Wydrukuj tę stronę
sobota, 03 czerwiec 2023 15:56

Psycholog rodzinny - Kiedy należy skorzystać z jego usług?

terapia rodzinna terapia rodzinna Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

W dzisiejszych czasach wiele czynników może powodować różnego rodzaju trudności w rodzinie. Wpływa na nie dynamiczne tempo życia, mniejsza ilość czasu, czy stres i stale narastające problemy. Kiedy funkcjonowanie rodziny jest zakłócone, pomóc może psycholog rodzinny oraz podjęcie skutecznej terapii rodzinnej.

 

  1. Kim jest psycholog rodzinny?
  2. Na czym polega terapia rodzinna?
  3. W jakich przypadkach potrzebna jest terapia rodzinna?
  4. Psychoanalityczna terapia rodzinna
  5. Behawioralna terapia rodzinna

1. Kim jest psycholog rodzinny?

W rodzinie często dochodzi do nieporozumień i czasami niewiele potrzeba, aby mały konflikt eskalował. Kiedy przywrócenie prawidłowych relacji wydaje się niemożliwe, należy skorzystać z pomocy psychologa rodzinnego. Skuteczna terapia kierowana do rodzin, czyli przede wszystkim rodziców i dzieci może pomóc w znalezieniu źródła problemu, a także pozwoli specjaliście zaproponować najlepsze rozwiązania. Więcej szczegółów odnośnie kontaktu ze specjalistami można znaleźć pod linkiem sensly.com/specjalisci/psychoterapeuta-rodzinny_.

2. Na czym polega terapia rodzinna?

W czasie terapii rodzinnej członkowie rodziny, którzy borykają się z trudnościami uczestniczą w odbywających się cyklicznie spotkaniach z psychoterapeutą. Głównym celem spotkań jest odnalezienie źródła problemu, który przyczynił się do pogorszenia relacji wśród członków rodziny. W czasie spotkań każdy z uczestników ma czas, aby swobodnie się wypowiedzieć, natomiast psychoterapeuta wysłuchuje każdej ze stron, pozostając osobą bezstronną, patrzącą na problem obiektywnym okiem.

Podczas pierwszego spotkania zazwyczaj spotykają się wszyscy członkowie rodziny mieszkający razem. Na kolejne sesje natomiast zapraszane są poszczególne osoby, wybrane przez terapeutę. Co jakiś czas jednak zapraszana jest także cała rodzina. W zależności od problemu z jakim zmaga się rodzina, psychoterapia rodzinna może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy, a spotkania odbywają się według wskazań terapeuty co 2 lub 3 tygodnie.

3. W jakich przypadkach potrzebna jest terapia rodzinna?

Psychoterapia rodzin rozwiązuje wiele poważnych problemów. Przypadkami, kiedy stosuje się ją najczęściej są:

  • częste kłótnie,
  • nagła zmiana sytuacji życiowej,
  • śmierć bliskiej osoby,
  • choroba alkoholowa wśród członków rodziny,
  • nagła choroba któregoś z członków rodziny,
  • problemy wychowawcze,
  • zaburzenia odżywiania u dzieci,
  • zachowania autodestrukcyjne dzieci,
  • trudności w komunikacji między małżonkami,
  • narastające konflikty w rodzinie.

4. Psychoanalityczna terapia rodzinna

Jest to forma psychoterapii rodzinnej, która za źródło trudności w rodzinie wskazuje problemy wewnątrzpsychiczne. Według założeń tejże metody, przyczyną ich występowania są między innymi wypierane latami wewnętrzne konflikty, czy też odczuwany lęk. Psychoanalityczna terapia rodzinna ma zatem na celu stopniową rekonstrukcję osobowości każdego z członków rodziny. Finalnie mają oni zachować dobrą i zdrową relację, która opierać się będzie na teraźniejszości, jednocześnie wypierając wyobrażenia z przeszłości.

5. Behawioralna terapia rodzinna

Ten rodzaj terapii z kolei kładzie nacisk na poprawę komunikacji, wypracowanie kompromisów oraz naukę mówienia o swoich pozytywnych i negatywnych uczuciach, zakładając, że trudności w rodzinie wynikają z dysfunkcjonalnych zachowań, które w niej dominują. Szczególnie ważnym elementem terapii jest zmiana proporcji pomiędzy zachowaniami, zastępując zachowania awersyjne zachowaniami nagradzającymi.