Wydrukuj tę stronę
niedziela, 06 luty 2022 17:01

Okna inwentarskie

Okna inwentarskie Okna inwentarskie pixabay

Tak jak tlen, światło musi mieć możliwość swobodnego dostępu do kurnika. Światło słoneczne jest darmowe i sprzyja dobremu samopoczuciu, dlatego jest ono bardziej pożądane niż światło sztuczne. Światło ma wpływ na wydajność niosek.

 

Funkcjonalny kurnik dla lepszego samopoczucia zwierząt

Zwierzęta w kurniku spędzają znaczną część swojego życia a niektóre gatunki kur całe życie. W pomieszczeniach zamkniętych okna inwentarskie muszą jak najlepiej zaspokajać potrzeby zwierząt. W praktyce oznacza to, iż zwierzęta muszą mieć możliwość przeżywania naturalnych zachowań swojego gatunku. W przypadku kurcząt są to przede wszystkim drapanie, dziobanie, machanie skrzydłami, kąpiele piaskowe i wylegiwanie się. Również wymaga się, aby kurnik zapewniał zrównoważoną temperaturę pomiędzy 18 a 22 stopniami Celsjusza, z dostępną wentylacją. Wzorowa wilgotność w kurniku wynosi od 50 do 70 procent.

Dostęp do światła w kurniku

By móc zapewnić zwierzętom dostateczną ilość światła dziennego, powierzchnia okien powinna wynosić od 1/10 do 1/20 całkowitej powierzchni podłogi, w zależności od wielkości kurnika. Najlepszym rozwiązaniem jest, gdy okna wychodzą na południe.

Szczęśliwe zwierzęta

Konsumenci coraz bardziej oczekują od hodowców lepszego traktowania zwierząt. A taki dobrostan, również zapewniają okna. Badania rynkowe dotyczące zachowań konsumentów mówią, iż dobrostan zwierząt jest wielokrotnie wymieniany jako jedna z głównych obaw kupujących przy zakupie mięsa oraz produktów odzwierzęcych. To stanowi wprowadzeniem nowych standardów. Okna gospodarcze dla producentów brojlerów, kur oraz kur niosek chowanych na wolnym wybiegu urozmaicają warunki środowiskowe w kurniku. Dzięki większej liczbie oraz powierzchni okien, ptaki cechuję znaczna aktywność, a to się przekłada na zmniejszenie chorób takich jak urazy stawów skokowych, kulawizn. Okna inwentarskie prowadzą do poprawy zdrowia i wydajności hodowanych zwierząt.

Zasady projektowania i lokalizowania okien:

Okna są równomiernie rozmieszczone i tym samym zapewniając równomierne oświetlenie całego budynku światłem dziennym. Przezroczysta powierzchnia okien jest równa minimum 3% powierzchni podłogi. Okna powinny podwójnie oszklone, aby zapewnić izolację i zapobiec kondensacji. Okiennice są zamontowane w celu umożliwienia odcięcia światła dziennego, jeśli jest to wymagane na przykład podczas wyjątkowo gorących lub zimnych dni. Szklane okna są hartowane od wewnątrz dla zwiększenia bezpieczeństwa. Okna są otwarte przez większość dnia, chyba że zalecenia weterynaryjne stanowią inaczej. Minimalny standard to powierzchnia okien stanowi co najmniej 1% powierzchni podłogi. Okna muszą być zamontowane we wszystkich budynkach, w których trzymane są ptaki.

Okna powinny być skierowane na wschód i południe, w przeciwnym razie latem w kurniku będzie zbyt gorąco. Jeśli nie jest to możliwe, można powiększyć okna lub zapewnić kurczętom dodatkowy dostęp na zewnątrz. Okna powinny sięgać głęboko w dół. Pozwala to na dotarcie wystarczającej ilości światła słonecznego do przedniej części kurnika. Odległość pomiędzy dolną krawędzią okna a podłogą powinna wynosić co najmniej 40 cm. Zapobiegnie to przeciągom i uszkodzeniom szyb.

Okna do kurnika ich dobrym przykładem jest okno z ramą z PCV, podwójną szybą 28 mm, szkło hartowane, wypełnione argonem. Dwuścienne wypełnienie z poliwęglanu o różnej grubości. Współczynnik U szkła wynosi 1,5.