poniedziałek, 31 październik 2022 16:19

Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów?

naturalne szampony na wypadanie włósów naturalne szampony na wypadanie włósów www.freepik.com

Włosy są atutem nie tylko dla kobiet, ale i dla mężczyzn. Dodają pewności siebie i sprawiają, że twarz zyskuje odpowiednią oprawę.

Niestety, coraz więcej osób uskarża się na wypadanie włosów. Nie chodzi o sytuację, gdy na szczotce zostaje nam kilka włosów, bo według normy każdy z nas traci ich około 150-200 w ciągu doby. Jeśli jednak włosy wypadają garściami, mamy do wyboru dwie opcje. Pogodzić się z ich utratą lub podjąć odpowiednią walkę. Jak zatem poradzić sobie z uporczywym wypadaniem kosmyków? Podpowiadamy.

Przyczyny i rodzaje łysienia

Łysienie to problem, który dotyka wiele kobiet i mężczyzn. Niestety, nie u każdego powód jest ten sam. Przeciwnie - przyczyn łysienia jest całe mnóstwo, dlatego na samym wstępie należy podjąć próby zdiagnozowania przyczyny. Choć utrata owłosienia może być jedynie przejściowa, na przykład wypadanie włosów w stresie, to często okazuje się jednak, że oprócz problemu natury estetycznej, mamy do czynienia z poważnymi niedoborami składników odżywczych w organizmie, czy nawet postępującą chorobą.

Schorzeniem, które ma duży związek z wypadaniem włosów jest łysienie androgenowe. Dotyczy ono głównie mężczyzn, choć występuje też u kobiet, jednak objawia się u nich w znacznie późniejszym wieku. Łysienie androgenowe ma podłoże genetyczne, a do jego zdiagnozowania konieczne jest przeprowadzenie biopsji. Jednym z częstych schorzeń jest także łysienie plackowate. Choroba ta powstaje zazwyczaj na tle zapalnym i dotyka najczęściej młode osoby. W grupie ryzyka znajdują się w podobnym stopniu mężczyźni, jak i kobiety.

Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów?

Zła dieta powoduje niedobór kluczowych witamin i składników mineralnych, które mają spory wpływ na ogólny stan naszego organizmu, w tym na kondycję skóry i włosów. Szczególnie przydatna w przypadku nadmiernego wypadania włosów, zahamowania ich wzrostu i łamliwości jest witamina H (biotyna) obecna w takich produktach jak wątróbka, jaja, szpinak czy marchew.

Oprócz diety niezwykle ważny jest dobór odpowiednich produktów pielęgnacyjnych. Preparaty powstrzymujące wypadanie włosów działają głównie na zasadzie stymulacji mieszków włosowych. Najskuteczniejsze są preparaty na bazie minoksydylu, które stosuje się głównie w leczeniu łysienia androgenowego u mężczyzn. Wówczas terapia zazwyczaj wspierana jest dodatkowo finasterydem, środkiem stosowanym doustnie, który hamuje konwersję testosteronu do szkodliwego dla mieszków włosowych dihydrotestosteronu. Tego typu produkty znaleźć można na stronie: https://www.izielnik.pl/naturalne-szampony-na-wypadanie-i-porost-wlosow.

 • Lekarze bagatelizują poranne mdłości u kobiet
  Lekarze bagatelizują poranne mdłości u kobiet

  Kobiety w ciąży zmagające się z ciężkimi porannymi mdłościami są często bagatelizowane przez lekarzy, którzy twierdzą, że ich objawy są „normalne i nieszkodliwe”, podczas gdy mogą one zagrażać życiu, ostrzega czołowy ekspert.

  Napisano środa, 22 maj 2024 21:38
 • Curtain bangs - Jak uzyskać idealne grzywki
  Curtain bangs - Jak uzyskać idealne grzywki

  Zastanawiasz się, czy curtain bangs będą pasować do Twojej twarzy? Odpowiedź brzmi: tak! Te modne, delikatne grzywki zyskały popularność dzięki swojej uniwersalności i łatwości w utrzymaniu. Dowiedz się, jak je uzyskać i dlaczego warto je wypróbować.

  Napisano środa, 22 maj 2024 21:26
 • Poprawa diagnostyki i leczenia chorób serca u kobiet
  Poprawa diagnostyki i leczenia chorób serca u kobiet

  Badacze z Ludeman Family Center for Women's Health Research opublikowali artykuł w Journal for Women's Health Research, który zwraca uwagę na to, jak lekarze mogą lepiej diagnozować i leczyć chorobę wieńcową (CHD) u kobiet, zwłaszcza w kontekście diagnozowania zawałów serca.

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 22:36
 • Rewolucja w świecie biżuterii dla współczesnej kobiety
  Rewolucja w świecie biżuterii dla współczesnej kobiety

  Nowa, modułowa kolekcja biżuterii Geometrik od Goldenmark stanowi odpowiedź na potrzeby nowoczesnych kobiet, które pragną dostosować biżuterię do zmieniających się okoliczności i swojego nastroju. Kolekcja, łącząca w sobie elegancję i funkcjonalność, pozwala na tworzenie nieskończonych kombinacji, pasujących do każdej okazji.

  Napisano niedziela, 19 maj 2024 07:00
 • Problemy edukacji seksualnej dzieci
  Problemy edukacji seksualnej dzieci

  Zakaz edukacji seksualnej dla dzieci poniżej dziewięciu lat może być "niesamowicie szkodliwy", ostrzegają eksperci, podkreślając, że młodzi mogą kończyć na nauce o życiu seksualnym z niepokojących materiałów pornograficznych online.

  Napisano środa, 15 maj 2024 22:33
 • Co zabrać na wypoczynek nad morzem, czyli niezbędnik plażowicza
  Co zabrać na wypoczynek nad morzem, czyli niezbędnik plażowicza

  Morze to jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków wielu urlopowiczów. Co jednak zrobić, jeśli też je uwielbiasz, ale źle znosisz dłuższą ekspozycję na słońce, a co więcej – przy ostrym świetle gorzej widzisz? Na szczęście nie musisz iść na kompromisy i rezygnować z wymarzonych wakacji. O czym warto pamiętać? Co zabrać ze sobą, by czas spędzony poza domem był nie tylko przyjemny, lecz także bezpieczny?

  Napisano wtorek, 14 maj 2024 13:13
 • Jak radzić sobie z nocnymi nawrotami egzemy?
  Jak radzić sobie z nocnymi nawrotami egzemy?

  Egzema to schorzenie, które może znacząco wpłynąć na jakość snu. Trzy kobiety dzielą się swoimi strategiami radzenia sobie z nocnymi nawrotami tej choroby, aby zapewnić sobie spokojny sen i poprawić jakość życia.

  Napisano poniedziałek, 13 maj 2024 21:07