Wydrukuj tę stronę
piątek, 21 styczeń 2022 15:26

10 prostych przepisów na sushi

kurs sushi master kurs sushi master adobestock

Sushi to przysmak kuchni azjatyckiej, który coraz częściej gości w naszym menu. Gotowe sushi to spory wydatek. A gdyby tak przygotować je samodzielnie? Prezentujemy szybki kurs robienia sushi – poznaj 10 prostych przepisów na sushi.

 

Jak zrobić sushi?

Do zrobienia sushi potrzebujesz kilku składników, trochę cierpliwości i wiedzy, jak przygotować tę tradycyjną japońską potrawę. Podstawowy składnik sushi to ryż, przydadzą Ci się też wodorosty nori, bambusowa mata, ocet, wasabi oraz oczywiście ryba lub owoce morza. Sushi ma wiele rodzajów i może być serwowane na różne sposoby. Najpopularniejsze odmiany tej orientalnej przekąski to maki, nigri, futo-maki i uro-maki. Bardzo proste do przyrządzenia jest także sushi temaki. A zatem – do dzieła! Zaczynamy kurs robienia sushi.

Proste przepisy na sushi

1. Sushi maki z łososiem

  • 2 torebki ryżu do sushi,
  • 100 g wędzonego łososia,
  • 5 arkuszy sushi nori,
  • pół świeżego ogórka,
  • 2 łyżki octu ryżowego,
  • 1 łyżka cukru,
  • sos sojowy,
  • sól,
  • wasabi,
  • imbir
  • mata bambusowa do zawijania sushi

Ryż należy ugotować tak, by można z niego ulepić kulki (powinien być kleisty). Łososia i ogórka kroimy w paski. Mieszamy cukier, szczyptę soli i ocet ryżowy i zagotowujemy – to nasza zaprawa do ryżu. Przestudzoną zaprawę dodajemy do zimnego ryżu i mieszamy. Na bambusowej macie kładziemy arkusz nori i nakładamy cienką warstwę ryżu, palcami albo za pomocą łyżki. Układamy paseczki łososia i ogórka. Dodajemy cienką warstwę wasabi (można podać je też osobno) i imbir. Zawijamy płat nori, zaklejamy końcówki – i gotowe. Podajemy z sosem sojowym. Smacznego!

2. Sushi nigri z łososiem

Składniki są takie same jak w poprzednim przepisie, oprócz bambusowej maty. Sushi nigri przygotujemy bez niej. Z kleistego ryżu doprawionego zaprawą z octu i cukru formujemy niewielkie kulki o wydłużonym kształcie. Układamy na nich kawałki ryby i ogórka. Wasabi i imbir dodajemy do środka lub serwujemy osobno.

3. Sushi maki z awokado

Składniki takie jak w pierwszym przepisie, ale zamiast ogórka dodajemy kawałki awokado. Możemy uformować cienkie plasterki, czyli hoso-maki. Podajemy z sosem sojowym, imbirem i wasabi.

4. Sushi maki z pędami bambusa i karczochem

Składniki i sposób przygotowania takie jak w pierwszym przepisie: zamiast ogórka dodajemy do sushi pędy bambusa i karczocha.

5. Sushi futo-maki z ogórkiem i sałatą

Futo-maki to duże kawałki sushi z wystającymi kawałkami ogórka lub sałaty. Przygotowujemy je tak jak podstawowe sushi z ogórkiem, z tym że kawałki ogórka powinny być większe, tak by stworzyć ozdobną koronę na wierzchu sushi. Świetnie nadaje się do tego także sałata. Kulki sushi formujemy tak jak w pierwszym przepisie, z użyciem płatów nori i bambusowej maty.

6. Ura-maki z owocami morza

Ura-maki to sushi „odwrócone” – na wierzchu jest ryż, a nori w środku. Na bambusowej macie najpierw układamy klejący ryż, a na jego warstwie prasowane nori, dowolne owoce morza i inne dodatki. Gotowe kulki obtaczamy w sezamie.

7. Ura-maki z kawiorem

Inna wersja ura-maki to sushi z kawiorem, którym zastępujemy kawałki ryby lub owoce morza.

8. Sushi temaki z halibutem

Temaki to najprostsza wersja sushi. Płaty nori wypełniamy ugotowanym przestudzonym ryżem wymieszanym z octem i wkładamy do środka pokrojone w słupki warzywa oraz kawałki halibuta, tak by nieco wystawały na zewnątrz.

9. Sushi z tofu

Dla osób nieprzepadających za rybą świetnym pomysłem jest sushi z tofu, którego używamy zamiast ryby, kawioru czy owoców morza. Możemy uformować kulki sushi nigri z tofu albo stworzyć wersję sushi maki z kawałkami tofu. Ser tofu kroimy na cienkie paski i podsmażamy go w głębokim tłuszczu, a następnie układamy na warstwie ryżu. Pozostałe składniki i sposób przygotowania są takie same jak w pierwszym przepisie.

10. Sushi z rukolą i mango

Do tego sushi potrzebujemy ok. 80 g rukoli i jedno mango, obrane i pokrojone w paski. Pozostałe składniki i sposób przygotowania takie jak w pierwszym przepisie. Mango, rukolę i łososia układamy na warstwie ryżu i płacie nori, rolujemy całość z pomocą maty bambusowej i kroimy ostrym nożem w cienkie paski. Zamiast mango możemy użyć też melona lub ananasa.

Kurs sushi master

Samodzielne przyrządzenie sushi nie jest wcale skomplikowane. A jeśli nie jesteś pewien, czy sobie poradzisz, kurs sushi master pomoże Ci osiągnąć mistrzowski poziom. Chcesz delektować się wykwintnym sushi i zaskoczyć przyjaciół na domówce? Kurs sushi to coś w sam raz dla Ciebie!