środa, 02 sierpień 2023 14:38

Cyberbezpieczny Samorząd – co warto wiedzieć?

cyberbezpieczny samorząd cyberbezpieczny samorząd Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Bezpieczeństwo cyfrowe to obecnie priorytetowe zagadnienie, szczególnie w kontekście technologicznego rozwoju i zależności od cyfrowej infrastruktury. Z roku na rok wzrasta liczba ataków hakerskich. Sektor publiczny pada coraz częściej ofiarą zaawansowanych i dokładnie ukierunkowanych zagrożeń. Czym jest Cyberbezpieczny Samorząd? W jaki sposób można się chronić w sieci? Podpowiadamy!

 

 1. Cyberbezpieczny Samorząd – co to za projekt?
 2. Na co można przeznaczyć grant w obszarze cyberbezpieczeństwa?
 3. Rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa dla jednostki samorządu terytorialnego

Żyjemy w czasach cyfrowej ery, dlatego warto wdrażać środki bezpieczeństwa przed incydentami w zakresie ataków hakerskich.

Cyberbezpieczny Samorząd – co to za projekt?

Ataki cybernetyczne stają są coraz bardziej powszechnym i groźnym zjawiskiem, zwłaszcza w kontekście dynamicznego rozwoju technologicznego oraz zależności od cyfrowej infrastruktury. Liczba zgłoszeń rośnie każdego roku, dlatego Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło inicjatywę, która zapewnia cyfrowe bezpieczeństwo Polski. Inicjatywa ta ma na celu wzmacnianie cyberochrony jednostek samorządu terytorialnego. Program cyberbezpieczny samorząd wpisuje się w krajowy system cyberbezpieczeństwa i oferuje wsparcie finansowe dla ponad 2,8 tysiąca jednostek. Celem projektu Cyberbezpieczny Samorząd jest skuteczne przeciwdziałanie atakom na podmioty administracji publicznej i zagrożeniom, które są związane z cyberprzestrzenią. W końcu infrastruktura IT organów administracyjnego podziału terytorialnego musi mieć możliwość skutecznego zapobiegania różnym incydentom!

Na co można przeznaczyć grant w obszarze cyberbezpieczeństwa?

Jednostki samorządu terytorialnego mogą aplikować o granty w zakresie:

 • opracowywania, wdrażania oraz certyfikacji procedur w zakresie zarządzania bezpieczeństwem informacji;
 • specjalistycznych szkoleń;
 • zakupu, wdrażania oraz konfiguracji urządzeń, usług i systemów podnoszących poziom cyberbezpieczeństwa.

Również wprowadzenie lub aktualizacja polityk bezpieczeństwa informacji (PBI) jest jednym z istotnych czynników cyberbezpieczeństwa. 

Rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa dla jednostki samorządu terytorialnego

Istotna kwestia w przypadku wyboru zabezpieczeń IT to przede wszystkim skuteczność rozwiązań. Podstawę zabezpieczeń stanowi antywirus, który jest oparty na najnowszej technologii – sztucznej inteligencji BlackBerry CylancePROTECT. Bezpieczeństwo wewnętrznej sieci zapewnia większą kontrolę przed możliwymi incydentami oraz ruchem. FortiGate, jako sieciowa zapora UTM, to popularne rozwiązanie wybierane przez administratorów IT. Natomiast regularne szkolenia pracowników są głównym elementem niedopuszczania do ataków hakerskich w organizacji. Zwiększona świadomość pracowników administracji publicznej dot. phishingu (metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji) i innych sposobów wyłudzenia dostępów i danych umożliwia zapobieganie incydentom. Z kolei szkolenie CyberBezpieczny Pracownik to kilka godzin warsztatów, które mogą zaoszczędzić kilkudziesięciu dni i wielu milionów złotych.

 • Niezdrowa żywność reklamowana online
  Niezdrowa żywność reklamowana online

  Rząd Australii bada, czy powinniśmy zakazać reklamy niezdrowej żywności online i jak to mogłoby działać. W Wielkiej Brytanii zakaz reklamy niezdrowej żywności i napojów online zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku.

  Napisano piątek, 12 lipiec 2024 17:27
 • Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?
  Problemy zdrowia intymnego kobiet - kiedy warto się martwić?

  Czy problemy intymne kobiet są warte zmartwień? W naszym przewodniku eksperci ujawniają objawy raka, które każda kobieta powinna znać, oraz 'zmieniające życie' leki, które mogą uczynić seks przyjemnym ponownie.

  Napisano środa, 10 lipiec 2024 22:50
 • Czy joga oczu może zastąpić okulary?
  Czy joga oczu może zastąpić okulary?

  Spędzanie godzin przed ekranem może powodować ból oczu, ich drżenie i niewyraźne widzenie. Jednak krótka sesja „jogi oczu” może pomóc złagodzić te dolegliwości i poprawić wzrok - tak przynajmniej twierdzi Sir Paul McCartney oraz liczni użytkownicy TikToka. Czy naprawdę działa? Sprawdzamy, co mówią eksperci.

  Napisano wtorek, 09 lipiec 2024 20:52
 • Jak dbać o serce podczas letnich upałów?
  Jak dbać o serce podczas letnich upałów?

  Amerykanie przygotowują się na kolejny upalny i wilgotny letni sezon, a American Heart Association (AHA) ostrzega, że pacjenci z chorobami serca muszą podjąć dodatkowe środki ostrożności, aby chronić swoje zdrowie. Według U.S. Centers for Disease Control and Prevention, każdego roku ponad 1200 osób w Stanach Zjednoczonych umiera bezpośrednio z powodu ekstremalnych upałów.

  Napisano niedziela, 07 lipiec 2024 21:58
 • Cukrzycy leczeni insuliną są bardziej narażeni na urazy
  Cukrzycy leczeni insuliną są bardziej narażeni na urazy

  Osoby z cukrzycą leczone insuliną mają o ponad 60% wyższe ryzyko hospitalizacji z powodu urazów, takich jak urazy głowy i szyi oraz oparzenia, w porównaniu z ogólną populacją - wynika z niepokojących badań australijskich naukowców.

  Napisano piątek, 05 lipiec 2024 21:23
 • Związek między jakością diety a zdolnościami poznawczymi
  Związek między jakością diety a zdolnościami poznawczymi

  Spożywanie wysokiej jakości diety w młodości i w średnim wieku może pomóc w utrzymaniu sprawności umysłowej na starość, jak wynika z nowych wstępnych ustaleń badania, które obejmowało dane zebrane od ponad 3000 osób na przestrzeni prawie siedmiu dekad.

  Napisano poniedziałek, 01 lipiec 2024 23:24
 • Czy codzienne multiwitaminy przedłużają życie?
  Czy codzienne multiwitaminy przedłużają życie?

  Nowe badania analizujące dane z ponad dwóch dekad i prawie 400 000 uczestników w Stanach Zjednoczonych sugerują, że długoterminowe codzienne spożycie multiwitamin może nie poprawiać długowieczności u zdrowych dorosłych. Pomimo popularności multiwitamin, wcześniejsze badania nie dostarczyły wystarczających dowodów na ich korzyści dla długowieczności.

  Napisano sobota, 29 czerwiec 2024 17:59