czwartek, 10 czerwiec 2021 09:16

Jak dopasować instalację fotowoltaiczną do zużycia prądu?

gaia solar gaia solar pixabay

Fotowoltaika jest dziś niezwykle popularna, o czym świadczy coraz większa ilość instalacji fotowoltaicznych na polskich domach.

 

Przed decyzją o inwestycji w fotowoltaikę warto dowiedzieć się jak dużej instalacji potrzebujemy. W jaki sposób zatem dobrać instalację fotowoltaiczną do zużycia prądu w domu jednorodzinnym? Podpowiadamy!

Szacowanie rocznego zużycia prądu, czyli pierwszy krok doboru instalacji fotowoltaicznej

Wybór mocy instalacji fotowoltaicznej jest niezwykle istotny, ponieważ to właśnie ten czynnik wpływa na opłacalność całej inwestycji, a także czas w jakim się ona zwróci. Moc instalacji fotowoltaicznej powinna ściśle odpowiadać ilości prądu, który zostaje zużyty przez dane dom jednorodzinny. Jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie takich danych, jest przeglądnięcie starych faktur, które dadzą odpowiedź na to kluczowe pytanie. Dość popularnym sposobem jest także użycie kalkulatora zużycia energii elektrycznej, który dostępny jest powszechnie w internecie.

Warto w tym miejscu podkreślić, że jeżeli właściciele domu planują zakup nowych sprzętów elektronicznych, to wówczas warto wliczyć je do szacowanego rocznego zużycia prądu.

Jeżeli oszacujemy nasze zużycie roczne zużycie prądu na np. 2000 kWh, to wówczas musimy zamontować instalację fotowoltaiczną o mocy 2,5 kWp.

Dlaczego dobór odpowiedniej wielkości instalacji PV jest tak istotny?

Niewłaściwe oszacowanie wielkości instalacji fotowoltaicznej może być bardzo niekorzystne dla inwestora. Zbyt duża instalacja produkowała będzie za dużo energii elektrycznej, która nie zostanie wykorzystana przez dom jednorodzinny i nadwyżki energii zostaną przekierowane do sieci energetycznej. Taka energia wówczas nie może zostać ponownie spożytkowana przez gospodarstwo domowe.

Montaż zbyt małej instalacji fotowoltaicznej sprawi, że zapotrzebowanie znacznie przewyższało będzie możliwości produkcji prądu poprzez moduły. Następstwem zbyt małej instalacji PV są wysokie rachunki za prąd. Optymalny dobór paneli fotowoltaicznych sprawia, że rachunki za prąd oscylują w granicach nawet kilkunastu złotych za miesiąc.

Dlaczego podczas wyboru mocy paneli fotowoltaicznych oraz ich montażu należy postawić na zawodowców?

Dziś, w dobie wszechogarniającego szaleństwa na fotowoltaikę i bycie eko, bardzo łatwo wpaść na amatorów. Tacy laicy, którzy często podają się za zawodowców, są w stanie wyrządzić więcej szkód, niż pożytku. Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej powinien być przede wszystkim przeprowadzany przez firmę, która montować będzie później taką instalację. Warto podkreślić, iż właściwy montaż fotowoltaiki także jest niezwykle istotny, ponieważ jest to skomplikowany proces wymagający dużej wiedzy i doświadczenia. Tylko wówczas inwestor może być pewien, że panele PV posłużą bezawaryjnie przez długie lata. Jedną z takich profesjonalnych firm jest http://gaia.solar.

Podsumowując, moc instalacji fotowoltaicznej powinniśmy dopasować do szacowanej rocznej ilości zużytego prądu przez dom jednorodzinny. Dzięki takim szacunkom instalacja fotowoltaiczna produkuje optymalną ilość energii, co przekłada się na niskie rachunki za prąd.

 

  • Zimowa depresja i jak sobie z nią radzić
    Zimowa depresja i jak sobie z nią radzić

    Krótsze dni zimowe mogą wywołać sezonową depresję u osób wrażliwych na zmiany światła słonecznego. Zaburzenie afektywne sezonowe (SAD) dotyka miliony ludzi na całym świecie. Wielu pacjentów korzysta z terapii światłem, leków oraz terapii poznawczo-behawioralnej, aby poprawić swoje samopoczucie.

    Napisano niedziela, 03 listopad 2024 22:26
  • Mało znane znaczenie witaminy D
    Mało znane znaczenie witaminy D

    Badania wskazują, że witamina D jest nie tylko kluczowa dla zdrowia kości, ale również dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Niedobór tej witaminy wiązany jest z wyższym ryzykiem chorób autoimmunologicznych, jednak mechanizmy tej zależności były dotychczas słabo poznane. Nowe badanie opublikowane w Science Advances ujawnia, że brak aktywnej formy witaminy D wpływa negatywnie na rozwój limfocytów T, co prowadzi do nadmiernej autoaktywacji tych komórek i ryzyka uszkodzenia własnych tkanek organizmu.

    Napisano sobota, 02 listopad 2024 23:25
  • Jak orzechy brazylijskie mogą pomóc w walce z rakiem piersi?
    Jak orzechy brazylijskie mogą pomóc w walce z rakiem piersi?

    Naukowcy ze Szkocji zidentyfikowali potencjał selenu, pierwiastka obecnego w orzechach brazylijskich, który może pomóc w opracowaniu nowych terapii zapobiegających rozprzestrzenianiu się agresywnego, potrójnie ujemnego raka piersi. W badaniach finansowanych przez Cancer Research UK odkryto, że selen, będący silnym antyoksydantem, wpływa na komórki nowotworowe, hamując ich zdolność do migracji do innych części organizmu.

    Napisano niedziela, 27 październik 2024 13:02
  • Czy długotrwałe stanie jest szkodliwe dla Twojego serca?
    Czy długotrwałe stanie jest szkodliwe dla Twojego serca?

    Dotychczasowe badania sugerowały, że stanie może być korzystne dla zdrowia serca, jednak najnowsze wyniki z Uniwersytetu w Sydney wskazują, że długotrwałe stanie może zwiększać ryzyko chorób krążenia. W artykule przeanalizujemy szczegóły tych badań i ich potencjalne konsekwencje dla zdrowia.

    Napisano niedziela, 27 październik 2024 01:32
  • Po czym stwierdzić, że masz OCD?
    Po czym stwierdzić, że masz OCD?

    Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD) to często niezauważana choroba, która dotyka wielu osób na całym świecie. Eksperci szacują, że aż dwie trzecie osób cierpiących na OCD nie otrzymuje diagnozy, a to może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zarówno fizycznych, jak i psychicznych.

    Napisano poniedziałek, 21 październik 2024 00:12
  • Wpływ muzyki na mózg - Jak muzyka pomaga w walce z demencją?
    Wpływ muzyki na mózg - Jak muzyka pomaga w walce z demencją?

    Muzyka odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym życiu, wpływając na nasze samopoczucie, motywując do działania i przynosząc ukojenie. Jej potężny wpływ nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że coraz częściej jest wykorzystywana w medycynie. Oprócz pozytywnego wpływu w leczeniu nowotworów, zarządzaniu przewlekłym bólem czy wspomaganiu regeneracji mózgu po udarze, naukowcy dokonują znaczących odkryć dotyczących stosowania muzyki u pacjentów z demencją.

    Napisano sobota, 19 październik 2024 23:20
  • Fakty i mity: Co musisz wiedzieć o ADHD?
    Fakty i mity: Co musisz wiedzieć o ADHD?

    ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń neuropsychiatrycznych u dzieci i młodzieży. Według danych Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, aż jedno na dziewięcioro dzieci w Stanach Zjednoczonych ma zdiagnozowane ADHD, a ponad 8% studentów zmaga się z tym problemem.

    Napisano niedziela, 13 październik 2024 22:57