środa, 02 sierpień 2023 14:38

Cyberbezpieczny Samorząd – co warto wiedzieć?

cyberbezpieczny samorząd cyberbezpieczny samorząd Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Bezpieczeństwo cyfrowe to obecnie priorytetowe zagadnienie, szczególnie w kontekście technologicznego rozwoju i zależności od cyfrowej infrastruktury. Z roku na rok wzrasta liczba ataków hakerskich. Sektor publiczny pada coraz częściej ofiarą zaawansowanych i dokładnie ukierunkowanych zagrożeń. Czym jest Cyberbezpieczny Samorząd? W jaki sposób można się chronić w sieci? Podpowiadamy!

 

 1. Cyberbezpieczny Samorząd – co to za projekt?
 2. Na co można przeznaczyć grant w obszarze cyberbezpieczeństwa?
 3. Rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa dla jednostki samorządu terytorialnego

Żyjemy w czasach cyfrowej ery, dlatego warto wdrażać środki bezpieczeństwa przed incydentami w zakresie ataków hakerskich.

Cyberbezpieczny Samorząd – co to za projekt?

Ataki cybernetyczne stają są coraz bardziej powszechnym i groźnym zjawiskiem, zwłaszcza w kontekście dynamicznego rozwoju technologicznego oraz zależności od cyfrowej infrastruktury. Liczba zgłoszeń rośnie każdego roku, dlatego Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło inicjatywę, która zapewnia cyfrowe bezpieczeństwo Polski. Inicjatywa ta ma na celu wzmacnianie cyberochrony jednostek samorządu terytorialnego. Program cyberbezpieczny samorząd wpisuje się w krajowy system cyberbezpieczeństwa i oferuje wsparcie finansowe dla ponad 2,8 tysiąca jednostek. Celem projektu Cyberbezpieczny Samorząd jest skuteczne przeciwdziałanie atakom na podmioty administracji publicznej i zagrożeniom, które są związane z cyberprzestrzenią. W końcu infrastruktura IT organów administracyjnego podziału terytorialnego musi mieć możliwość skutecznego zapobiegania różnym incydentom!

Na co można przeznaczyć grant w obszarze cyberbezpieczeństwa?

Jednostki samorządu terytorialnego mogą aplikować o granty w zakresie:

 • opracowywania, wdrażania oraz certyfikacji procedur w zakresie zarządzania bezpieczeństwem informacji;
 • specjalistycznych szkoleń;
 • zakupu, wdrażania oraz konfiguracji urządzeń, usług i systemów podnoszących poziom cyberbezpieczeństwa.

Również wprowadzenie lub aktualizacja polityk bezpieczeństwa informacji (PBI) jest jednym z istotnych czynników cyberbezpieczeństwa. 

Rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa dla jednostki samorządu terytorialnego

Istotna kwestia w przypadku wyboru zabezpieczeń IT to przede wszystkim skuteczność rozwiązań. Podstawę zabezpieczeń stanowi antywirus, który jest oparty na najnowszej technologii – sztucznej inteligencji BlackBerry CylancePROTECT. Bezpieczeństwo wewnętrznej sieci zapewnia większą kontrolę przed możliwymi incydentami oraz ruchem. FortiGate, jako sieciowa zapora UTM, to popularne rozwiązanie wybierane przez administratorów IT. Natomiast regularne szkolenia pracowników są głównym elementem niedopuszczania do ataków hakerskich w organizacji. Zwiększona świadomość pracowników administracji publicznej dot. phishingu (metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji) i innych sposobów wyłudzenia dostępów i danych umożliwia zapobieganie incydentom. Z kolei szkolenie CyberBezpieczny Pracownik to kilka godzin warsztatów, które mogą zaoszczędzić kilkudziesięciu dni i wielu milionów złotych.

 • Nie wiesz, jak urządzić łazienkę? Podpowiadamy!
  Nie wiesz, jak urządzić łazienkę? Podpowiadamy!

  Łazienka jest bez wątpienia jednym z najbardziej istotnych pomieszczeń w każdym mieszkaniu oraz domu. Warto byłoby więc jak najstaranniej ją urządzić. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się styl loft. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, jakie kroki podjąć, aby zaprojektować łazienkę, która będzie nim inspirowana. Co jest standardowym wyposażeniem łazienek oraz jak je urządzić? Odpowiadamy!

  Written on poniedziałek, 25 wrzesień 2023 10:42
 • Koreańskie kosmetyki KUNDAL – jak uzyskać efekt tafli na włosach i mieć gładką skórę?
  Koreańskie kosmetyki KUNDAL – jak uzyskać efekt tafli na włosach i mieć gładką skórę?

  Hasło „koreańska pielęgnacja” może każdemu kojarzyć się z czymś innym. Jednym od razu na myśl przychodzi wysoka ochrona przeciwsłoneczna, innym aloes i śluz ślimaka, a jeszcze innym 10 kroków pielęgnacji twarzy. Jednak nie sposób pominąć ważnego aspektu K-beauty – pielęgnacji włosów i ciała. Poznaj markę KUNDAL, w której ofercie są dostępne przede wszystkim kosmetyki do ciała i włosów. Pachną one znakomicie i dobrze działają. Jaki jest ich sekret?

  Written on wtorek, 19 wrzesień 2023 11:03
 • Grupa docelowa konsumentów – dlaczego warto wiedzieć, do kogo skierowana jest kampania marketingowa?
  Grupa docelowa konsumentów – dlaczego warto wiedzieć, do kogo skierowana jest kampania marketingowa?

  Każdy produkt lub usługa ma określoną grupę odbiorców – jest to grupa docelowa, czyli konsumenci, którzy mogą być realnie zainteresowani dokonaniem zakupu. Wyznaczenie takiej grupy to pierwszy krok do wyboru taktyki, która zwiększy zainteresowanie ofertą. Sprawdź, jak określić grupę docelową i dlaczego warto to zrobić, zanim ustalisz najlepszą strategię marketingową dla twojej firmy.

  Written on poniedziałek, 18 wrzesień 2023 18:05
 • Gazy techniczne stosowane w cięciu laserem
  Gazy techniczne stosowane w cięciu laserem

  Gazy techniczne odgrywają kluczową rolę w procesie cięcia laserowego, wpływając na jakość, efektywność i bezpieczeństwo operacji. Cięcie laserowe, będące jednym z najbardziej zaawansowanych procesów obróbki materiałów, zyskuje na wartości dzięki wykorzystaniu odpowiednich gazów technicznych. W tym artykule zbadamy, jakie gazy są stosowane w cięciu laserowym, dlaczego są ważne i jakie korzyści przynoszą.

  Written on poniedziałek, 18 wrzesień 2023 07:19
 • Materac nawierzchniowy - co to jest i jaki model kupić?
  Materac nawierzchniowy - co to jest i jaki model kupić?

  Materac nawierzchniowy, znany również jako materac topper lub nakładka na materac, to cienki materac przeznaczony do umieszczenia na wierzchu głównego materaca w celu poprawy komfortu snu. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz poprawić wygodę swojego obecnego materaca bez konieczności inwestowania w nowy i drogi materac.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 15:10
 • Twardy materac dla wymagających użytkowników
  Twardy materac dla wymagających użytkowników

  Twarde materace cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników, przy czym wielu z nich ma problemy ze znalezieniem naprawdę porządnego modelu, aby móc cieszyć się spokojnym i zdrowym snem. W dodatku istotne znaczenie mają również materiały, z jakich został wykonany materac. To właśnie od nich zależy zarówno komfort użytkownika, jak i trwałość materaca.

  Written on poniedziałek, 11 wrzesień 2023 11:10
 • Laserowa depilacja strefy bikini - dlaczego warto?
  Laserowa depilacja strefy bikini - dlaczego warto?

  Każda kobieta marzy o idealnie gładkiej i bezobsługowej strefie bikini, niezależnie od pory roku. Regularne usuwanie włosków z okolic bikini jest nie tylko kosztowne, ale także i frustrujące. Coraz popularniejsze stają się jednak alternatywne metody usuwania niechcianego owłosienia, takie jak laserowa depilacja. Dlatego warto poznać zalety laserowej depilacji, która zapewnia nie tylko natychmiastowe rezultaty, ale także długotrwałą gładkość skóry. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zainwestować w tę nowoczesną metodę usuwania owłosienia.

  Written on wtorek, 05 wrzesień 2023 11:17