poniedziałek, 20 czerwiec 2022 10:50

Kontrakty CFD a kontrakty terminowe – czym się różnią?

kontrakty kontrakty pixabay

Zarówno kontrakty CFD, jak i kontrakty terminowe to instrumenty pochodne. Nie wiesz, którą z tych propozycji się zainteresować? Poznaj kluczowe różnice między kontraktami CFD i kontraktami terminowymi.

 

Czym jest kontrakt CFD, a czym kontrakt terminowy?

Zarówno kontrakty CFD, jak i kontrakty terminowe należą do grupy instrumentów pochodnych. Stawianie między nimi znaku równości jest jednak błędem – to dwa różne produkty.

Kontrakt CFD (kontrakt na różnicę kursową) zawierają dwie strony – dostawca kontraktu i inwestor. Zawierając kontrakt, strony umawiają się na rozliczenie różnicy między aktualną ceną instrumentu bazowego a jego ceną na dzień ustalania kontraktu. Aby zmaksymalizować zysk, w przypadku kontraktów CFD można wykorzystać dźwignię finansową. Jednocześnie wiąże się to z większym ryzykiem.

Kontrakt terminowy również jest zawierany przez dwie strony. W tym przypadku kupujący i sprzedający zobowiązują się odpowiednio kupić i sprzedać instrument bazowy po określonej cenie. Pierwotnie kontrakty terminowe były wykorzystywane do zabezpieczania się przed ryzykiem zmiany ceny instrumentu bazowego w przyszłości.

CFD a kontrakty terminowe – najważniejsze różnice

Między kontraktami CFD a kontraktami terminowymi występują istotne różnice, które nie pozostają bez wpływu na ich popularność. Najważniejszymi z nich są:

  • Miejsce obrotu – kontrakty CFD są dostępne na rynku pozagiełdowym, podczas gdy kontrakty terminowe na giełdzie
  • Instrument bazowy – w przypadku CFD możliwości jest więcej (np. ETF, kryptowaluty), podczas gdy przedmiotem kontraktów terminowych są głównie towary (np. zboże)
  • Termin realizacji umowy – określony z góry termin obowiązuje tylko w przypadku kontraktów terminowych

Wymienione różnice nie są jedynymi – kontrast między tymi kontraktami widoczny jest też w zakresie wielkości pozycji.

CFD czy kontrakty terminowe – na co się zdecydować?

Zarówno kontrakty CFD, jak i kontrakty terminowe mają swoje wady i zalety. Bez względu na to, na który z wymienionych instrumentów pochodnych się zdecydujesz, będziesz mógł korzystać z dźwigni finansowej. Po stronie atutów CFD można wskazać ogromny wybór aktywów, które mogą być przedmiotem umowy. Z kolei w przypadku kontraktów terminowych zaletą będzie brak punktów swapowych za przetrzymanie pozycji.

Co z minusami? Dla kontraktów terminowych wskazać trzeba na większy depozyt zabezpieczający, a dla CFD na opłaty naliczane w przypadku przetrzymania pozycji. Z tego względu trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który z tych instrumentów pochodnych wybrać. Podejmując decyzję, weź pod uwagę m.in. elastyczność – w przypadku CFD jest ona większa zarówno w zakresie aktywów, jak i zamknięcia kontaktu.

  • Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych
    Korzyści poznawcze z intensywnych treningów interwałowych

    Niedawne badanie opublikowane w czasopiśmie „Aging and Disease” zbadało trzy poziomy aktywności fizycznej wśród zdrowych starszych dorosłych i jak te interwencje wpływały na funkcjonowanie hipokampu, obszaru mózgu kluczowego dla konsolidacji pamięci. Badacze odkryli, że uczestnicy angażujący się w intensywne treningi interwałowe (HIIT) doświadczyli poprawy funkcji hipokampu. Co więcej, zaobserwowano, że poprawa ta utrzymywała się do pięciu lat po rozpoczęciu interwencji.

    Napisano czwartek, 25 lipiec 2024 15:43
  • Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę
    Zrezygnuj z Googlowania i zrób sobie drzemkę

    Ludzie mogą zmniejszyć ryzyko demencji związanej z wiekiem, właściwie ćwicząc swój mózg zamiast korzystać z Googla, według czołowego kanadyjskiego akademika.

    Napisano poniedziałek, 22 lipiec 2024 21:29
  • Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy
    Nieregularny sen a ryzyko cukrzycy

    Najnowsze badania wykazały, że nieregularny sen może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Badacze z Bostonu i Manchesteru odkryli, że osoby o najbardziej zmiennym czasie snu miały o 59% większe ryzyko rozwoju cukrzycy w ciągu 7,5 roku niż osoby o najbardziej regularnym śnie.

    Napisano niedziela, 21 lipiec 2024 12:41
  • Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?
    Dlaczego milenialsi zrywają kontakty z rodzicami?

    Milenialsi coraz częściej zrywają kontakty z rodzicami, twierdząc, że jest to korzystne dla ich zdrowia psychicznego. Psychologowie wskazują na rolę mediów społecznościowych w promowaniu tego trendu.

    Napisano środa, 17 lipiec 2024 14:44
  • Czy stres powoduje raka?
    Czy stres powoduje raka?

    Wielu naukowców od lat zastanawia się nad pytaniem, czy stres może powodować raka. Liczne badania wskazują na to, że poważne wydarzenia życiowe, takie jak żałoba, rozwód czy trauma, często występują tuż przed rozwojem choroby. Jednak dowody na to są dalekie od jednoznacznych.

    Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 17:11
  • Niezdrowa żywność reklamowana online
    Niezdrowa żywność reklamowana online

    Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

    Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
  • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
    Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

    Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

    Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50