środa, 25 styczeń 2023 20:03

Jak długo można mrozić mięso w zamrażarce?

Jak długo można mrozić mięso w zamrażarce Jak długo można mrozić mięso w zamrażarce mat.prasowe

Mrożenie produktów spożywczych jest w powszechne w naszym kraju. Wiele osób kupuje jedzenie z myślą o wykorzystaniu w kolejnych dniach lub tygodniach. Przechowywanie mięsa w zamrażarce rodzi jednak wiele wątpliwości, szczególnie wśród osób młodych.

Zbyt długie mrożenie może zakończyć się groźnym zatruciem. Jest to ważne zarówno podczas korzystania z zamrażarki w domu, jak i w lokalach gastronomicznych. Jak przechowywać produkty spożywcze w prawidłowy sposób?

Odpowiednie przygotowanie do mrożenia

Na początek mięso powinno być we właściwy sposób przygotowane do zamrożenia. Należy je podzielić na pojedyncze porcje i włożyć do osobnych woreczków przeznaczonych do przechowywania w niskiej temperaturze. Niektórzy myją mięso przed włożeniem do lodówki, jednak nie jest to dobra praktyka. Woda daje pożywkę bakteriom, przez co zmniejszamy czas przydatności do spożycia produktów. Aby ograniczyć rozwój bakterii, mięso należy skropić delikatnie sokiem z cytryny. Powinno być przechowywane w temperaturze nie większej niż około -18 stopni Celsjusza, ułożone ciasno obok siebie. Woreczki warto opisać za pomocą małych kartek, aby było wiadomo, z których porcji mięsa należy skorzystać w pierwszej kolejności.

Czas mrożenia różnych gatunków mięsa

Do zamrożenia można przeznaczyć każdy rodzaj surowego mięsa. Należy jednak kierować się zasadą mówiącą, że bardziej tłuste mięso powinno być przechowywane w zamrażarce krótszy czas. W przypadku różnych rodzajów mięsa mrożenie powinno być wykonywane w następujących przedziałach czasowych:

 • mięso mielone — do 2 miesięcy,

 • cielęcina i wołowina — do 8 miesięcy,

 • schab — do 6 miesięcy,

 • mięso drobiowe — do 3 miesięcy.

Bezpieczne warunki przechowywania

Należy pamiętać, że mięso powinno być zawsze szczelnie opakowane, dzięki czemu nie będzie poddane wahaniom temperatury. W ten sposób zachować można pełne bezpieczeństwo, niezależnie od rodzaju i wielkości pojedynczej porcji. Ponadto mięso nie może być ponownie zamrażane po rozmrożeniu. Może do doprowadzić do nadmiernego rozwoju bakterii i w konsekwencji do zatrudnia pokarmowego.

Profesjonalna zamrażarka gastronomiczna

W domowych warunkach mięso przechowywane jest w różnej wielkości lodówkach. W przypadku barów i restauracji wykorzystywane są profesjonalne zamrażarki gastronomiczne. W szczególności należy zwrócić uwagę na sprzęt taki jak zamrażarka skrzyniowa (znajdziesz je w sklepie https://gastroplaneta.pl/pl/c/Zamrazarki-skrzyniowe/36). Urządzenie wyróżnia się dużą pojemnością oraz otwieraną klapą umieszczoną w górnej części. Dzięki temu w zamrażarce można przechowywać dużą ilość żywności przy ograniczonej przestrzeni. Dlatego zamrażarka gastronomiczna tego rodzaju świetnie sprawdzi się w niewielkich lokalach, które przechowują dużą ilość produktów i oferują szeroki wybór dań swoim gościom.

 • Wygodny i spokojny sen dzięki stylowym piżamom dla niemowląt i dzieci
  Wygodny i spokojny sen dzięki stylowym piżamom dla niemowląt i dzieci

  Jeśli chcesz zadbać o spokojny sen swojego maluszka, kluczowe jest wybranie wysokiej jakości piżam dla dzieci i niemowląt. Wybór odpowiedniej piżamy ma ogromne znaczenie dla komfortu i zdrowia twojego dziecka, a także może wpłynąć na jakość jego snu. Specjalna konstrukcja piżamek dla noworodków i niemowlaków, bez niepotrzebnych wypustek czy szwów, zapewnia, że nic nie będzie przeszkadzało maluszkowi podczas snu.

  Written on czwartek, 30 listopad 2023 15:59
 • Analiza stylu: Jak ażurowe botki Carinii wpływają na Twoją garderobę i samopoczucie?
  Analiza stylu: Jak ażurowe botki Carinii wpływają na Twoją garderobę i samopoczucie?

  Elegancja połączona z nowoczesnością - to pierwsze skojarzenia, które nasuwają się, gdy spojrzymy na ażurowe botki marki Carinii. Jest coś wyjątkowego w sposobie, w jaki te niezwykłe buty wtapiają się w codzienne style i eleganckie zestawy. Ich uniwersalność i wygoda sprawiają, że są nie tylko modnym, ale i praktycznym wyborem dla każdej kobiety. Jak jednak botki te wpływają na Twoją garderobę i samopoczucie? Zapraszamy do analizy.

  Written on czwartek, 30 listopad 2023 15:39
 • Melatonina na sen i 5 innych sposobów, które mogą pomagać w zasypianiu
  Melatonina na sen i 5 innych sposobów, które mogą pomagać w zasypianiu

  Dane pokazują, że bezsenność to zmora Polaków. Wpływa na to wiele czynników, a jednym z głównych jest stres, który utrudnia zasypianie i może prowadzić do wyburzania w nocy. Na szczęście jest wiele metod, które pomogą minimalizować ten problem, czego przykładem jest melatonina na sen. Nie jest ona jednak jedyną, którą doradzają specjaliści. Sprawdźmy też inne, łatwe do wdrożenia metody!

  Written on środa, 29 listopad 2023 15:58
 • Leczenie naturalne proteinurii. Jak obniżyć poziom białka w moczu?
  Leczenie naturalne proteinurii. Jak obniżyć poziom białka w moczu?

  Obecność białka w moczu nie zawsze musi być sygnałem alarmowym – pojawia się ono fizjologicznie w czasie podwyższonego stresu, odwodnienia czy po intensywnym i wymagającym wysiłku fizycznym. Co jednak w sytuacji, gdy taki stan powtarza się lub utrzymuje? Czy są sposoby na to, by skutecznie obniżyć poziom białka w moczu?

  Written on czwartek, 09 listopad 2023 10:08
 • Nakładki Invisalign – komfort i szybki efekt
  Nakładki Invisalign – komfort i szybki efekt

  Zdrowe, proste zęby to marzenie wielu osób. Dotąd jednym rozwiązaniem na uzyskanie zadowalających efektów było noszenie stałych aparatów, które miały widoczne druty, powodowały duży dyskomfort. Obecnie powstała nowoczesna metoda, dzięki której można poprawić zgryz. To system Invisalign. Czym się wyróżnia? Jakie daje efekty?

  Written on środa, 08 listopad 2023 11:56
 • Jak samemu zrobić wodę jonizowaną - alkaliczną?
  Jak samemu zrobić wodę jonizowaną - alkaliczną?

  Woda jonizowana (alkaliczna) znana jest ze swoich cudownych właściwości dla ludzkiego zdrowia, ale nie tylko. Nadaje się ona również dla zwierząt czy roślin - wzmacnia je i poprawia ich kondycję. Taka woda charakteryzuje się podwyższonym pH. Czy możliwe jest stworzenie jej całkowicie samodzielnie w domowych warunkach?

  Written on środa, 08 listopad 2023 08:54
 • Jakie oleje do produkcji mydeł są najpopularniejsze?
  Jakie oleje do produkcji mydeł są najpopularniejsze?

  Co sprawia, że mydło jest tak skuteczne, a jednocześnie delikatne dla skóry? Kluczem do odpowiedzi na to pytanie są oleje, nieodłączny składnik każdego mydła. To właśnie one decydują o właściwościach końcowego produktu, wpływając na jego twardość czy nawilżające działanie. W świecie mydlarskim istnieje wiele rodzajów olejów, a każdy z nich ma swoje unikalne właściwości. Od oleju kokosowego, przez oliwę z oliwek, aż po olej rycynowy — wybór jest ogromny.

  Written on wtorek, 07 listopad 2023 09:15