Wydrukuj tę stronę
piątek, 07 kwiecień 2023 15:30

Czy warto pozwać bank o unieważnienie umowy frankowej, czy lepiej podpisać ugodę?

unieważnienie umowy frankowej unieważnienie umowy frankowej pixabay

To pytanie zadaje sobie wielu frankowiczów, którzy weszli w pułapkę tzw. "frankowego kredytu". Walka o unieważnienie umowy kredytu wydaje się skomplikowana i długa, a nie wszyscy kredytobiorcy mają szansę na wygraną w sądzie. Z drugiej strony, podpisanie ugody z bankiem może oznaczać zrzeczenie się części swoich roszczeń. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co jest lepsze - pozwanie banku czy podpisanie ugody.

 

Unieważnienie umowy frankowej

Walka o unieważnienie umowy frankowej to proces skomplikowany i długi. Kredytobiorca w pozwie o unieważnienie umowy kredytowej żąda stwierdzenia nieważności całej umowy, co oznacza uwolnienie się od kredytu i możliwość zdjęcia hipoteki. Banki z reguły nie odpuszczają tak łatwo i często wnoszą apelację, co powoduje, że wyrok nie uprawomocnia się, a sprawa kierowana jest do Sądu Apelacyjnego. Warto pamiętać, że nie wszystkie umowy frankowe są niezgodne z prawem, a nie każdy kredytobiorca ma szansę na wygraną w sądzie. Warto skorzystać z pomocy prawnika, który przeanalizuje Twoją umowę i ustali możliwości działania.

Ugoda z bankiem

Podpisanie ugody z bankiem to sposób na uniknięcie skomplikowanej i długiej walki w sądzie. Ugoda może polegać na uzyskaniu zwrotu nadpłaconych rat lub zmianie warunków umowy kredytowej. Banki chętnie proponują ugody, ponieważ unikają w ten sposób kosztownej i długiej walki w sądzie. Warto jednak pamiętać, że podpisanie ugody może oznaczać zrzeczenie się części swoich roszczeń. Co więcej, w przypadku uzyskania zwrotu nadpłaconych rat konieczne będzie zapłacenie podatku od ugody frankowej.

Ranking kancelarii frankowych

Wybierając walkę frankowiczów z bankami, warto skorzystać z pomocy prawnika. Na rynku działa wiele kancelarii zajmujących się sprawami frankowymi, które mogą pomóc w wyborze najlepszego rozwiązania. Warto dokładnie przebadać rynek i wybrać kancelarię, która ma odpowiednie doświadczenie i ma na swoim koncie wygrane sprawy frankowe. Pomocny może być w tym ranking kancelarii frankowych.

Podsumowanie

Walka frankowiczów z bankami trwa w Polsce od lat i z każdym rokiem przybiera na sile. Wyroki sądów pokazują, że orzecznictwo jest po stronie frankowiczów, ale warto pamiętać, że każda sytuacja jest indywidualna i nie każdy kredytobiorca ma szansę na wygraną w sądzie. Podpisanie ugody z bankiem to sposób na uniknięcie skomplikowanej i długiej walki w sądzie, ale może oznaczać zrzeczenie się części swoich roszczeń. Walka o unieważnienie umowy frankowej to skomplikowany i długi proces, ale może oznaczać zwrot nadpłaconych rat oraz zmianę warunków umowy kredytowej. Warto skorzystać z pomocy prawnika, który przeanalizuje Twoją umowę i ustali możliwości działania.