poniedziałek, 18 wrzesień 2023 18:05

Grupa docelowa konsumentów – dlaczego warto wiedzieć, do kogo skierowana jest kampania marketingowa?

 kampania marketingowa kampania marketingowa fot:pixabay

Każdy produkt lub usługa ma określoną grupę odbiorców – jest to grupa docelowa, czyli konsumenci, którzy mogą być realnie zainteresowani dokonaniem zakupu. Wyznaczenie takiej grupy to pierwszy krok do wyboru taktyki, która zwiększy zainteresowanie ofertą. Sprawdź, jak określić grupę docelową i dlaczego warto to zrobić, zanim ustalisz najlepszą strategię marketingową dla twojej firmy.

Grupa docelowa – jak ją wyznaczyć?

Działania marketingowe są skuteczne tylko wtedy, gdy marka rozumie swoich klientów. Należy ustalić, jakie są ich potrzeby i oczekiwania oraz poznać preferencje zakupowe. Aby zmotywować pracowników do analizy grupy docelowej i wdrożenia odpowiedniej strategii, można zorganizować firmową integrację, na przykład w postaci niecodziennej gry terenowej, o czym przeczytasz na https://commplace.pl/blog/gra-terenowa/.

Ustalając grupę docelową trzeba wziąć pod uwagę podobieństwa pomiędzy osobami, które skorzystały już z oferty sklepu. Przydatnym narzędziem jest na przykład Google Analytics – zgromadzone dane pozwalają wskazać miejsce zamieszkania, wiek, język czy sposób poruszania się po danej witrynie przez użytkowników. Kryteria doboru grupy docelowej powinny uwzględniać kwestie geograficzne (kraj, region, województwo itp.), demograficzne (płeć, wiek, wykształcenie, zarobki itp.), psychograficzne (styl życia, osobowość) i behawioralne (zachowania zakupowe).

Dlaczego grupa docelowa konsumentów jest tak ważna?

Grupa docelowa powinna zostać określona jeszcze przed wdrożeniem wybranej strategii marketingowej. W ten sposób firma może kierować komunikaty marketingowe do wybranych grup odbiorców, tak aby w pełni wykorzystać dostępne narzędzia public relations.

Określenie grupy docelowej, o której mowa na https://commplace.pl/blog/grupa-docelowa/ jest szczególnie ważne, jeśli firma prowadzi sprzedaż online. Wiedząc, czego oczekują klienci, czym kierują się przy zakupach i w jaki sposób dokonują wyboru, możesz dopasować ofertę do oczekiwań konsumentów i zoptymalizować sklep czy stronę internetową, dzięki czemu będą odpowiadały ich preferencjom zakupowym.

 • Niezdrowa żywność reklamowana online
  Niezdrowa żywność reklamowana online

  Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

  Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
 • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
  Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

  Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

  Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50
 • Czy joga oczu może zastąpić okulary?
  Czy joga oczu może zastąpić okulary?

  Spędzanie godzin przed ekranem może powodować ból oczu, ich drżenie i niewyraźne widzenie. Jednak krótka sesja „jogi oczu” może pomóc złagodzić te dolegliwości i poprawić wzrok - tak przynajmniej twierdzi Sir Paul McCartney oraz liczni użytkownicy TikToka. Czy naprawdę działa? Sprawdzamy, co mówią eksperci.

  Napisano wtorek, 09 lipiec 2024 20:52
 • Jak dbać o serce podczas letnich upałów?
  Jak dbać o serce podczas letnich upałów?

  Amerykanie przygotowują się na kolejny upalny i wilgotny letni sezon, a American Heart Association (AHA) ostrzega, że pacjenci z chorobami serca muszą podjąć dodatkowe środki ostrożności, aby chronić swoje zdrowie. Według U.S. Centers for Disease Control and Prevention, każdego roku ponad 1200 osób w Stanach Zjednoczonych umiera bezpośrednio z powodu ekstremalnych upałów.

  Napisano niedziela, 07 lipiec 2024 21:58
 • Cukrzycy leczeni insuliną są bardziej narażeni na urazy
  Cukrzycy leczeni insuliną są bardziej narażeni na urazy

  Osoby z cukrzycą leczone insuliną mają o ponad 60% wyższe ryzyko hospitalizacji z powodu urazów, takich jak urazy głowy i szyi oraz oparzenia, w porównaniu z ogólną populacją - wynika z niepokojących badań australijskich naukowców.

  Napisano piątek, 05 lipiec 2024 21:23
 • Związek między jakością diety a zdolnościami poznawczymi
  Związek między jakością diety a zdolnościami poznawczymi

  Spożywanie wysokiej jakości diety w młodości i w średnim wieku może pomóc w utrzymaniu sprawności umysłowej na starość, jak wynika z nowych wstępnych ustaleń badania, które obejmowało dane zebrane od ponad 3000 osób na przestrzeni prawie siedmiu dekad.

  Napisano poniedziałek, 01 lipiec 2024 23:24
 • Czy codzienne multiwitaminy przedłużają życie?
  Czy codzienne multiwitaminy przedłużają życie?

  Nowe badania analizujące dane z ponad dwóch dekad i prawie 400 000 uczestników w Stanach Zjednoczonych sugerują, że długoterminowe codzienne spożycie multiwitamin może nie poprawiać długowieczności u zdrowych dorosłych. Pomimo popularności multiwitamin, wcześniejsze badania nie dostarczyły wystarczających dowodów na ich korzyści dla długowieczności.

  Napisano sobota, 29 czerwiec 2024 17:59