Dbanie o czystość stanowiska do przygotowywania posiłków
Stanowisko do przygotowania posiłków to miejsce w kuchni, w którym często spędza się najwięcej czasu. Jest to jednocześnie strefa, w której pojawia się najwięcej zabrudzeń. W związku z tym bardzo ważne jest, aby zadbać o czystość tego miejsca, a także wszystkich znajdujących się w nim przedmiotów.
Jak to zrobić? Najważniejsze są:
- regularne sprzątanie – jeśli będziesz na bieżąco usuwać zabrudzenia, nie zgromadzi się ich duża ilość, która byłaby później trudniejsza do wyczyszczenia;
- dokładne czyszczenie używanych akcesoriów zgodnie z ich specyfiką – nie wszystko warto włożyć do zmywarki. Deski kuchenne z drewna najlepiej czyścić np. przy użyciu soku z cytryny i soli. Aby wyczyścić deskę, należy skropić całą jej powierzchnię sokiem z cytryny, posypać ją solą i okrężnymi ruchami wetrzeć w drewno. Całość wystarczy spłukać wodą, aby pozbyć się zabrudzeń;
- stosowanie środków do odkażania przestrzeni – niekiedy w miejscu do gotowania pojawiają się zabrudzenia związane np. z obróbką mięsa. Aby się z nimi uporać, warto zastosować środki do odkażania przestrzeni, które pozwolą usunąć ewentualny nieprzyjemny zapach;
- sprzątanie stanowiska zawsze na koniec pracy – warto wyrobić sobie zwyczaj sprzątania nie tylko w trakcie, ale i na koniec pracy. Dzięki temu będziesz mógł każdy kolejny dzień zaczynać w czystym miejscu.
W czystym miejscu zdecydowanie łatwiej zadbać o higienę i organizację pracy – dlatego warto zatroszczyć się o odpowiedni stan swojego stanowiska.
Zapewnienie czystości w miejscu, w którym znajduje się zlew gastronomiczny
Zmywaki dla gastronomii mają specyficzne rozmiary i układ, dlatego ich czyszczenie nie jest proste. Jest jednak bardzo ważne, ponieważ w ciągu całego dnia gromadzi się w nich wiele zanieczyszczeń. Jak ułatwić sobie dbanie o higienę w tej strefie? Przede wszystkim bardzo ważny jest wybór odpowiedniego modelu samego zmywaka. Najbardziej cenione są te ze stali nierdzewnej, o dużych rozmiarach i minimalistycznym układzie.
Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie wysokiej temperatury, odkształcenia, a do tego łatwo jest je wyczyścić, ponieważ nie mają trudno dostępnych miejsc, w których gromadziłyby się zabrudzenia. Nie są również wykonane z problematycznego materiału, który trudno doczyścić – jak np. zlewy ceramiczne czy granitowe.
Warto także zwrócić uwagę na zmywarki dla gastronomii, które również należy regularnie czyścić. Dzięki temu zachowają sprawność i pozwolą zadbać o dokładne czyszczenie naczyń.
Zadbanie o czystość palników kuchennych
W profesjonalnej kuchni praktycznie każdy palnik kuchenny jest użytkowany od kilku do kilkudziesięciu razy dziennie. W związku z tym zbiera się na nim wiele zabrudzeń – często tłustych i trudnych do usunięcia. Takie elementy powinny być regularnie czyszczone, najlepiej każdego dnia. Dzięki temu nie tylko zachowają estetyczny wygląd i higienę, lecz także będą w pełni sprawne technicznie. Zabrudzone elementy mogą działać nieprawidłowo, a tym samym utrudniać gotowanie.
Sprzątanie lodówek i zamrażarek
Lodówki i zamrażarki są bardzo ważne pod kątem dbania o higienę w każdej kuchni. Przede wszystkim każda znajdująca się w nich rzecz powinna być umieszczona w odpowiedniej strefie – np. dla nabiału czy mięsa. Co więcej, ważne jest zadbanie o jej zamknięcie np. za pomocą folii, aby zapachy wzajemnie się nie przenikały. Każdy otwarty produkt powinien być również odatowany, aby było wiadomo, czy nadaje się jeszcze do spożycia.
Regularne sprzątanie lodówki i zamrażarki pozwoli zadbać o ich czystość. Ograniczy ryzyko pojawienia się nieprzyjemnego zapachu w strefie chłodzenia czy mrożenia, a także gwarantuje, że będą znajdowały się w niej tylko produkty w pełni zdatne do spożycia.
Profesjonalna kuchnia to miejsce, w którym w ciągu dnia dużo się dzieje. W związku z tym pojawia się też wiele zabrudzeń – szczególnie w najważniejszych strefach. Warto wiedzieć, jak zadbać o czystość, aby miejsce do gotowania było w pełni higieniczne i dobrze zorganizowane.