Wydrukuj tę stronę
środa, 02 sierpień 2023 14:38

Cyberbezpieczny Samorząd – co warto wiedzieć?

cyberbezpieczny samorząd cyberbezpieczny samorząd Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Bezpieczeństwo cyfrowe to obecnie priorytetowe zagadnienie, szczególnie w kontekście technologicznego rozwoju i zależności od cyfrowej infrastruktury. Z roku na rok wzrasta liczba ataków hakerskich. Sektor publiczny pada coraz częściej ofiarą zaawansowanych i dokładnie ukierunkowanych zagrożeń. Czym jest Cyberbezpieczny Samorząd? W jaki sposób można się chronić w sieci? Podpowiadamy!

 

  1. Cyberbezpieczny Samorząd – co to za projekt?
  2. Na co można przeznaczyć grant w obszarze cyberbezpieczeństwa?
  3. Rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa dla jednostki samorządu terytorialnego

Żyjemy w czasach cyfrowej ery, dlatego warto wdrażać środki bezpieczeństwa przed incydentami w zakresie ataków hakerskich.

Cyberbezpieczny Samorząd – co to za projekt?

Ataki cybernetyczne stają są coraz bardziej powszechnym i groźnym zjawiskiem, zwłaszcza w kontekście dynamicznego rozwoju technologicznego oraz zależności od cyfrowej infrastruktury. Liczba zgłoszeń rośnie każdego roku, dlatego Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło inicjatywę, która zapewnia cyfrowe bezpieczeństwo Polski. Inicjatywa ta ma na celu wzmacnianie cyberochrony jednostek samorządu terytorialnego. Program cyberbezpieczny samorząd wpisuje się w krajowy system cyberbezpieczeństwa i oferuje wsparcie finansowe dla ponad 2,8 tysiąca jednostek. Celem projektu Cyberbezpieczny Samorząd jest skuteczne przeciwdziałanie atakom na podmioty administracji publicznej i zagrożeniom, które są związane z cyberprzestrzenią. W końcu infrastruktura IT organów administracyjnego podziału terytorialnego musi mieć możliwość skutecznego zapobiegania różnym incydentom!

Na co można przeznaczyć grant w obszarze cyberbezpieczeństwa?

Jednostki samorządu terytorialnego mogą aplikować o granty w zakresie:

  • opracowywania, wdrażania oraz certyfikacji procedur w zakresie zarządzania bezpieczeństwem informacji;
  • specjalistycznych szkoleń;
  • zakupu, wdrażania oraz konfiguracji urządzeń, usług i systemów podnoszących poziom cyberbezpieczeństwa.

Również wprowadzenie lub aktualizacja polityk bezpieczeństwa informacji (PBI) jest jednym z istotnych czynników cyberbezpieczeństwa. 

Rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa dla jednostki samorządu terytorialnego

Istotna kwestia w przypadku wyboru zabezpieczeń IT to przede wszystkim skuteczność rozwiązań. Podstawę zabezpieczeń stanowi antywirus, który jest oparty na najnowszej technologii – sztucznej inteligencji BlackBerry CylancePROTECT. Bezpieczeństwo wewnętrznej sieci zapewnia większą kontrolę przed możliwymi incydentami oraz ruchem. FortiGate, jako sieciowa zapora UTM, to popularne rozwiązanie wybierane przez administratorów IT. Natomiast regularne szkolenia pracowników są głównym elementem niedopuszczania do ataków hakerskich w organizacji. Zwiększona świadomość pracowników administracji publicznej dot. phishingu (metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji) i innych sposobów wyłudzenia dostępów i danych umożliwia zapobieganie incydentom. Z kolei szkolenie CyberBezpieczny Pracownik to kilka godzin warsztatów, które mogą zaoszczędzić kilkudziesięciu dni i wielu milionów złotych.