sobota, 03 czerwiec 2023 15:56

Psycholog rodzinny - Kiedy należy skorzystać z jego usług?

terapia rodzinna terapia rodzinna Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

W dzisiejszych czasach wiele czynników może powodować różnego rodzaju trudności w rodzinie. Wpływa na nie dynamiczne tempo życia, mniejsza ilość czasu, czy stres i stale narastające problemy. Kiedy funkcjonowanie rodziny jest zakłócone, pomóc może psycholog rodzinny oraz podjęcie skutecznej terapii rodzinnej.

 

 1. Kim jest psycholog rodzinny?
 2. Na czym polega terapia rodzinna?
 3. W jakich przypadkach potrzebna jest terapia rodzinna?
 4. Psychoanalityczna terapia rodzinna
 5. Behawioralna terapia rodzinna

1. Kim jest psycholog rodzinny?

W rodzinie często dochodzi do nieporozumień i czasami niewiele potrzeba, aby mały konflikt eskalował. Kiedy przywrócenie prawidłowych relacji wydaje się niemożliwe, należy skorzystać z pomocy psychologa rodzinnego. Skuteczna terapia kierowana do rodzin, czyli przede wszystkim rodziców i dzieci może pomóc w znalezieniu źródła problemu, a także pozwoli specjaliście zaproponować najlepsze rozwiązania. Więcej szczegółów odnośnie kontaktu ze specjalistami można znaleźć pod linkiem sensly.com/specjalisci/psychoterapeuta-rodzinny_.

2. Na czym polega terapia rodzinna?

W czasie terapii rodzinnej członkowie rodziny, którzy borykają się z trudnościami uczestniczą w odbywających się cyklicznie spotkaniach z psychoterapeutą. Głównym celem spotkań jest odnalezienie źródła problemu, który przyczynił się do pogorszenia relacji wśród członków rodziny. W czasie spotkań każdy z uczestników ma czas, aby swobodnie się wypowiedzieć, natomiast psychoterapeuta wysłuchuje każdej ze stron, pozostając osobą bezstronną, patrzącą na problem obiektywnym okiem.

Podczas pierwszego spotkania zazwyczaj spotykają się wszyscy członkowie rodziny mieszkający razem. Na kolejne sesje natomiast zapraszane są poszczególne osoby, wybrane przez terapeutę. Co jakiś czas jednak zapraszana jest także cała rodzina. W zależności od problemu z jakim zmaga się rodzina, psychoterapia rodzinna może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy, a spotkania odbywają się według wskazań terapeuty co 2 lub 3 tygodnie.

3. W jakich przypadkach potrzebna jest terapia rodzinna?

Psychoterapia rodzin rozwiązuje wiele poważnych problemów. Przypadkami, kiedy stosuje się ją najczęściej są:

 • częste kłótnie,
 • nagła zmiana sytuacji życiowej,
 • śmierć bliskiej osoby,
 • choroba alkoholowa wśród członków rodziny,
 • nagła choroba któregoś z członków rodziny,
 • problemy wychowawcze,
 • zaburzenia odżywiania u dzieci,
 • zachowania autodestrukcyjne dzieci,
 • trudności w komunikacji między małżonkami,
 • narastające konflikty w rodzinie.

4. Psychoanalityczna terapia rodzinna

Jest to forma psychoterapii rodzinnej, która za źródło trudności w rodzinie wskazuje problemy wewnątrzpsychiczne. Według założeń tejże metody, przyczyną ich występowania są między innymi wypierane latami wewnętrzne konflikty, czy też odczuwany lęk. Psychoanalityczna terapia rodzinna ma zatem na celu stopniową rekonstrukcję osobowości każdego z członków rodziny. Finalnie mają oni zachować dobrą i zdrową relację, która opierać się będzie na teraźniejszości, jednocześnie wypierając wyobrażenia z przeszłości.

5. Behawioralna terapia rodzinna

Ten rodzaj terapii z kolei kładzie nacisk na poprawę komunikacji, wypracowanie kompromisów oraz naukę mówienia o swoich pozytywnych i negatywnych uczuciach, zakładając, że trudności w rodzinie wynikają z dysfunkcjonalnych zachowań, które w niej dominują. Szczególnie ważnym elementem terapii jest zmiana proporcji pomiędzy zachowaniami, zastępując zachowania awersyjne zachowaniami nagradzającymi.

 • Rodzinne pływanie- klucz do zacieśniania więzi i zdrowego stylu życia!
  Rodzinne pływanie- klucz do zacieśniania więzi i zdrowego stylu życia!

  W dobie wszechobecnej cyfryzacji i szybkiego tempa życia, znalezienie aktywności, która jednoczy wszystkich członków rodziny, staje się dużym wyzwaniem. Grupowe zajęcia pływackie oraz wspólne pływanie dzieci i młodzieży z rodzicami, mogą okazać się, nie tylko przyjemną formą aktywności fizycznej, ale także skutecznym sposobem na zacieśnianie więzi rodzinnych. Pływanie, będące nie tylko sportem, ale również ważną umiejętnością życiową, może stać się fundamentem wspólnych przeżyć i wspomnień, a nowo zawierane znajomości, z czasem przekształcają się w trwałe relacje.

  Written on poniedziałek, 19 luty 2024 16:47
 • Przeszczep włosów DHI: innowacyjna metoda przywracania gęstości włosów
  Przeszczep włosów DHI: innowacyjna metoda przywracania gęstości włosów

  W dzisiejszym świecie, utrata włosów może stanowić nie tylko problem estetyczny, ale również wpływać na samoocenę i pewność siebie. Na szczęście, rozwijająca się medycyna estetyczna oferuje innowacyjne rozwiązania, takie jak metoda przeszczepu włosów DHI (Direct Hair Implantation), która zdobywa coraz większą popularność. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej nowoczesnej metodzie i jej potencjalnym korzyściom.

  Written on niedziela, 04 luty 2024 20:28
 • Manicure hybrydowy – jak uniknąć 5 najczęstszych błędów
  Manicure hybrydowy – jak uniknąć 5 najczęstszych błędów

  Trening czyni mistrza. Dotyczy to niemal każdej dziedziny; nie inaczej jest z wykonywaniem manicure hybrydowego. Każda z nas popełnia błędy, niezależnie od ilości obejrzanych wcześniej filmików instruktażowych. Nie należy się wiec zniechęcać, wpadki zdarzają się nawet doświadczonym stylistkom! 

  Written on czwartek, 01 luty 2024 07:13
 • Skuteczne i wygodne wkładki na odciski - odkryj ich korzyści dla Twoich stóp!
  Skuteczne i wygodne wkładki na odciski - odkryj ich korzyści dla Twoich stóp!

  Odciski, znane również jako clavus, to częsty problem, który dotyka wiele osób. Są to miejsca na skórze, które poddawane są zbyt intensywnym obciążeniom oraz naciskom, prowadząc do reakcji obronnej skóry. Aby złagodzić ból i dyskomfort związany z odciskami, kluczowe jest znalezienie odpowiednich rozwiązań, które zapewnią ulgę i ochronę.

  Written on poniedziałek, 15 styczeń 2024 12:22
 • Komputronik bez tajemnic: Przewodnik po najlepszych kodach rabatowych w technologii
  Komputronik bez tajemnic: Przewodnik po najlepszych kodach rabatowych w technologii

  Komputronik, będąc jednym z wiodących sprzedawców sprzętu elektronicznego i komputerowego w Polsce, oferuje szeroki wybór produktów technologicznych. W dobie dynamicznie rozwijającej się technologii, zakup nowego sprzętu może być znacznym obciążeniem dla budżetu. Na szczęście, istnieją sposoby na zmniejszenie tych kosztów dzięki wykorzystaniu kodów rabatowych. W tym artykule podpowiemy, jak efektywnie znajdować i stosować kody rabatowe w Komputronik, aby zakupy były bardziej przystępne cenowo.

  Written on niedziela, 07 styczeń 2024 16:40
 • Prostatektomia radykalna – nowoczesny sposób leczenia raka prostaty
  Prostatektomia radykalna – nowoczesny sposób leczenia raka prostaty

  Jak wynika z raportu „Nowotwory złośliwe w Polsce w 2020 roku” rak prostaty stanowi 19,6% wszystkich zachorowań na nowotwory wśród mężczyzn. Tym samym jest to najczęstszy nowotwór diagnozowany u męskiej części społeczeństwa. Wysoka jest również jego śmiertelność, która wynosi 10,6% spośród wszystkich chorób nowotworowych. Obecnie lekarze dysponują skutecznymi metodami leczenia raka prostaty, do których zalicza się prostatektomia radykalna w asyście robota. Na czym polega ta operacja i kto kwalifikuje się do zabiegu?

  Written on poniedziałek, 18 grudzień 2023 09:49
 • Wzmocnienie zębów – 5 sposobów na zdrowe i mocne uzębienie
  Wzmocnienie zębów – 5 sposobów na zdrowe i mocne uzębienie

  Zdrowe i mocne zęby to nie tylko atrybut pięknego uśmiechu, ale również niezbędny element ogólnego stanu zdrowia naszego organizmu. Częste wizyty u dentysty, próchnica, czy choroby dziąseł mogą jednak skutecznie zakłócić troskę o zdrowe uzębienie. Szczęśliwie, istnieją proste sposoby, które możemy włączyć do naszej codziennej rutyny, aby wzmocnić nasze zęby i zapobiegać wielu problemom. W poniższym artykule przyjrzymy się pięciu kluczowym praktykom, które pomogą Ci zachować zęby w doskonałej kondycji.

  Written on wtorek, 02 styczeń 2024 13:47