Czym jest kontrakt CFD, a czym kontrakt terminowy?
Zarówno kontrakty CFD, jak i kontrakty terminowe należą do grupy instrumentów pochodnych. Stawianie między nimi znaku równości jest jednak błędem – to dwa różne produkty.
Kontrakt CFD (kontrakt na różnicę kursową) zawierają dwie strony – dostawca kontraktu i inwestor. Zawierając kontrakt, strony umawiają się na rozliczenie różnicy między aktualną ceną instrumentu bazowego a jego ceną na dzień ustalania kontraktu. Aby zmaksymalizować zysk, w przypadku kontraktów CFD można wykorzystać dźwignię finansową. Jednocześnie wiąże się to z większym ryzykiem.
Kontrakt terminowy również jest zawierany przez dwie strony. W tym przypadku kupujący i sprzedający zobowiązują się odpowiednio kupić i sprzedać instrument bazowy po określonej cenie. Pierwotnie kontrakty terminowe były wykorzystywane do zabezpieczania się przed ryzykiem zmiany ceny instrumentu bazowego w przyszłości.
CFD a kontrakty terminowe – najważniejsze różnice
Między kontraktami CFD a kontraktami terminowymi występują istotne różnice, które nie pozostają bez wpływu na ich popularność. Najważniejszymi z nich są:
- Miejsce obrotu – kontrakty CFD są dostępne na rynku pozagiełdowym, podczas gdy kontrakty terminowe na giełdzie
- Instrument bazowy – w przypadku CFD możliwości jest więcej (np. ETF, kryptowaluty), podczas gdy przedmiotem kontraktów terminowych są głównie towary (np. zboże)
- Termin realizacji umowy – określony z góry termin obowiązuje tylko w przypadku kontraktów terminowych
Wymienione różnice nie są jedynymi – kontrast między tymi kontraktami widoczny jest też w zakresie wielkości pozycji.
CFD czy kontrakty terminowe – na co się zdecydować?
Zarówno kontrakty CFD, jak i kontrakty terminowe mają swoje wady i zalety. Bez względu na to, na który z wymienionych instrumentów pochodnych się zdecydujesz, będziesz mógł korzystać z dźwigni finansowej. Po stronie atutów CFD można wskazać ogromny wybór aktywów, które mogą być przedmiotem umowy. Z kolei w przypadku kontraktów terminowych zaletą będzie brak punktów swapowych za przetrzymanie pozycji.
Co z minusami? Dla kontraktów terminowych wskazać trzeba na większy depozyt zabezpieczający, a dla CFD na opłaty naliczane w przypadku przetrzymania pozycji. Z tego względu trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który z tych instrumentów pochodnych wybrać. Podejmując decyzję, weź pod uwagę m.in. elastyczność – w przypadku CFD jest ona większa zarówno w zakresie aktywów, jak i zamknięcia kontaktu.