środa, 25 styczeń 2023 20:03

Jak długo można mrozić mięso w zamrażarce?

Jak długo można mrozić mięso w zamrażarce Jak długo można mrozić mięso w zamrażarce mat.prasowe

Mrożenie produktów spożywczych jest w powszechne w naszym kraju. Wiele osób kupuje jedzenie z myślą o wykorzystaniu w kolejnych dniach lub tygodniach. Przechowywanie mięsa w zamrażarce rodzi jednak wiele wątpliwości, szczególnie wśród osób młodych.

Zbyt długie mrożenie może zakończyć się groźnym zatruciem. Jest to ważne zarówno podczas korzystania z zamrażarki w domu, jak i w lokalach gastronomicznych. Jak przechowywać produkty spożywcze w prawidłowy sposób?

Odpowiednie przygotowanie do mrożenia

Na początek mięso powinno być we właściwy sposób przygotowane do zamrożenia. Należy je podzielić na pojedyncze porcje i włożyć do osobnych woreczków przeznaczonych do przechowywania w niskiej temperaturze. Niektórzy myją mięso przed włożeniem do lodówki, jednak nie jest to dobra praktyka. Woda daje pożywkę bakteriom, przez co zmniejszamy czas przydatności do spożycia produktów. Aby ograniczyć rozwój bakterii, mięso należy skropić delikatnie sokiem z cytryny. Powinno być przechowywane w temperaturze nie większej niż około -18 stopni Celsjusza, ułożone ciasno obok siebie. Woreczki warto opisać za pomocą małych kartek, aby było wiadomo, z których porcji mięsa należy skorzystać w pierwszej kolejności.

Czas mrożenia różnych gatunków mięsa

Do zamrożenia można przeznaczyć każdy rodzaj surowego mięsa. Należy jednak kierować się zasadą mówiącą, że bardziej tłuste mięso powinno być przechowywane w zamrażarce krótszy czas. W przypadku różnych rodzajów mięsa mrożenie powinno być wykonywane w następujących przedziałach czasowych:

 • mięso mielone — do 2 miesięcy,

 • cielęcina i wołowina — do 8 miesięcy,

 • schab — do 6 miesięcy,

 • mięso drobiowe — do 3 miesięcy.

Bezpieczne warunki przechowywania

Należy pamiętać, że mięso powinno być zawsze szczelnie opakowane, dzięki czemu nie będzie poddane wahaniom temperatury. W ten sposób zachować można pełne bezpieczeństwo, niezależnie od rodzaju i wielkości pojedynczej porcji. Ponadto mięso nie może być ponownie zamrażane po rozmrożeniu. Może do doprowadzić do nadmiernego rozwoju bakterii i w konsekwencji do zatrudnia pokarmowego.

Profesjonalna zamrażarka gastronomiczna

W domowych warunkach mięso przechowywane jest w różnej wielkości lodówkach. W przypadku barów i restauracji wykorzystywane są profesjonalne zamrażarki gastronomiczne. W szczególności należy zwrócić uwagę na sprzęt taki jak zamrażarka skrzyniowa (znajdziesz je w sklepie https://gastroplaneta.pl/pl/c/Zamrazarki-skrzyniowe/36). Urządzenie wyróżnia się dużą pojemnością oraz otwieraną klapą umieszczoną w górnej części. Dzięki temu w zamrażarce można przechowywać dużą ilość żywności przy ograniczonej przestrzeni. Dlatego zamrażarka gastronomiczna tego rodzaju świetnie sprawdzi się w niewielkich lokalach, które przechowują dużą ilość produktów i oferują szeroki wybór dań swoim gościom.

 • aircashback.com - odszkodowania za opóźniony lot
  aircashback.com - odszkodowania za opóźniony lot

  Odszkodowania za opóźniony lot wypłacane są zawsze, o ile wina leży po stronie przewoźnika. Takie sytuacje zdarzają się dość często. W przypadku odwołanego czy opóźnionego lotu warto wystąpić o rekompensatę.

  Written on środa, 31 maj 2023 14:11
 • Format A3 - do czego wykorzystać go w druku?
  Format A3 - do czego wykorzystać go w druku?

  Arkusz formatu A3 jest bardzo chętnie wykorzystywany przy przygotowywaniu różnego rodzaju materiałów reklamowych, edukacyjnych i promocyjnych. Wymiary takiego arkusza są na tyle duże, że pozwalają na umieszczenie sporej ilości informacji, nie są jednak jeszcze tak duże, aby generować bardzo duże koszty.

  Written on środa, 31 maj 2023 14:06
 • Co oferują firmy pogrzebowe?
  Co oferują firmy pogrzebowe?

  Śmierć bliskiej osoby to niezwykle trudny moment w życiu każdego człowieka. Może on zupełnie zmienić postrzeganie rzeczywistości i utrudnić normalne funkcjonowanie. Jednocześnie wiąże się on z wieloma ważnymi zadaniami i obowiązkami, jakie należy wykonać. Organizacja ceremonii pogrzebowych i pochówku, dokonanie niezbędnych formalności i jednoczesne poradzenie sobie z własnymi emocjami przytłaczają. W jaki sposób sobie z tym problemem poradzić?

  Written on wtorek, 30 maj 2023 07:40
 • Impregnaty do cegły
  Impregnaty do cegły

  Impregnaty do cegły są stosowane w celu ochrony i wzmacniania powierzchni ceglanej. Cegła, będąca porowatym materiałem, może być podatna na wilgoć, plamy, zanieczyszczenia i uszkodzenia, które mogą wpływać na jej wygląd i trwałość. Impregnaty są zaprojektowane tak, aby penetrować strukturę cegły, tworząc barierę ochronną, która odpycha wodę, brud i inne substancje.

  Written on wtorek, 30 maj 2023 07:37
 • Zalety półkolonii, czyli dlaczego półkolonie w mieście to dobry wybór
  Zalety półkolonii, czyli dlaczego półkolonie w mieście to dobry wybór

  Opieka nad dzieckiem i zapewnienie mu oczekiwanych atrakcji latem to nie lada wyzwanie, kiedy wciąż musisz chodzić do pracy. Co robić w takiej sytuacji? Odpowiedzią na potrzeby rodziców i ich pociech są półkolonie w mieście – zajęcia, w trakcie których możesz ze spokojem wykonywać swoje obowiązki, a twoje dziecko będzie miało możliwość spędzenia czasu z innymi dziećmi o podobnych zainteresowaniach. Na czym polegają półkolonie? Przekonaj się, dlaczego warto z nich korzystać.

  Written on niedziela, 28 maj 2023 11:55
 • Olejek z wiesołka - dlaczego warto z niego korzystać?
  Olejek z wiesołka - dlaczego warto z niego korzystać?

  Olej z wiesiołka cieszy się coraz większą popularnością, co nie powinno dziwić. Szeroka wiedza na temat prozdrowotnych właściwości tego tłuszczu roślinnego to najlepsza reklama. Co warto wiedzieć na ten temat?

  Written on środa, 24 maj 2023 09:00
 • Naturalny zakwas z buraków - przepis
  Naturalny zakwas z buraków - przepis

  Zakwas z buraków jest napojem o rosnącej popularności ze względu na swoje liczne korzyści zdrowotne. Jego charakterystyczny czerwony kolor jest związany z obecnością naturalnego barwnika, betaniny, który nie tylko dodaje mu atrakcyjności wizualnej, ale także wpływa na jego właściwości zdrowotne. Zakwas z buraków jest bogaty w składniki odżywcze, takie jak witamina C, błonnik, żelazo i kwas foliowy.

  Written on środa, 24 maj 2023 08:58