sobota, 03 czerwiec 2023 15:56

Psycholog rodzinny - Kiedy należy skorzystać z jego usług?

terapia rodzinna terapia rodzinna Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

W dzisiejszych czasach wiele czynników może powodować różnego rodzaju trudności w rodzinie. Wpływa na nie dynamiczne tempo życia, mniejsza ilość czasu, czy stres i stale narastające problemy. Kiedy funkcjonowanie rodziny jest zakłócone, pomóc może psycholog rodzinny oraz podjęcie skutecznej terapii rodzinnej.

 

 1. Kim jest psycholog rodzinny?
 2. Na czym polega terapia rodzinna?
 3. W jakich przypadkach potrzebna jest terapia rodzinna?
 4. Psychoanalityczna terapia rodzinna
 5. Behawioralna terapia rodzinna

1. Kim jest psycholog rodzinny?

W rodzinie często dochodzi do nieporozumień i czasami niewiele potrzeba, aby mały konflikt eskalował. Kiedy przywrócenie prawidłowych relacji wydaje się niemożliwe, należy skorzystać z pomocy psychologa rodzinnego. Skuteczna terapia kierowana do rodzin, czyli przede wszystkim rodziców i dzieci może pomóc w znalezieniu źródła problemu, a także pozwoli specjaliście zaproponować najlepsze rozwiązania. Więcej szczegółów odnośnie kontaktu ze specjalistami można znaleźć pod linkiem sensly.com/specjalisci/psychoterapeuta-rodzinny_.

2. Na czym polega terapia rodzinna?

W czasie terapii rodzinnej członkowie rodziny, którzy borykają się z trudnościami uczestniczą w odbywających się cyklicznie spotkaniach z psychoterapeutą. Głównym celem spotkań jest odnalezienie źródła problemu, który przyczynił się do pogorszenia relacji wśród członków rodziny. W czasie spotkań każdy z uczestników ma czas, aby swobodnie się wypowiedzieć, natomiast psychoterapeuta wysłuchuje każdej ze stron, pozostając osobą bezstronną, patrzącą na problem obiektywnym okiem.

Podczas pierwszego spotkania zazwyczaj spotykają się wszyscy członkowie rodziny mieszkający razem. Na kolejne sesje natomiast zapraszane są poszczególne osoby, wybrane przez terapeutę. Co jakiś czas jednak zapraszana jest także cała rodzina. W zależności od problemu z jakim zmaga się rodzina, psychoterapia rodzinna może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy, a spotkania odbywają się według wskazań terapeuty co 2 lub 3 tygodnie.

3. W jakich przypadkach potrzebna jest terapia rodzinna?

Psychoterapia rodzin rozwiązuje wiele poważnych problemów. Przypadkami, kiedy stosuje się ją najczęściej są:

 • częste kłótnie,
 • nagła zmiana sytuacji życiowej,
 • śmierć bliskiej osoby,
 • choroba alkoholowa wśród członków rodziny,
 • nagła choroba któregoś z członków rodziny,
 • problemy wychowawcze,
 • zaburzenia odżywiania u dzieci,
 • zachowania autodestrukcyjne dzieci,
 • trudności w komunikacji między małżonkami,
 • narastające konflikty w rodzinie.

4. Psychoanalityczna terapia rodzinna

Jest to forma psychoterapii rodzinnej, która za źródło trudności w rodzinie wskazuje problemy wewnątrzpsychiczne. Według założeń tejże metody, przyczyną ich występowania są między innymi wypierane latami wewnętrzne konflikty, czy też odczuwany lęk. Psychoanalityczna terapia rodzinna ma zatem na celu stopniową rekonstrukcję osobowości każdego z członków rodziny. Finalnie mają oni zachować dobrą i zdrową relację, która opierać się będzie na teraźniejszości, jednocześnie wypierając wyobrażenia z przeszłości.

5. Behawioralna terapia rodzinna

Ten rodzaj terapii z kolei kładzie nacisk na poprawę komunikacji, wypracowanie kompromisów oraz naukę mówienia o swoich pozytywnych i negatywnych uczuciach, zakładając, że trudności w rodzinie wynikają z dysfunkcjonalnych zachowań, które w niej dominują. Szczególnie ważnym elementem terapii jest zmiana proporcji pomiędzy zachowaniami, zastępując zachowania awersyjne zachowaniami nagradzającymi.

 • Nie wiesz, jak urządzić łazienkę? Podpowiadamy!
  Nie wiesz, jak urządzić łazienkę? Podpowiadamy!

  Łazienka jest bez wątpienia jednym z najbardziej istotnych pomieszczeń w każdym mieszkaniu oraz domu. Warto byłoby więc jak najstaranniej ją urządzić. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się styl loft. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, jakie kroki podjąć, aby zaprojektować łazienkę, która będzie nim inspirowana. Co jest standardowym wyposażeniem łazienek oraz jak je urządzić? Odpowiadamy!

  Written on poniedziałek, 25 wrzesień 2023 10:42
 • Koreańskie kosmetyki KUNDAL – jak uzyskać efekt tafli na włosach i mieć gładką skórę?
  Koreańskie kosmetyki KUNDAL – jak uzyskać efekt tafli na włosach i mieć gładką skórę?

  Hasło „koreańska pielęgnacja” może każdemu kojarzyć się z czymś innym. Jednym od razu na myśl przychodzi wysoka ochrona przeciwsłoneczna, innym aloes i śluz ślimaka, a jeszcze innym 10 kroków pielęgnacji twarzy. Jednak nie sposób pominąć ważnego aspektu K-beauty – pielęgnacji włosów i ciała. Poznaj markę KUNDAL, w której ofercie są dostępne przede wszystkim kosmetyki do ciała i włosów. Pachną one znakomicie i dobrze działają. Jaki jest ich sekret?

  Written on wtorek, 19 wrzesień 2023 11:03
 • Grupa docelowa konsumentów – dlaczego warto wiedzieć, do kogo skierowana jest kampania marketingowa?
  Grupa docelowa konsumentów – dlaczego warto wiedzieć, do kogo skierowana jest kampania marketingowa?

  Każdy produkt lub usługa ma określoną grupę odbiorców – jest to grupa docelowa, czyli konsumenci, którzy mogą być realnie zainteresowani dokonaniem zakupu. Wyznaczenie takiej grupy to pierwszy krok do wyboru taktyki, która zwiększy zainteresowanie ofertą. Sprawdź, jak określić grupę docelową i dlaczego warto to zrobić, zanim ustalisz najlepszą strategię marketingową dla twojej firmy.

  Written on poniedziałek, 18 wrzesień 2023 18:05
 • Gazy techniczne stosowane w cięciu laserem
  Gazy techniczne stosowane w cięciu laserem

  Gazy techniczne odgrywają kluczową rolę w procesie cięcia laserowego, wpływając na jakość, efektywność i bezpieczeństwo operacji. Cięcie laserowe, będące jednym z najbardziej zaawansowanych procesów obróbki materiałów, zyskuje na wartości dzięki wykorzystaniu odpowiednich gazów technicznych. W tym artykule zbadamy, jakie gazy są stosowane w cięciu laserowym, dlaczego są ważne i jakie korzyści przynoszą.

  Written on poniedziałek, 18 wrzesień 2023 07:19
 • Materac nawierzchniowy - co to jest i jaki model kupić?
  Materac nawierzchniowy - co to jest i jaki model kupić?

  Materac nawierzchniowy, znany również jako materac topper lub nakładka na materac, to cienki materac przeznaczony do umieszczenia na wierzchu głównego materaca w celu poprawy komfortu snu. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz poprawić wygodę swojego obecnego materaca bez konieczności inwestowania w nowy i drogi materac.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 15:10
 • Twardy materac dla wymagających użytkowników
  Twardy materac dla wymagających użytkowników

  Twarde materace cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników, przy czym wielu z nich ma problemy ze znalezieniem naprawdę porządnego modelu, aby móc cieszyć się spokojnym i zdrowym snem. W dodatku istotne znaczenie mają również materiały, z jakich został wykonany materac. To właśnie od nich zależy zarówno komfort użytkownika, jak i trwałość materaca.

  Written on poniedziałek, 11 wrzesień 2023 11:10
 • Laserowa depilacja strefy bikini - dlaczego warto?
  Laserowa depilacja strefy bikini - dlaczego warto?

  Każda kobieta marzy o idealnie gładkiej i bezobsługowej strefie bikini, niezależnie od pory roku. Regularne usuwanie włosków z okolic bikini jest nie tylko kosztowne, ale także i frustrujące. Coraz popularniejsze stają się jednak alternatywne metody usuwania niechcianego owłosienia, takie jak laserowa depilacja. Dlatego warto poznać zalety laserowej depilacji, która zapewnia nie tylko natychmiastowe rezultaty, ale także długotrwałą gładkość skóry. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zainwestować w tę nowoczesną metodę usuwania owłosienia.

  Written on wtorek, 05 wrzesień 2023 11:17