Wydrukuj tę stronę
niedziela, 06 luty 2022 17:07

Medycyna pracy - badania w Krakowie

Medycyna pracy Medycyna pracy pixabay

Zgodnie z wytycznymi zawartymi w art. 229 Kodeksu Pracy do obowiązku pracodawcy należy zapewnienie osobom zatrudnionym stosownej opieki medycznej.

Zakres tego przepisu obejmuje między innymi badania okresowe, badania wstępne, badania profilaktyczne oraz badania w przypadku niezdolności do wykonywania czynności zawodowych trwających dłużej niż 30 dni. Oczywiście wymagania odnośnie zakresu i częstotliwości badań zależne są od wielu czynników, w tym specyfiki warunków pracy czy wieku osoby zatrudnionej.

Skierowanie na badania medycyny pracy

Wystawione przez pracodawcę skierowanie na badania medycyny pracy powinno opisywać warunki i opis stanowiska nowego pracownika oraz ewentualne zagrożenia związane z wykonywanymi zadaniami. Osoba zgłaszająca się do przychodni winna mieć ze sobą także ważny dokument tożsamości (ze zdjęciem). W przypadku osób poddawanych badaniom kontrolnym pracownik musi dostarczyć zaświadczenie o zakończeniu leczenia oraz dokumentację medyczną, opisującą przebyte leczenie (dotyczy to niezdolności do pracy trwającej ponad 30 dni).

Badania sanitarno-epidemiologiczne

Wymóg przeprowadzania badań sanitarno epidemiologicznych to oddzielny przepis ustawodawcy. Medycyna pracy opiera się nie tylko na wytycznych Kodeksu Pracy. Z punktu widzenia pracownika i pracodawcy istotne są inne wytyczne, opisane w oddzielnych ustawach i kodeksach. Do tej grupy zalicza się Ustawa o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych. Tamże określono, jakie badania należy wykonać, będąc zatrudnionym w zakładzie pracy lub instytucji, w której występuje ryzyko przenoszenia chorób drogą kropelkową. Na badania sanitarno-epidemiologiczne kierowani są między innymi pracownicy oświaty, służby zdrowia, gastronomii czy zakładów wytwarzających kosmetyki, farmaceutyki i parafarmaceutyki.

Szczepienia pracownicze

Szczepienia pracownicze - kwestia sporna?W tym przypadku niejasności może budzić przepis (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 stycznia 2012 roku w sprawie wykazu rodzajów czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień ochronnych
wymaganych u pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy lub podwładnych podejmujących pracę, zatrudnionych lub wyznaczonych do wykonywania tych czynności), mający regulować obowiązkowe szczepienia pracownicze dla określonych branż i stanowisk. Znajdują się tam zarówno zalecane, jak i obligatoryjne (obowiązkowe) szczepienia. Pracodawca w razie jakichkolwiek wątpliwości winien zasięgnąć porady specjalisty od takich działów, jak BHP i medycyna pracy. Np. w stolicy małopolski - Krakowie – w mieście i okolicach działa wiele przedsiębiorstw, w których pracodawca jest zobowiązany do poinformowania zatrudnionych o zalecanych szczepieniach na ich stanowiskach oraz powinien zapewnić ich realizację. Co ważne, podobnie jak w przypadku badań okresowych i wstępnych, także przy szczepieniach pracowniczych, pracodawca zobowiązany jest do pokrycia kosztów. W tym celu pracodawca powinien odnaleźć rekomendowaną placówkę przeprowadzającą diagnostykę w zakresie medycyny pracy kraków.