czwartek, 14 grudzień 2023 10:32

Jak zadbać o czystość w najważniejszych strefach do gotowania?

Deski kuchenne z drewna Deski kuchenne z drewna freepik.com

Czystość jest podstawowym aspektem, o jaki należy zatroszczyć się w kuchni. Dzięki niej przede wszystkim zadbasz o komfort pracy oraz higieniczne warunki podczas przygotowywania posiłków. Jak utrzymywać czyste stanowisko do gotowania w poszczególnych strefach? W poniższym artykule poznasz sprawdzone triki na czyszczenie.

 

Dbanie o czystość stanowiska do przygotowywania posiłków

Stanowisko do przygotowania posiłków to miejsce w kuchni, w którym często spędza się najwięcej czasu. Jest to jednocześnie strefa, w której pojawia się najwięcej zabrudzeń. W związku z tym bardzo ważne jest, aby zadbać o czystość tego miejsca, a także wszystkich znajdujących się w nim przedmiotów.

Jak to zrobić? Najważniejsze są:

 • regularne sprzątanie – jeśli będziesz na bieżąco usuwać zabrudzenia, nie zgromadzi się ich duża ilość, która byłaby później trudniejsza do wyczyszczenia;
 • dokładne czyszczenie używanych akcesoriów zgodnie z ich specyfiką – nie wszystko warto włożyć do zmywarki. Deski kuchenne z drewna najlepiej czyścić np. przy użyciu soku z cytryny i soli. Aby wyczyścić deskę, należy skropić całą jej powierzchnię sokiem z cytryny, posypać ją solą i okrężnymi ruchami wetrzeć w drewno. Całość wystarczy spłukać wodą, aby pozbyć się zabrudzeń;
 • stosowanie środków do odkażania przestrzeni – niekiedy w miejscu do gotowania pojawiają się zabrudzenia związane np. z obróbką mięsa. Aby się z nimi uporać, warto zastosować środki do odkażania przestrzeni, które pozwolą usunąć ewentualny nieprzyjemny zapach;
 • sprzątanie stanowiska zawsze na koniec pracy – warto wyrobić sobie zwyczaj sprzątania nie tylko w trakcie, ale i na koniec pracy. Dzięki temu będziesz mógł każdy kolejny dzień zaczynać w czystym miejscu.

 

W czystym miejscu zdecydowanie łatwiej zadbać o higienę i organizację pracy – dlatego warto zatroszczyć się o odpowiedni stan swojego stanowiska.

Zapewnienie czystości w miejscu, w którym znajduje się zlew gastronomiczny

Zmywaki dla gastronomii mają specyficzne rozmiary i układ, dlatego ich czyszczenie nie jest proste. Jest jednak bardzo ważne, ponieważ w ciągu całego dnia gromadzi się w nich wiele zanieczyszczeń. Jak ułatwić sobie dbanie o higienę w tej strefie? Przede wszystkim bardzo ważny jest wybór odpowiedniego modelu samego zmywaka. Najbardziej cenione są te ze stali nierdzewnej, o dużych rozmiarach i minimalistycznym układzie.

Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie wysokiej temperatury, odkształcenia, a do tego łatwo jest je wyczyścić, ponieważ nie mają trudno dostępnych miejsc, w których gromadziłyby się zabrudzenia. Nie są również wykonane z problematycznego materiału, który trudno doczyścić – jak np. zlewy ceramiczne czy granitowe. 

Warto także zwrócić uwagę na zmywarki dla gastronomii, które również należy regularnie czyścić. Dzięki temu zachowają sprawność i pozwolą zadbać o dokładne czyszczenie naczyń.

Zadbanie o czystość palników kuchennych

W profesjonalnej kuchni praktycznie każdy palnik kuchenny jest użytkowany od kilku do kilkudziesięciu razy dziennie. W związku z tym zbiera się na nim wiele zabrudzeń – często tłustych i trudnych do usunięcia. Takie elementy powinny być regularnie czyszczone, najlepiej każdego dnia. Dzięki temu nie tylko zachowają estetyczny wygląd i higienę, lecz także będą w pełni sprawne technicznie. Zabrudzone elementy mogą działać nieprawidłowo, a tym samym utrudniać gotowanie.

Sprzątanie lodówek i zamrażarek

Lodówki i zamrażarki są bardzo ważne pod kątem dbania o higienę w każdej kuchni. Przede wszystkim każda znajdująca się w nich rzecz powinna być umieszczona w odpowiedniej strefie – np. dla nabiału czy mięsa. Co więcej, ważne jest zadbanie o jej zamknięcie np. za pomocą folii, aby zapachy wzajemnie się nie przenikały. Każdy otwarty produkt powinien być również odatowany, aby było wiadomo, czy nadaje się jeszcze do spożycia.

Regularne sprzątanie lodówki i zamrażarki pozwoli zadbać o ich czystość. Ograniczy ryzyko pojawienia się nieprzyjemnego zapachu w strefie chłodzenia czy mrożenia, a także gwarantuje, że będą znajdowały się w niej tylko produkty w pełni zdatne do spożycia.

Profesjonalna kuchnia to miejsce, w którym w ciągu dnia dużo się dzieje. W związku z tym pojawia się też wiele zabrudzeń – szczególnie w najważniejszych strefach. Warto wiedzieć, jak zadbać o czystość, aby miejsce do gotowania było w pełni higieniczne i dobrze zorganizowane.

 • Rodzinne pływanie- klucz do zacieśniania więzi i zdrowego stylu życia!
  Rodzinne pływanie- klucz do zacieśniania więzi i zdrowego stylu życia!

  W dobie wszechobecnej cyfryzacji i szybkiego tempa życia, znalezienie aktywności, która jednoczy wszystkich członków rodziny, staje się dużym wyzwaniem. Grupowe zajęcia pływackie oraz wspólne pływanie dzieci i młodzieży z rodzicami, mogą okazać się, nie tylko przyjemną formą aktywności fizycznej, ale także skutecznym sposobem na zacieśnianie więzi rodzinnych. Pływanie, będące nie tylko sportem, ale również ważną umiejętnością życiową, może stać się fundamentem wspólnych przeżyć i wspomnień, a nowo zawierane znajomości, z czasem przekształcają się w trwałe relacje.

  Written on poniedziałek, 19 luty 2024 16:47
 • Przeszczep włosów DHI: innowacyjna metoda przywracania gęstości włosów
  Przeszczep włosów DHI: innowacyjna metoda przywracania gęstości włosów

  W dzisiejszym świecie, utrata włosów może stanowić nie tylko problem estetyczny, ale również wpływać na samoocenę i pewność siebie. Na szczęście, rozwijająca się medycyna estetyczna oferuje innowacyjne rozwiązania, takie jak metoda przeszczepu włosów DHI (Direct Hair Implantation), która zdobywa coraz większą popularność. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej nowoczesnej metodzie i jej potencjalnym korzyściom.

  Written on niedziela, 04 luty 2024 20:28
 • Manicure hybrydowy – jak uniknąć 5 najczęstszych błędów
  Manicure hybrydowy – jak uniknąć 5 najczęstszych błędów

  Trening czyni mistrza. Dotyczy to niemal każdej dziedziny; nie inaczej jest z wykonywaniem manicure hybrydowego. Każda z nas popełnia błędy, niezależnie od ilości obejrzanych wcześniej filmików instruktażowych. Nie należy się wiec zniechęcać, wpadki zdarzają się nawet doświadczonym stylistkom! 

  Written on czwartek, 01 luty 2024 07:13
 • Skuteczne i wygodne wkładki na odciski - odkryj ich korzyści dla Twoich stóp!
  Skuteczne i wygodne wkładki na odciski - odkryj ich korzyści dla Twoich stóp!

  Odciski, znane również jako clavus, to częsty problem, który dotyka wiele osób. Są to miejsca na skórze, które poddawane są zbyt intensywnym obciążeniom oraz naciskom, prowadząc do reakcji obronnej skóry. Aby złagodzić ból i dyskomfort związany z odciskami, kluczowe jest znalezienie odpowiednich rozwiązań, które zapewnią ulgę i ochronę.

  Written on poniedziałek, 15 styczeń 2024 12:22
 • Komputronik bez tajemnic: Przewodnik po najlepszych kodach rabatowych w technologii
  Komputronik bez tajemnic: Przewodnik po najlepszych kodach rabatowych w technologii

  Komputronik, będąc jednym z wiodących sprzedawców sprzętu elektronicznego i komputerowego w Polsce, oferuje szeroki wybór produktów technologicznych. W dobie dynamicznie rozwijającej się technologii, zakup nowego sprzętu może być znacznym obciążeniem dla budżetu. Na szczęście, istnieją sposoby na zmniejszenie tych kosztów dzięki wykorzystaniu kodów rabatowych. W tym artykule podpowiemy, jak efektywnie znajdować i stosować kody rabatowe w Komputronik, aby zakupy były bardziej przystępne cenowo.

  Written on niedziela, 07 styczeń 2024 16:40
 • Prostatektomia radykalna – nowoczesny sposób leczenia raka prostaty
  Prostatektomia radykalna – nowoczesny sposób leczenia raka prostaty

  Jak wynika z raportu „Nowotwory złośliwe w Polsce w 2020 roku” rak prostaty stanowi 19,6% wszystkich zachorowań na nowotwory wśród mężczyzn. Tym samym jest to najczęstszy nowotwór diagnozowany u męskiej części społeczeństwa. Wysoka jest również jego śmiertelność, która wynosi 10,6% spośród wszystkich chorób nowotworowych. Obecnie lekarze dysponują skutecznymi metodami leczenia raka prostaty, do których zalicza się prostatektomia radykalna w asyście robota. Na czym polega ta operacja i kto kwalifikuje się do zabiegu?

  Written on poniedziałek, 18 grudzień 2023 09:49
 • Wzmocnienie zębów – 5 sposobów na zdrowe i mocne uzębienie
  Wzmocnienie zębów – 5 sposobów na zdrowe i mocne uzębienie

  Zdrowe i mocne zęby to nie tylko atrybut pięknego uśmiechu, ale również niezbędny element ogólnego stanu zdrowia naszego organizmu. Częste wizyty u dentysty, próchnica, czy choroby dziąseł mogą jednak skutecznie zakłócić troskę o zdrowe uzębienie. Szczęśliwie, istnieją proste sposoby, które możemy włączyć do naszej codziennej rutyny, aby wzmocnić nasze zęby i zapobiegać wielu problemom. W poniższym artykule przyjrzymy się pięciu kluczowym praktykom, które pomogą Ci zachować zęby w doskonałej kondycji.

  Written on wtorek, 02 styczeń 2024 13:47