poniedziałek, 18 grudzień 2023 09:49

Prostatektomia radykalna – nowoczesny sposób leczenia raka prostaty

Operacja robotem da Vinci Operacja robotem da Vinci freepik.com

Jak wynika z raportu „Nowotwory złośliwe w Polsce w 2020 roku” rak prostaty stanowi 19,6% wszystkich zachorowań na nowotwory wśród mężczyzn. Tym samym jest to najczęstszy nowotwór diagnozowany u męskiej części społeczeństwa. Wysoka jest również jego śmiertelność, która wynosi 10,6% spośród wszystkich chorób nowotworowych. Obecnie lekarze dysponują skutecznymi metodami leczenia raka prostaty, do których zalicza się prostatektomia radykalna w asyście robota. Na czym polega ta operacja i kto kwalifikuje się do zabiegu?

 

Czym jest rak prostaty?

Prostata (gruczoł krokowy, stercz) to narząd wielkości kasztana, który znajduje się w miednicy, poniżej pęcherza moczowego. Przez miąższ gruczołu krokowego przebiega część sterczowa cewki moczowej, a tylna część prostaty przylega do odbytnicy. Rak prostaty najczęściej rozwija się w obwodowej części gruczołu krokowego, a do czynników ryzyka zaliczamy przede wszystkim wiek (65-80 lat), obciążenie rodzinne oraz uwarunkowania hormonalne i genetyczne. 

Rak prostaty może przez długi czas przebiegać bezobjawowo lub dawać niecharakterystyczne objawy, dlatego bardzo ważna jest regularna diagnostyka. 

Najczęstsze objawy łagodnego rozrostu stercza które mogą towarzyszyć rakowi prostaty:

  • naglące parcie na mocz,
  • wrażenie stałego parcia na mocz,
  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
  • trudności w rozpoczęciu oddawania moczu,
  • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza po mikcji,
  • wąski strumień moczu,
  • częste oddawanie moczu w porach nocnych,
  • ból w okolicach podbrzusza i krocza.

Wraz z rozwojem choroby mogą wystąpić istotne objawy, takie jak krwinkomocz, zastój moczu w pęcherzu, wodonercze, niewydolność nerek, ból na poziomie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, spadek apetytu, utrata masy ciała, osłabienie, bolesna ejakulacja czy trudność w uzyskaniu wzwodu. Mogą to by objawy zaawansowanej już choroby. 

Na czym polega prostatektomia radykalna?

Prostatektomia radykalna to obecnie najnowocześniejsza i najbardziej zaawansowana technologicznie metoda, dzięki której możliwy do wyleczenia jest rak prostaty. Prostatektomia pozwala na operowanie z wyjątkową precyzją, jakiej nie dostarcza żadna inna metoda leczenia nowotworu gruczołu krokowego. Dzięki temu można uniknąć uszkodzenia zwieracza, cewki moczowej i pęczków naczyniowo-nerwowych, które znajdują się w okolicy prostaty. W efekcie prostatektomia radykalna redukuje ryzyko uciążliwych powikłań, takich jak nietrzymanie moczu czy zaburzenia erekcji. Operacja odbywa się przy użyciu nowoczesnego robota chirurgicznego da Vinci.

Prostatektomia radykalna w asyście robota jest przeznaczona dla pacjentów z rakiem prostaty ograniczonym do gruczołu krokowego lub z nowotworem zaawansowanym miejscowo, bez przerzutów do innych organów. Metoda ta bywa również stosowana w leczeniu multidyscyplinarnym.

Przed zabiegiem należy przeprowadzić diagnostykę, która obejmuje rezonans magnetyczny i biopsję fuzyjną prostaty, nieraz tomografię komputerową. Następnie pacjent musi się stawić na wizycie kwalifikacyjnej do zabiegu, po której ustalany jest termin. Dalsza diagnostyka obejmuje konsultację internistyczną i anestezjologiczną oraz badania ambulatoryjne na 10 dni przed zabiegiem.

Jak przebiega operacja robotem?

Prostatektomia radykalna to operacja robotem zapewniającym wysoką precyzję zabiegu – żadna inna metoda chirurgicznego leczenia raka prostaty nie daje takiej dokładności. Jest to minimalnie inwazyjna metoda, która polega na usunięciu gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi – w niektórych przypadkach podczas zabiegu usuwane są również węzły chłonne.

Podczas operacji lekarz wykonuje na skórze brzucha pacjenta 5 otworów o rozmiarze od 0,5 do 2 cm, przez które wprowadzane są ramiona robota. Jedno z ramion jest wyposażone w stereoskopową kamerę, dzięki której możliwe jest uzyskanie obrazu pola operacyjnego w 3D, natomiast pozostałe ramiona obsługują narzędzia. Operacja robotem da Vinci zwiększa precyzję zabiegu i redukuje elementy niepożądane, takie jak drżenie rąk operatora względem tradycyjnej laparoskopii lub klasycznej chirurgii otwartej.

Pacjent zgłasza się do szpitala na dzień przed zabiegiem w celu konsultacji i badań. Zabieg trwa 2-3 godziny i jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Większość pacjentów otrzymuje wypis po 48-72 godzinach od zakończenia zabiegu.

Jakie są zalety operacji raka prostaty robotem?

Największą zaletą prostatektomii radykalnej w asyście robota jest bez wątpienia wysoka precyzja zabiegu, która umożliwia uniknięcie powikłań, w tym nietrzymania moczu czy zaburzeń erekcji. 

Pozostałe zalety operacji robotem da Vinci:

  • krótki czas hospitalizacji (48-72 h),
  • szybszy powrót do normalnej aktywności,
  • mniejsza utrata krwi podczas zabiegu,
  • mniejsze dolegliwości bólowe po zabiegu,
  • większy komfort dla lekarza przeprowadzającego zabieg.

Prostatektomię radykalną w asyście robota medycznego przeprowadza Szpital św. Elżbiety w Warszawie. Oprócz samego zabiegu w skład pakietu wchodzą również: pobyt w Szpitalu, wsparcie opiekuna Pacjenta, stała opieka medyczna, całodzienne wyżywienie, pionizacja pozabiegowa z fizjoterapeutą, pooperacyjna edukacja fizjoterapeutyczna, opracowanie diety, usunięcie cewnika, wynik histopatologiczny i pooperacyjna konsultacja kontrolna. 

  • Problemy edukacji seksualnej dzieci
    Problemy edukacji seksualnej dzieci

    Zakaz edukacji seksualnej dla dzieci poniżej dziewięciu lat może być "niesamowicie szkodliwy", ostrzegają eksperci, podkreślając, że młodzi mogą kończyć na nauce o życiu seksualnym z niepokojących materiałów pornograficznych online.

    Napisano środa, 15 maj 2024 22:33
  • Co zabrać na wypoczynek nad morzem, czyli niezbędnik plażowicza
    Co zabrać na wypoczynek nad morzem, czyli niezbędnik plażowicza

    Morze to jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków wielu urlopowiczów. Co jednak zrobić, jeśli też je uwielbiasz, ale źle znosisz dłuższą ekspozycję na słońce, a co więcej – przy ostrym świetle gorzej widzisz? Na szczęście nie musisz iść na kompromisy i rezygnować z wymarzonych wakacji. O czym warto pamiętać? Co zabrać ze sobą, by czas spędzony poza domem był nie tylko przyjemny, lecz także bezpieczny?

    Napisano wtorek, 14 maj 2024 13:13
  • Jak radzić sobie z nocnymi nawrotami egzemy?
    Jak radzić sobie z nocnymi nawrotami egzemy?

    Egzema to schorzenie, które może znacząco wpłynąć na jakość snu. Trzy kobiety dzielą się swoimi strategiami radzenia sobie z nocnymi nawrotami tej choroby, aby zapewnić sobie spokojny sen i poprawić jakość życia.

    Napisano poniedziałek, 13 maj 2024 21:07
  • Rola genów BRCA1 i BRCA2 w profilaktyce i diagnostyce raka piersi
    Rola genów BRCA1 i BRCA2 w profilaktyce i diagnostyce raka piersi

    Od starożytnego Egiptu, gdzie po raz pierwszy zanotowano przypadki raka piersi, medycyna przeszła długą drogę. Dziś, w erze zaawansowanych technologii, możliwe jest przewidywanie ryzyka nowotworowego dzięki testom genetycznym na mutacje takie jak BRCA1 i BRCA2.

    Napisano niedziela, 12 maj 2024 07:00
  • Jak radzić sobie z egzemą?
    Jak radzić sobie z egzemą?

    Poranne ćwiczenia przynoszą wiele korzyści, ale dla osób cierpiących na egzemę, połączenie wizyty na siłowni i pracy może być wyzwaniem. Zwiększona potliwość i stres związany z pracą mogą prowokować nasilenie objawów egzemy. Matt Knight, londyński ekspert fitness, podzielił się swoimi metodami na minimalizowanie objawów egzemy podczas codziennych aktywności.

    Napisano sobota, 11 maj 2024 16:41
  • Gdzie szukać informacji o przepisanych lekach?
    Gdzie szukać informacji o przepisanych lekach?

    Otrzymując nową receptę, warto zgłębić dodatkowe informacje na temat przepisanego leku. Wszelkie dane o szybkości zatwierdzania przez Health Canada, ostrzeżeniach dotyczących bezpieczeństwa czy efektywności leku w porównaniu z innymi produktami mogą być kluczowe dla zapewnienia odpowiedniej opieki zdrowotnej.

    Napisano piątek, 10 maj 2024 18:00
  • Życie z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego
    Życie z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) to przewlekła choroba, która może znacząco wpłynąć na codzienne życie i relacje społeczne osób cierpiących na tę dolegliwość. Mimo wyzwań, istnieją sposoby na aktywne i pełne życie towarzyskie, które mogą pozytywnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie pacjentów.

    Napisano poniedziałek, 06 maj 2024 18:59