poniedziałek, 08 marzec 2021 08:28

Zabawki w wyprawce niemowlęcej – tak czy nie?

wyprawka dla niemowlaka wyprawka dla niemowlaka pixabay

Wydawać by się mogło, że wyprawka dla niemowlaka to – poza łóżeczkiem, wózkiem, wanienką i fotelikiem samochodowym – tylko ubranka i kosmetyki. Producenci artykułów niemowlęcych mają jednak do zaoferowania dużo więcej (mniej lub bardziej potrzebnych) gadżetów. Czy w wyprawce dla niemowlaka powinny znaleźć się zabawki?

 

Noworodki potrzebują przede wszystkim bliskości rodziców, stałego dostępu do mleka i ciepła. Choć wiemy, że czas na zabawę przychodzi później, niejedna wyprawka dla niemowlaka nie może obejść się bez słodkiego misia, którego rodzice lubią sadzać w łóżeczku czy puchatego króliczka, który ma szansę stać się kiedyś najlepszych przyjacielem. Kwestie praktyczności każdy rozstrzyga samodzielnie, wszyscy młodzi rodzice powinni pamiętać jednak o tym, że wyprawka dla niemowlaka musi być przede wszystkim – bezpieczna.

Jeżeli zatem decydujecie się na zakup uroczych przytulanek, które macie zamiar sadzać w pobliżu maluszka, powinny one bezwzględnie mieć odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa i być wykonane z nietoksycznych materiałów. Bezpieczna zabawka to taka, którą stosujecie zgodnie z zaleceniem producenta dotyczącym wieku dziecka i uszyta z naturalnych materiałów: bawełna organiczna, włókno kukurydziane, i inne organiczne tworzywa. Wyprawka dla niemowlaka z pewnością może się obyć bez takich dodatków, jeśli już decydujecie się na zakup zabawki, powinien on spełniać powyższe kryteria. 

Wyprawka dla niemowlaka – lista zabawek, które mogą (lecz nie muszą) się przydać:

  • Karuzela nad łóżeczko – świetna stymulacja zmysłu wzorku i trening skupiania wzroku, należy jednak pamiętać, by nie przebodźcować maluszka długotrwałą ekspozycją np. na  dźwięki grających mobili;
  • Zabawki szumiące i pozytywki – rodzice je uwielbiają, bo pomagają wyciszyć maluszki przed snem, specjaliści ostrzegają jednak przed długim narażaniem dziecka na zbyt głośne dźwięki – stosujecie z umiarem;
  • Grzechotki – dla najmłodszych niemowląt najlepsze będą niewielkie, lekkie miękkie grzechotki pluszowe, najlepiej z bawełny organicznej – prędzej czy później zabawka wyląduje w buzi;
  • Gryzaki – naturalne drewno z certyfikatem FSC, kauczuk hevea czy silikon medyczny to zdecydowanie lepszy wybór niż plastik. 

Wyprawka dla niemowlaka z pewnością nie musi zawierać zabawek, jeżeli jednak decydujecie się na nie pamiętajcie o dwóch rzeczach: jakość i bezpieczne materiały oraz stosowanie każdej zabawki z umiarem – i pod kontrolą rodzica. 

  • Zimowa depresja i jak sobie z nią radzić
    Zimowa depresja i jak sobie z nią radzić

    Krótsze dni zimowe mogą wywołać sezonową depresję u osób wrażliwych na zmiany światła słonecznego. Zaburzenie afektywne sezonowe (SAD) dotyka miliony ludzi na całym świecie. Wielu pacjentów korzysta z terapii światłem, leków oraz terapii poznawczo-behawioralnej, aby poprawić swoje samopoczucie.

    Napisano niedziela, 03 listopad 2024 22:26
  • Mało znane znaczenie witaminy D
    Mało znane znaczenie witaminy D

    Badania wskazują, że witamina D jest nie tylko kluczowa dla zdrowia kości, ale również dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Niedobór tej witaminy wiązany jest z wyższym ryzykiem chorób autoimmunologicznych, jednak mechanizmy tej zależności były dotychczas słabo poznane. Nowe badanie opublikowane w Science Advances ujawnia, że brak aktywnej formy witaminy D wpływa negatywnie na rozwój limfocytów T, co prowadzi do nadmiernej autoaktywacji tych komórek i ryzyka uszkodzenia własnych tkanek organizmu.

    Napisano sobota, 02 listopad 2024 23:25
  • Jak orzechy brazylijskie mogą pomóc w walce z rakiem piersi?
    Jak orzechy brazylijskie mogą pomóc w walce z rakiem piersi?

    Naukowcy ze Szkocji zidentyfikowali potencjał selenu, pierwiastka obecnego w orzechach brazylijskich, który może pomóc w opracowaniu nowych terapii zapobiegających rozprzestrzenianiu się agresywnego, potrójnie ujemnego raka piersi. W badaniach finansowanych przez Cancer Research UK odkryto, że selen, będący silnym antyoksydantem, wpływa na komórki nowotworowe, hamując ich zdolność do migracji do innych części organizmu.

    Napisano niedziela, 27 październik 2024 13:02
  • Czy długotrwałe stanie jest szkodliwe dla Twojego serca?
    Czy długotrwałe stanie jest szkodliwe dla Twojego serca?

    Dotychczasowe badania sugerowały, że stanie może być korzystne dla zdrowia serca, jednak najnowsze wyniki z Uniwersytetu w Sydney wskazują, że długotrwałe stanie może zwiększać ryzyko chorób krążenia. W artykule przeanalizujemy szczegóły tych badań i ich potencjalne konsekwencje dla zdrowia.

    Napisano niedziela, 27 październik 2024 01:32
  • Po czym stwierdzić, że masz OCD?
    Po czym stwierdzić, że masz OCD?

    Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD) to często niezauważana choroba, która dotyka wielu osób na całym świecie. Eksperci szacują, że aż dwie trzecie osób cierpiących na OCD nie otrzymuje diagnozy, a to może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zarówno fizycznych, jak i psychicznych.

    Napisano poniedziałek, 21 październik 2024 00:12
  • Wpływ muzyki na mózg - Jak muzyka pomaga w walce z demencją?
    Wpływ muzyki na mózg - Jak muzyka pomaga w walce z demencją?

    Muzyka odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym życiu, wpływając na nasze samopoczucie, motywując do działania i przynosząc ukojenie. Jej potężny wpływ nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że coraz częściej jest wykorzystywana w medycynie. Oprócz pozytywnego wpływu w leczeniu nowotworów, zarządzaniu przewlekłym bólem czy wspomaganiu regeneracji mózgu po udarze, naukowcy dokonują znaczących odkryć dotyczących stosowania muzyki u pacjentów z demencją.

    Napisano sobota, 19 październik 2024 23:20
  • Fakty i mity: Co musisz wiedzieć o ADHD?
    Fakty i mity: Co musisz wiedzieć o ADHD?

    ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń neuropsychiatrycznych u dzieci i młodzieży. Według danych Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, aż jedno na dziewięcioro dzieci w Stanach Zjednoczonych ma zdiagnozowane ADHD, a ponad 8% studentów zmaga się z tym problemem.

    Napisano niedziela, 13 październik 2024 22:57