Wydrukuj tę stronę
środa, 23 luty 2022 15:58

Jak widzi astygmatyk?

acuvue.pl acuvue.pl pixabay

Astygmatyzm to jedno z najpopularniejszych zaburzeń widzenia, które powoduje niewyraźne postrzeganie otaczającej rzeczywistości, a także zamazane obiekty. Przyczyną astygmatyzmu jest zniekształcenie rogówki oka, a więc asymetria.

 

Objawy astygmatyzmu

Na astygmatyzm cierpi nawet połowa społeczeństwa, jednak w przypadku wielu osób zaburzenie nie zostało zdiagnozowane. Właśnie dlatego warto obserwować swoje objawy, a w przypadku pojawienia się niepokojących symptomów, dobrze udać się do okulisty lub optyka. Do najważniejszych objawów astygmatyzmu należą:

  • widzenie przedmiotów w sposób zamglony, nieostry
  • widoczne zaburzenie postrzegania świateł
  • zaburzenie wyczucia przestrzeni
  • częste bóle oczu i głowy
  • nadmierne zmęczenie w ciągu dnia.

Warto dodać, że u dzieci można podejrzewać astygmatyzm w sytuacji, gdy maluchy mrużą oczy, przyciągają przedmioty bliżej siebie, a także skarżą się na bóle oczu i głowy. Przeczytaj więcej na temat zdrowia oczu u tym zaburzeniu wzroku tutaj.

Jedynym sposobem wykrycia astygmatyzmu są regularne kontrole u specjalisty. Najlepiej udawać się do okulisty lub optyka przynajmniej raz w roku. Dobrze pamiętać o tym, że astygmatyzm w dużej mierze jest dziedziczny i zwykle ujawnia się już u dzieci.

Jak widzi astygmatyk?

Astygmatyk widzi w sposób nieostry, załamujący się, nie ma wyrazistych konturów, a czasami także jest poczucie jakby jeden obraz na drugi był nałożony. Szczególnie źle astygmatyk widzi po zmierzchu, a także po przejściu z jasnego pomieszczenia do ciemnego (lub na odwrót). Jak widzi astygmatyk dokładnie? Dodatkowo astygmatycy zupełnie inaczej postrzegają światła, na przykład lamp lub samochodów. Światła wyglądają jak nieostre linie, powiększone i bardziej rozciągnięte. Można to zobaczyć na kilku zdjęciach w Internecie, gdzie opublikowane zostało postrzeganie osób z astygmatyzmem i bez.

Szkła kontaktowe dla astygmatyka - gdzie je kupić?

Jednym z dobrych rozwiązań dla osób w astygmatyzmem są szkła kontaktowe. Okazuje się, że są one lepszym rozwiązaniem niż okulary korekcyjne. Tego typu szkła można kupić między innymi na stronie acuvue.pl, czyli profesjonalnym portalu dla osób z zaburzeniami wzroku. Soczewki powinny być odpowiednio dobrane do wady wzroku. Oznacza to, że soczewki dla osoby z astygmatyzmem powinny mieć cylindry, dzięki czemu można bardzo dobrze skorygować niewyraźne widzenie. Soczewki sferyczne nie są więc tutaj dobrym rozwiązaniem, tylko należy wybrać te cylindryczne. Nowoczesne soczewki są wykonane ze specjalnego materiału, czyli silikonu i hydrożelu. W ten sposób możliwe jest zapewnienie odpowiedniego nawilżenia wzroku, a także zwiększenie natlenienia. Oczywiście poza okularami i soczewkami, pacjenci z astygmatyzmem mogą zdecydować się na laserową korekcję wzroku. Taki zabieg nie tylko niweluje samą wadę, jak i sprawia, że pacjent nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych objawów takich jak ból głowy i zmęczenie oczu.

Na koniec warto przypomnieć, że każdy, kto dostrzega u siebie jakiekolwiek symptomy astygmatyzmu i postrzega inaczej otaczające obiekty, powinien udać się do specjalisty na kontrolę.