sobota, 10 sierpień 2024 19:30

Czy plastik powoduje autyzm?

Wpływ plastików na zdrowie Wpływ plastików na zdrowie fot: unsplash

Najnowsze badanie wywołało duże zainteresowanie mediów na temat roli plastików w rozwoju autyzmu. W szczególności badanie skupiło się na ekspozycji na składnik twardych plastików - bisfenol A (BPA) - w łonie matki i ryzyku rozwoju tego zaburzenia u chłopców. Ważne jest jednak, aby podkreślić, że badanie nie dowodzi, że plastiki zawierające BPA powodują autyzm. Sugeruje jednak, że BPA może wpływać na poziom estrogenów u niemowląt i chłopców w wieku szkolnym, co może zwiększać ryzyko zdiagnozowania u nich autyzmu.

  1. Co to jest BPA i dlaczego budzi obawy dotyczące zdrowia?
  2. Jakie są objawy autyzmu i co może go powodować?
  3. Jakie odkrycia dotyczące BPA i ryzyka autyzmu zostały dokonane w najnowszym badaniu?
  4. Jakie były wyniki badań na ludziach i myszach dotyczące BPA?
  5. Co badanie mówi o związku między genami a środowiskiem w kontekście ryzyka autyzmu?

Co to BPA?

BPA to składnik twardych plastików, który jest stosowany od kilku dekad. Ponieważ BPA znajduje się w plastikach używanych do produkcji pojemników na żywność i napoje, wiele osób jest codziennie narażonych na niskie poziomy BPA. Obawy dotyczące wpływu BPA na zdrowie istnieją od dłuższego czasu, ponieważ może on słabo naśladować działanie hormonu estrogenu w naszym organizmie. Chociaż to działanie jest słabe, istnieją obawy o zdrowie, ponieważ jesteśmy narażeni na BPA przez całe życie. Niektóre kraje zakazały stosowania BPA w butelkach dla niemowląt, a Australia dobrowolnie wycofuje go z tych produktów.

Autyzm: Czym jest i co go powoduje?

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe diagnozowane na podstawie trudności w komunikacji społecznej oraz zachowań powtarzalnych i/lub restrykcyjnych. Istnieje silny wpływ genetyki na autyzm, z ponad 1000 genów związanych z tym zaburzeniem. Jednak w większości przypadków nie znamy dokładnych przyczyn autyzmu. Czynniki środowiskowe również mogą przyczyniać się do rozwoju autyzmu, jak np. niektóre leki przeciwpadaczkowe, które nie są już przepisywane kobietom w ciąży z powodu zwiększonego ryzyka rozwoju zaburzeń neurorozwojowych u ich dzieci.

Wyniki badań

Badanie przeprowadzono na grupie 1074 australijskich dzieci, z których połowa to chłopcy. Naukowcy stwierdzili, że u 43 dzieci (29 chłopców i 14 dziewczynek) zdiagnozowano autyzm w wieku 7-11 lat. Przeanalizowano próbki moczu od 847 matek pod koniec ciąży, aby zmierzyć poziom BPA. Badacze odkryli związek między wysokimi poziomami BPA u matek a większym ryzykiem autyzmu u chłopców z niską aktywnością aromatazy - enzymu związanego z poziomami estrogenów.

W badaniach na myszach, które były narażone na BPA w łonie matki, zaobserwowano zwiększone zachowania powtarzalne i zmniejszoną interakcję społeczną, co wskazuje na możliwy wpływ BPA na rozwój mózgu. Naukowcy zasugerowali, że wysokie poziomy BPA mogą tłumić enzym aromatazy, co zmienia produkcję estrogenów i wpływa na rozwój neuronów w mózgach myszy.

Chociaż badanie sugeruje możliwy związek między ekspozycją na BPA a ryzykiem autyzmu, nie dowodzi ono, że BPA jest bezpośrednią przyczyną tego zaburzenia. Istnieje wiele czynników, w tym genetyka, które mogą przyczyniać się do rozwoju autyzmu. Badanie wskazuje jednak na potrzebę dalszych badań nad interakcjami między genami a środowiskiem, aby lepiej zrozumieć, jak takie czynniki mogą wpływać na ryzyko autyzmu.

 

Źródło: MedicalXpress

  • Twoja kuchenka gazowa może pogarszać objawy astmy
    Twoja kuchenka gazowa może pogarszać objawy astmy

    Choć zanieczyszczenie powietrza często kojarzymy z problemem na zewnątrz, w rzeczywistości powietrze wewnątrz naszych domów również może mieć wpływ na zdrowie. W Australii około 12% przypadków astmy u dzieci można przypisać kuchenkami gazowym, które emitują toksyczne substancje do powietrza. Mimo to, wiele australijskich gospodarstw domowych wciąż polega na gazie.

    Napisano niedziela, 15 wrzesień 2024 20:33
  • Zagrożenia czyhające w publicznych toaletach
    Zagrożenia czyhające w publicznych toaletach

    Używanie niektórych publicznych toalet może wiązać się z ryzykiem zarażenia niebezpiecznym wirusem, ostrzega brytyjski lekarz. Mało znany czerwony znak na papierze toaletowym może świadczyć o obecności śladów krwi, która potencjalnie może przenosić wirusy, takie jak wirus zapalenia wątroby typu B, C czy HIV.

    Napisano środa, 11 wrzesień 2024 22:58
  • Czy telefony powodują raka mózgu?
    Czy telefony powodują raka mózgu?

    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała obszerną analizę badań, która wskazuje, że używanie telefonów komórkowych nie zwiększa ryzyka zachorowania na raka mózgu. Wyniki opierają się na badaniach przeprowadzonych w 22 krajach, obejmujących okres od 1994 do 2022 roku.

    Napisano poniedziałek, 09 wrzesień 2024 20:38
  • Znaczenie snu, dla dobrej pamięci
    Znaczenie snu, dla dobrej pamięci

    Sen odgrywa kluczową rolę w procesie tworzenia wspomnień, jednak dopiero niedawno naukowcy zaczęli odkrywać mechanizmy, które za tym stoją. Nowe badania przeprowadzone przez zespół pod kierownictwem dr. Azahary Olivy z Uniwersytetu Cornella wskazują, że podczas snu neurony w hipokampie, obszarze mózgu odpowiedzialnym za pamięć, przechodzą proces "resetu", co umożliwia mózgowi tworzenie nowych wspomnień następnego dnia.

    Napisano piątek, 23 sierpień 2024 22:25
  • Wpływ tłuszczów na długość życia
    Wpływ tłuszczów na długość życia

    Najnowsze badanie przeprowadzone na ponad 400 tysiącach dorosłych osób, obserwowanych przez ponad dwie dekady, sugeruje, że spożywanie większej ilości tłuszczów pochodzących z roślin, a nie ze źródeł zwierzęcych, może korzystnie wpłynąć na długowieczność. Wyniki badania, opublikowane w czasopiśmie JAMA Internal Medicine, pokazują, że osoby spożywające najwięcej tłuszczów roślinnych, zwłaszcza pochodzących z ziaren i olejów roślinnych, miały o 9% niższe ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny oraz o 14% niższe ryzyko zgonu z powodu chorób serca.

    Napisano środa, 21 sierpień 2024 23:00
  • Osteoartroza - Co warto wypróbować przed rozważeniem operacji?
    Osteoartroza - Co warto wypróbować przed rozważeniem operacji?

    Choroba zwyrodnieniowa stawów, znana również jako osteoartroza, jest najczęstszą chorobą stawów, dotykającą miliony ludzi na całym świecie. Według zaktualizowanych wytycznych opublikowanych przez Australijską Komisję ds. Bezpieczeństwa i Jakości w Opiece Zdrowotnej, większość osób z osteoartrozą kolana może skutecznie kontrolować ból i poprawić swoją mobilność bez konieczności poddawania się operacji. Dalej przedstawiamy najlepsze metody zarządzania osteoartrozą kolana.

    Napisano wtorek, 20 sierpień 2024 19:40
  • Zarazki kryjące się w Twojej umywalce
    Zarazki kryjące się w Twojej umywalce

    Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Flinders University ostrzegają, że umywalki są siedliskiem niebezpiecznych drobnoustrojów, które mogą powodować takie choroby jak zapalenie płuc, legionellozę oraz infekcje ran. Wyniki badań sugerują, że zarówno umywalki w domach, jak i w szpitalach mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

    Napisano piątek, 16 sierpień 2024 21:54