sobota, 06 kwiecień 2024 11:06

Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce

Rozwody w Polsce Rozwody w Polsce fot: pixabay

Rozwód, to słowo, które dla większości osób oznacza koniec drogi w małżeństwie. Jest to etap, który następuje po długiej drodze prób naprawy relacji. Często wynika z braku zgodności charakterów, problemów z zachowaniem wierności lub walki z nadużywaniem alkoholu. Główny Urząd Statystyczny donosi, że te czynniki stanowią trzon przyczyn rozwodów w Polsce.

 

Patrząc na statystyki, widać, że rozwody są zjawiskiem nieuniknionym w dzisiejszym społeczeństwie. Według GUS, Polska to kraj, w którym liczba rozwodów utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. Jednak spojrzenie na dane ilościowe to tylko wierzchołek góry lodowej. Za każdym rozwodem kryje się bowiem historia, a czasami tragedia, ludzkie cierpienie i nadzieja na lepsze jutro.

Rozwody w polskich miastach. Wzrost liczby i miejsca największego występowania

Pojawia się interesujące zjawisko - rozwody w miastach przewyższają te na terenach wiejskich. Co kryje się za tą różnicą? Czy szybsze tempo życia, większa ilość stresujących sytuacji czy może różnorodność możliwości życiowych przyczyniają się do tego zjawiska?

Wzrost liczby rozwodów

Trend wzrostowy w liczbie rozwodów w Polsce nie pozostaje bez echa. Obserwujemy go w miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. To tam, między wielkomiejskimi blokami, rodzą się, trwają, a często niestety także kończą się związki. Czy życie w mieście stawia nas wobec większych wyzwań, czy może to tam nasze aspiracje i pragnienia kolidują ze sobą?

Wpływ pandemii na życie małżeńskie

Pandemia COVID-19, która dotknęła cały świat, nie ominęła także relacji małżeńskich. Wręcz przeciwnie - ograniczenia społeczne, stres i niepewność mogą pogłębić istniejące konflikty i różnice między partnerami. Czy przymusowe zamknięcie w czterech ścianach naszych domów przyczyniło się do wzrostu liczby rozwodów? Czy czas spędzony razem pod jednym dachem był dla wielu par wyzwaniem, a nie szansą na budowanie lepszej relacji?

Rzeczywistość pandemii

Analiza wniosków rozwodowych w polskich sądach okręgowych pokazuje wyraźny wzrost w porównaniu z poprzednimi latami. To nie tylko liczby - to historie, dramaty, ale także nadzieje na nowe życie po rozwodzie. Pandemia - czy tylko utrudnienie, czy też moment refleksji nad relacją, której wcześniej brakowało? Czas pokaże, czy zjawisko to jest jedynie przejściowym efektem czy też przyczyną trwałych zmian w polskim społeczeństwie.

 

 

 

 • Lekarze bagatelizują poranne mdłości u kobiet
  Lekarze bagatelizują poranne mdłości u kobiet

  Kobiety w ciąży zmagające się z ciężkimi porannymi mdłościami są często bagatelizowane przez lekarzy, którzy twierdzą, że ich objawy są „normalne i nieszkodliwe”, podczas gdy mogą one zagrażać życiu, ostrzega czołowy ekspert.

  Napisano środa, 22 maj 2024 21:38
 • Curtain bangs - Jak uzyskać idealne grzywki
  Curtain bangs - Jak uzyskać idealne grzywki

  Zastanawiasz się, czy curtain bangs będą pasować do Twojej twarzy? Odpowiedź brzmi: tak! Te modne, delikatne grzywki zyskały popularność dzięki swojej uniwersalności i łatwości w utrzymaniu. Dowiedz się, jak je uzyskać i dlaczego warto je wypróbować.

  Napisano środa, 22 maj 2024 21:26
 • Poprawa diagnostyki i leczenia chorób serca u kobiet
  Poprawa diagnostyki i leczenia chorób serca u kobiet

  Badacze z Ludeman Family Center for Women's Health Research opublikowali artykuł w Journal for Women's Health Research, który zwraca uwagę na to, jak lekarze mogą lepiej diagnozować i leczyć chorobę wieńcową (CHD) u kobiet, zwłaszcza w kontekście diagnozowania zawałów serca.

  Napisano wtorek, 21 maj 2024 22:36
 • Rewolucja w świecie biżuterii dla współczesnej kobiety
  Rewolucja w świecie biżuterii dla współczesnej kobiety

  Nowa, modułowa kolekcja biżuterii Geometrik od Goldenmark stanowi odpowiedź na potrzeby nowoczesnych kobiet, które pragną dostosować biżuterię do zmieniających się okoliczności i swojego nastroju. Kolekcja, łącząca w sobie elegancję i funkcjonalność, pozwala na tworzenie nieskończonych kombinacji, pasujących do każdej okazji.

  Napisano niedziela, 19 maj 2024 07:00
 • Problemy edukacji seksualnej dzieci
  Problemy edukacji seksualnej dzieci

  Zakaz edukacji seksualnej dla dzieci poniżej dziewięciu lat może być "niesamowicie szkodliwy", ostrzegają eksperci, podkreślając, że młodzi mogą kończyć na nauce o życiu seksualnym z niepokojących materiałów pornograficznych online.

  Napisano środa, 15 maj 2024 22:33
 • Co zabrać na wypoczynek nad morzem, czyli niezbędnik plażowicza
  Co zabrać na wypoczynek nad morzem, czyli niezbędnik plażowicza

  Morze to jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków wielu urlopowiczów. Co jednak zrobić, jeśli też je uwielbiasz, ale źle znosisz dłuższą ekspozycję na słońce, a co więcej – przy ostrym świetle gorzej widzisz? Na szczęście nie musisz iść na kompromisy i rezygnować z wymarzonych wakacji. O czym warto pamiętać? Co zabrać ze sobą, by czas spędzony poza domem był nie tylko przyjemny, lecz także bezpieczny?

  Napisano wtorek, 14 maj 2024 13:13
 • Jak radzić sobie z nocnymi nawrotami egzemy?
  Jak radzić sobie z nocnymi nawrotami egzemy?

  Egzema to schorzenie, które może znacząco wpłynąć na jakość snu. Trzy kobiety dzielą się swoimi strategiami radzenia sobie z nocnymi nawrotami tej choroby, aby zapewnić sobie spokojny sen i poprawić jakość życia.

  Napisano poniedziałek, 13 maj 2024 21:07