piątek, 24 luty 2023 11:57

Jak wybrać odpowiedni program do magazynu?

program do magazynu program do magazynu mat.prasowe

Zarządzanie sprzedażą i zapasami w firmie nie jest łatwym zadaniem. Przedsiębiorstwa oferują bardzo różne produkty, o różnych właściwościach i terminach ważności, a także zasady dotyczące kolejności wydawania produktów z magazynu. Wszystko to sprawia, że program magazynowo-sprzedażowy musi mieć szerokie możliwości funkcjonalne, aby sprostać nawet najbardziej złożonym wymaganiom.

 Rozwój i historia programów do magazynu

Początek lat 90. to okres szybkiego wzrostu polskiej gospodarki oraz rozwoju programów magazynowych i wspomagających księgowość przedsiębiorców. Początkowo wersje programów magazynowych były bardzo proste i mogły być zapisane na kilku dyskach lub później na płytach CD. Jednak z czasem zapotrzebowania w rachunkowości i gospodarce magazynowej zaczęły dynamicznie rosnąć. Zmusiło to dostawców oprogramowania do rozwijania technologii oraz wprowadzania dodatkowych funkcjonalności. Samo oprogramowanie do fakturowania nie jest już wystarczające dla właścicieli firm. Potrzebują czegoś więcej — zintegrowanego programu do zarządzania magazynem.

program magazynowy EPR

program magazynowy EPR

Jakie cechy powinien mieć dobry program magazynowy? 

Program magazynowy powinien posiadać szereg cech i możliwości umożliwiających efektywne zarządzanie magazynem. Oto niektóre z nich:

 • Wprowadzanie pozycji — system powinien umożliwiać wprowadzanie pozycji i ich szczegółowy opis, w tym nazwę, kod, jednostkę miary, dostępną ilość, stan magazynowy oraz datę przyjęcia pozycji do magazynu.
 • Zarządzanie zamówieniami — oprogramowanie magazynowe powinno umożliwiać obsługę zamówień, w tym przyjmowanie, realizację i anulowanie zamówień, a także tworzenie dokumentów magazynowych i faktur.
 • Zarządzanie zapasami — program powinien umożliwiać zarządzanie zapasami, w tym bieżącymi ilościami pozycji, wartościami, minimalnymi stanami magazynowymi i maksymalnymi poziomami zamówień.
 • Zarządzanie ruchem towarów — oprogramowanie magazynowe powinno umożliwiać monitorowanie ruchu towarów, w tym przemieszczania się towarów w obrębie magazynu oraz przypisywania towarów do zamówień.
 • Raporty - system powinien umożliwiać tworzenie różnych raportów magazynowych, w tym raportów o stanie zapasów, historii ruchu pozycji i stanie zapasów pozycji.
 • Skanowanie kodów kreskowych — program magazynowy powinien umożliwiać skanowanie towarów za pomocą czytników kodów kreskowych, co usprawnia proces przemieszczania i identyfikacji towarów w magazynie.
 • Planowanie dostaw — program powinien umożliwiać planowanie zaopatrzenia magazynu, w tym planowanie zapasów, prognozowanie oraz automatyczne tworzenie zamówień na podstawie minimalnych stanów magazynowych.

To niektóre z cech, które powinien posiadać program do magazynu. W rzeczywistości różnych funkcji i opcji są setki, a wszystko zależy od konkretnych wymagań i potrzeb użytkownika.

Jednym z najlepszych rozwiązań w Polsce i programów do magazynu jest z pewnością Comarch ERP Optima. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym programie odwiedź już teraz stronę https://optima-sklep.pl/pol_m_Faktury-i-Magazyn-225.html

Czym odznaczają się najlepsze programy magazynowe?

Powyższe cechy to fundamenty i elementy składowe, które są absolutnie niezbędne w systemie sprzedażowo-magazynowym. Na rynku można jednak znaleźć programy o znacznie większej liczbie funkcji wspierających pracę kierowników magazynów.

Jedne z najciekawszych rozwiązań i aplikacji to:

 • aplikacja na telefon do kontroli stanów magazynowych;
 • aplikacja dla przedstawicieli handlowych;
 • analityka Business Intelligence, która potrafi tworzyć łatwe do zrozumienia wykresy;
 • aplikacja na telefon lub webowe dla bardziej zaawansowanych i złożonych procesów w dużych magazynach (np. magazyny o dużej powierzchni);
 • integracja z rozwiązaniami e-aukcyjnymi i kurierskimi;
 • bezpośrednia integracja i automatyzacja ze sklepami internetowymi.

program comarch optima handel magazyn

program comarch optima handel magazyn

Jaki program magazynowy wybrać i na co jeszcze zwrócić uwagę?

Na polskim rynku istnieje co najmniej kilkadziesiąt różnych produktów oprogramowania magazynowego. Programy te różnią się od siebie interfejsem, funkcjonalnością, dostępnością online oraz szybkością działania. Wśród nich przedsiębiorcy muszą wybrać najlepszy program magazynowy. Nie jest to wcale takie proste, jak się wydaje. Mnóstwo systemów jest drogich, a te tańsze mogą nie mieć rozwiązań, których potrzebują lub mogą potrzebować w przyszłości magazyny. W ostatnim czasie na tle konkurencji coraz bardziej  wyróżniają się moduły sprzedaży i zarządzania magazynem Comarch ERP Optima Handel. System ten może być obsługiwany z dowolnego miejsca, a jednocześnie posiada bardzo rozbudowane funkcje, których często brakuje w innych oprogramowaniach. Właściwie można powiedzieć, że program spełnia wszystkie oczekiwania pracowników zajmujących się gospodarką magazynową, jak również ich przełożonych. Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową  https://optima-sklep.pl/

 • Jedzenie małych ryb może zmniejszać ryzyko śmierci
  Jedzenie małych ryb może zmniejszać ryzyko śmierci

  Spożywanie małych ryb w całości może zmniejszać ryzyko śmierci z powodu raka i innych przyczyn, według najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie Public Health Nutrition.

  Napisano czwartek, 20 czerwiec 2024 22:21
 • Nowości w kalkulatorach ubezpieczeniowych online
  Nowości w kalkulatorach ubezpieczeniowych online

  Współczesne kalkulatory ubezpieczeniowe online przeszły znaczną ewolucję, dostosowując się do rosnących oczekiwań użytkowników oraz dynamicznych zmian technologicznych. Oferują one znacznie więcej niż tylko proste obliczenia składki ubezpieczeniowej. Nowoczesne narzędzia są zaprojektowane, aby dostarczać spersonalizowane oferty, zwiększać przejrzystość procesów oraz integrację z innymi systemami. W artykule tym przyjrzymy się nowościom, które obecnie dominują w kalkulatorach ubezpieczeniowych online.

  Napisano czwartek, 20 czerwiec 2024 09:58
 • Dziedziczność Alzheimera
  Dziedziczność Alzheimera

  Nowe badania sugerują, że ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera jest wyższe, jeśli matka pacjenta była wcześniej zdiagnozowana z tą chorobą, w porównaniu do przypadków, gdy chorobę miał ojciec. Badania przeprowadzone przez naukowców z Massachusetts pokazują również, że ojcowie, u których choroba Alzheimera wystąpiła przed 65. rokiem życia, mogą także zwiększać ryzyko jej rozwoju u swoich dzieci.

  Napisano poniedziałek, 17 czerwiec 2024 23:26
 • Jak wybrać odzież medyczną? Praktyczny poradnik
  Jak wybrać odzież medyczną? Praktyczny poradnik

  Wybór odpowiedniej odzieży medycznej to kluczowy aspekt pracy w służbie zdrowia. Niezależnie od tego, czy jesteś lekarzem, pielęgniarką, fizjoterapeutą, czy technikiem medycznym, odpowiednia odzież wpływa na komfort pracy i profesjonalny wygląd. W poniższym artykule przedstawimy, jak wybrać odzież medyczną, zwracając uwagę na materiały, wygodę oraz szeroką gamę dostępnych fasonów.

  Napisano niedziela, 16 czerwiec 2024 09:37
 • Jak depresja może pogarszać utratę pamięci?
  Jak depresja może pogarszać utratę pamięci?

  Nowe badania wykazują dwukierunkowy związek między depresją a utratą pamięci. Naukowcy od dawna wiedzieli, że nastrój i pamięć są ze sobą powiązane, ale jest to pierwsze badanie, które szczegółowo bada relację między tymi dwoma czynnikami. Wyniki sugerują, że osoby z silniejszymi objawami depresji doświadczają szybszej utraty pamięci, a z kolei znacząca utrata pamięci prowadzi do wyższego poziomu objawów depresji.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 23:45
 • Korzyści aktywności na świeżym powietrzu
  Korzyści aktywności na świeżym powietrzu

  Aktywność fizyczna przynosi liczne korzyści zdrowotne, w tym zapobieganie chorobom przewlekłym, poprawę funkcji układu odpornościowego i wydłużenie oczekiwanej długości życia. Jednak badania pokazują, że większość dorosłych w Stanach Zjednoczonych ćwiczy znacznie mniej niż zalecane 150-300 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo. Okazuje się, że ćwiczenia na świeżym powietrzu mogą oferować jeszcze więcej korzyści niż te wykonywane w pomieszczeniach.

  Napisano piątek, 14 czerwiec 2024 00:51
 • Wpływ stresu na zdrowie
  Wpływ stresu na zdrowie

  W czerwcu 2016 roku, gdy niemiecka reprezentacja piłkarska przygotowywała się do meczu z Słowacją w mistrzostwach Europy, grupa naukowców z Niemiec z ciekawością obserwowała reakcje kibiców. Ich celem było zbadanie związku między krótkotrwałym, ostrym stresem psychicznym a jego fizycznymi skutkami, w tym zawałami serca i udarami.

  Napisano czwartek, 13 czerwiec 2024 01:03