Niestety, coraz więcej osób uskarża się na wypadanie włosów. Nie chodzi o sytuację, gdy na szczotce zostaje nam kilka włosów, bo według normy każdy z nas traci ich około 150-200 w ciągu doby. Jeśli jednak włosy wypadają garściami, mamy do wyboru dwie opcje. Pogodzić się z ich utratą lub podjąć odpowiednią walkę. Jak zatem poradzić sobie z uporczywym wypadaniem kosmyków? Podpowiadamy.
Przyczyny i rodzaje łysienia
Łysienie to problem, który dotyka wiele kobiet i mężczyzn. Niestety, nie u każdego powód jest ten sam. Przeciwnie - przyczyn łysienia jest całe mnóstwo, dlatego na samym wstępie należy podjąć próby zdiagnozowania przyczyny. Choć utrata owłosienia może być jedynie przejściowa, na przykład wypadanie włosów w stresie, to często okazuje się jednak, że oprócz problemu natury estetycznej, mamy do czynienia z poważnymi niedoborami składników odżywczych w organizmie, czy nawet postępującą chorobą.
Schorzeniem, które ma duży związek z wypadaniem włosów jest łysienie androgenowe. Dotyczy ono głównie mężczyzn, choć występuje też u kobiet, jednak objawia się u nich w znacznie późniejszym wieku. Łysienie androgenowe ma podłoże genetyczne, a do jego zdiagnozowania konieczne jest przeprowadzenie biopsji. Jednym z częstych schorzeń jest także łysienie plackowate. Choroba ta powstaje zazwyczaj na tle zapalnym i dotyka najczęściej młode osoby. W grupie ryzyka znajdują się w podobnym stopniu mężczyźni, jak i kobiety.
Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów?
Zła dieta powoduje niedobór kluczowych witamin i składników mineralnych, które mają spory wpływ na ogólny stan naszego organizmu, w tym na kondycję skóry i włosów. Szczególnie przydatna w przypadku nadmiernego wypadania włosów, zahamowania ich wzrostu i łamliwości jest witamina H (biotyna) obecna w takich produktach jak wątróbka, jaja, szpinak czy marchew.
Oprócz diety niezwykle ważny jest dobór odpowiednich produktów pielęgnacyjnych. Preparaty powstrzymujące wypadanie włosów działają głównie na zasadzie stymulacji mieszków włosowych. Najskuteczniejsze są preparaty na bazie minoksydylu, które stosuje się głównie w leczeniu łysienia androgenowego u mężczyzn. Wówczas terapia zazwyczaj wspierana jest dodatkowo finasterydem, środkiem stosowanym doustnie, który hamuje konwersję testosteronu do szkodliwego dla mieszków włosowych dihydrotestosteronu. Tego typu produkty znaleźć można na stronie: https://www.izielnik.pl/naturalne-szampony-na-wypadanie-i-porost-wlosow.