piątek, 29 lipiec 2022 17:19

Jak najlepiej chronić swoje uszy?

aparaty słuchowe aparaty słuchowe Audika

Dobre słyszenie jest warunkiem koniecznym do tego, by cieszyć się pełnią życia. Radość z ulubionej muzyki i niekończących się rozmów z bliskimi możliwa jest tylko wtedy, gdy nasze uszy odbierają sygnały w sposób niczym niezakłócony.

W związku z tym ochrona naszych uszu jest czymś, czego pod żadnym pozorem nie powinniśmy lekceważyć. Zapobieganie uszkodzeniom jest równie ważne, co ich późniejsze adekwatne leczenie.

Dlaczego ochrona uszu jest tak ważna?

Niewłaściwa troska o stan swoich uszu znacznie zwiększa prawdopodobieństwo potencjalnych uszkodzeń. Te mogą prowadzić do trudno odwracalnych wad. Pozostawienie ich bez odpowiedniej troski naraża nas na odczuwalne konsekwencje. Wtedy jesteśmy zmuszeni do skorzystania z usług protetyki słuchu, by dobrać odpowiedni aparat słuchowy i zminimalizować odczucie utraty słuchu.

W jaki sposób chronić uszy przed uszkodzeniami?

Podstawową zasadą powinniśmy uczynić właściwą pielęgnację. Odpowiednia higiena narządu słuchu powinna stać się nieodłączną częścią naszej rutyny. Wbrew pozorom adekwatne czyszczenie uszu wcale nie jest niczym oczywistym. Usuwanie nadmiaru gromadzącej się woskowiny powinno przebiegać przy użyciu specjalnie przeznaczonych do tego preparatów. W aptekach i drogeriach dostępne są różne płyny i spraye, często w przystępnych cenach. Pozwalają one w sposób nieinwazyjny pozbyć się naddatku woskowiny, bez nadmiernego kontaktu z wnętrzem ucha. W tym kontekście nadal najczęściej stosowana metoda czyszczenia uszu, czyli korzystając z patyczków higienicznych, jest tego skrajnym przeciwieństwem. Niestety nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ta metoda jest dla naszych uszu niebezpieczna. Nie tylko niedostatecznie usuwa nadmiar woskowiny, ale może się też przyczynić do powstania nieprzyjemnych otarć skóry wewnątrz ucha. Naraża nas także na bardziej poważne szkody w rodzaju przebicia błony bębenkowej. Jest to bardzo często spotykana geneza problemu ze słuchem wśród Polaków.

Podobnie jak w przypadku wielu innych przypadłości często zalecanym środkiem prewencji uszkodzeń słuchu jest zwykła ostrożność. Nasza uwaga powinna być wyczulona na to, aby nie narażać swoich uszu na niebezpieczne sytuacje pokroju ekspozycja na duży hałas. Często nie mamy na to wpływu, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy to od nas zależy na co narażamy swoje uszy. W tym kontekście po naszej stronie znajduje się odpowiedzialność chociażby za to, w jakiej głośności słuchamy muzyki.

Rodzaje akcesoriów do ochrony uszu

Osoby doświadczające częstej i długotrwałej ekspozycji na dźwięki o dużym natężeniu są szczególnie narażone na uszkodzenia słuchu. By się przed tym uchronić, warto poświęcić chwilę czasu na przejrzenie oferty dostępnych ochronników uszu. Dla tych, którzy chcą uchronić swój słuch przed negatywnym wpływem hałasu, dobrym wyborem będą wszelkiego rodzaju zatyczki, minimalizujące go do poziomu niezagrażającemu zdrowiu uszu. Filtry akustyczne pozwalają na optymalne zabezpieczenie słuchu. Jest to opcja szczególnie przydatna osobom pracującym w hałaśliwym środowisku.

Używanie aparatów słuchowych wielu ludziom kojarzy się z dyskomfortem. Do niedawna była to w dużej mierze prawda, jednak obecnie można temu zaradzić poprzez korzystanie z wkładek usznych. Zwiększają one w znacznym stopniu komfort użytkowania aparatu, zmniejszając też prawdopodobieństwo powstania wszelkiego rodzaju uszkodzeń.

Warto też wiedzieć, jak się zachować gdy uszkodzenie już powstanie. Po pierwsze, nie można go lekceważyć. Częstym błędem jest ignorowanie pojawiających się symptomów uszkodzenia słuchu. Bagatelizujemy odczuwalne pogorszenie słyszenia licząc na to, że samo minie. Czasem tak się zdarza, jednak jest to mniejszość przypadków. W przypadku każdego pogorszenia się słuchu warto udać się na wizytę kontrolą u specjalisty. Nawet jeśli natura uszkodzenia nie wymaga interwencji w postaci dobrania aparatu słuchowego, warto aby wówczas nasze uszy zobaczył laryngolog. Testy słuchu można przeprowadzić także nie wychodząc z domu. Wystarczy dostęp do internetu.

Artykuł powstał przy współpracy z Audika.

 • Kwiaciarnia i oferta ze świeżymi kwiatami
  Kwiaciarnia i oferta ze świeżymi kwiatami

  Nie da się ukryć, że dzisiaj wielu klientów, poszukuje tylko i wyłącznie sprawdzonych kwiatów, które będą pasowały do wielu różnych okoliczności.

  Written on środa, 10 sierpień 2022 11:50
 • Uwydatnij najlepsze elementy architektury przy pomocy reflektorów i lamp ściennych
  Uwydatnij najlepsze elementy architektury przy pomocy reflektorów i lamp ściennych

  Oświetlenie obiektów różnego rodzaju zawsze będzie pożądane, gdyż dzięki temu jest się w stanie przede wszystkim pokazać wszystkim, jak wygląda obiekt w pełnej okazałości.

  Written on wtorek, 09 sierpień 2022 09:48
 • Hokery welurowe do nowoczesnej kuchni
  Hokery welurowe do nowoczesnej kuchni

  Współcześni producenci oferują wiele rozwiązań, które unowocześniają wygląd kuchni. Hokery wykonane z weluru świetnie sprawdzą się w małych kuchniach, podobnie jak wiele innych opcji.

  Written on wtorek, 02 sierpień 2022 09:16
 • Minimalizm w szafie mężczyzn - jak go osiągnąć?
  Minimalizm w szafie mężczyzn - jak go osiągnąć?

  Każdy mężczyzna lubi mieć w swojej szafie praktyczne i uniwersalne ubrania. Można je dowolnie ze sobą łączyć, tworząc proste i schludne stylizacje.

  Written on poniedziałek, 01 sierpień 2022 10:23
 • Najlepsze zawody w Szwecji
  Najlepsze zawody w Szwecji

  Bardzo często, gdy słyszymy, że ktoś chce wyjechać do pracy do innego kraju, to wymienia takie kraje jak - Niemcy, Norwegia, Holandia, Wielka Brytania, jednak bardzo często pomijana i niedoceniana jest Szwecja, która jest świetnym państwem do rozwoju, zwłaszcza pod kątem zawodowym, dlatego dziś przeanalizujemy ciekawe zawody w Szwecji, w których można zacząć swoją karierę zawodową na emigracji.

  Written on poniedziałek, 01 sierpień 2022 10:06
 • Dlaczego warto pić siemię lniane?
  Dlaczego warto pić siemię lniane?

  Maleńkie nasionka lnu mają wielką wartość odżywczą, a włączenie ich do menu każdemu z nas może przynieść wiele korzyści. Dlaczego warto sięgać regularnie po siemię lniane? W jaki sposób dieta z takim dodatkiem wpłynie na ogólny stan naszego zdrowia?

  Written on czwartek, 28 lipiec 2022 09:56
 • Basic ubrania - jak je nosić?
  Basic ubrania - jak je nosić?

  Każdy posiada je w swojej szafie - basic ubrania to elementy garderoby, które niczym się nie wyróżniają, ale pasują do wszystkiego.

  Written on piątek, 29 lipiec 2022 17:26