uznawane są za najdelikatniejsze ze wszystkich stosowanych w kosmetyce. Poleca się je m.in. przy pielęgnacji skóry normalnej i dojrzałej, a także z przebarwieniami czy przesuszonej.
W przypadku cery trądzikowej, zanieczyszczonej i mającej problem z zaskórnikami, zaleca się stosowania kwasów BHA. Pomagają one także w przypadku pielęgnacji skóry tłustej. Do pielęgnacji cery trądzikowej polecane są także kwasy z grupy LHA. Z kolei do cery wrażliwej, naczynkowej oraz wiotkiej poleca się stosowanie kwasów PHA, które działają przeciwzmarszczkowo, zmniejszają widoczność przebarwień, a także chronią włókna kolagenowe przed uszkodzeniami związanymi z ekspozycją skóry na niekorzystne czynniki zewnętrzne.